Çürümeye terk edilen kamptan ürküten manzaralar

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler mahallesindeki kurumlar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle 14 yıldır atıl kalan eski adıyla “Köy Hizmetleri Kampı” girişi ‘yasak’ olmasına rağmen yıllardır “Beleş Kamp” olarak hizmet veriyor. Tuvalet ve suyun olmadığı, denize sıfır 30 dönümlük alanda, sürekli kamp yapanlardan ayrı olarak Kurban Bayramı boyunca kurulan çadır sayısı yüzlü rakamlara ulaştı. Çevre pislikten geçilmez duruma geldi ama duruma herkes seyirci.

Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler mahallesindeki kurumlar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle 14 yıldır çürümeye terk edilen atıl bırakılan eski adıyla “Köy Hizmetleri Kampı” girişi ‘yasak’ olmasına rağmen yıllardır “Beleş Kamp” olarak hizmet veriyor. Tuvalet ve suyun olmadığı, denize sıfır 30 dönümlük alanda, sürekli kamp yapanlardan ayrı olarak Kurban Bayramı boyunca kurulan çadır sayısı yüzlü rakamlara ulaştı. Çevre pislikten geçilmez duruma gelmesine rağmen hiçbir yetkili kurum burayla ilgili bir şey yapmadı. İl Genel Meclisi üyesiyken bölgenin düzene girebilmesi için büyük uğraş veren TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, “Burasıyla ilgili 10 yıldır büyük uğraş veriyorum ama hiçbir şey çözüme ulaşamadı” dedi.
İlçe merkezine 13 kilometre mesafede İçmeler mahallesindeki “Köy Hizmetleri Kampı” kurumlar arasındaki anlaşmazlık sebebiyle 14 yıldır girişi ‘yasak’ olmasına rağmen “Beleş Kamp” olarak hizmet veriyor. Denize sıfır 30 dönümlük alanda, sürekli çadırlarda kalan kişilere Kurban Bayramında yüzlercesi eklendi. Tesislerde tuvalet ve suyun olmaması nedeniyle ortam ciddi anlamda kirletilerek sağlıksız koşullu yaşam ortaya çıktı.  

10 YIL UĞRAŞTIM, ARPA BOYU YOL ALAMADIK
Suat Esin tesislerin 1982 yılında 49 yıllığına bedelsiz olarak Köy Hizmetlerine verildiğini hatırlatarak devamındaki gelişmeleri şöyle aktardı:
“2005 yılında Köy Hizmetleri kapatılınca burası da İl Tarım Müdürlüğü’ne geçmişti. Uzun bir süre atıl kaldıktan sonra yine yargı yoluyla Orman Genel Müdürlüğü’e devredildi. Benim de o zamanlar il genel meclisi üyesi olduğum 2010-2011 yıllarında çok mücadele ederek yargıya başvurduk. Yargı kararıyla burası bu kez Muğla İl Özel İdaresine sonra da tekrar Orman Genel Müdürlüğü’ne geçti. Muğla 2014 yılında büyük şehir olunca Orman Genel Müdürlüğü ile mahkemelik olup arazi tekrar Muğla Büyükşehir emrine verildi.”

PLAN TADİLATI BEKLENİYOR
Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde buranın hizmete açılabilmesi için Orman Bakanlığı tarafından buraya bir plan tadilatı projesi yapılması gerektiğini belirten Esin, “Şu anda bu plan tadilatı bekleniyor. Konaklama tesislerinin çürüdüğü düşüncesindeyim. Artık belediye ekipleri detaylı inceleme yaparak burayı en kısa zamanda yeniden hizmete kazandıracaklarını ifade etti” diye konuştu.

ÇADIRDA KALIYORLAR TAMAM DA TUVALETLERİNİ NEREYE YAPIYORLAR?
Bayramda gelerek inceleme yaptığını, pis kokulardan nefes almakta bile zorlandığını da sözlerine ekleyen Esin sözlerini şöyle sürdürdü:
“TURSAB’a da ciddi şikayetler geldi ve gelip yerinde inceledim. Her taraf pislik ve pis kokular içindeydi. Bakın bayram bitti, insanlar buraya yüzmeye geliyor iyi güzel de temizlik diye bir şey yok. Burada her yer çadır. Bayramda çadırdan başka bir şey gözükmüyordu. Çadırda kalıyorsun tamam da tuvaletini nereye yapıyorsun? Buraya geldiğimde genzim yandı, perişan oldum pis kokulardan. Burası gerçek çok güzel bir yer. Eğitim tesisleri vardı yıkıldı. Konaklama tesisleri var üstte perişan durumda kullanılması mümkün değil. Plan tadilatından sonra büyük şehrin burayı iyi bir duruma getireceğinden eminim. Şu anda acil olarak buraya güvenlik konularak giriş ve çıkışların kontrol altına alınması gerekir.”

PANDEMİDEN UZAK DİYE BURAYA GELDİK
İzmit’ten tatile gelen üç arkadaştan Ceyhun Çay, “sessiz ve sakin olduğu için burayı seçtik. Ortalıkta hastalık muhabbeti de var ya toplum içine fazla girmek de istemedik. Burada böyle sakin ve güzel bir şekilde denize giriyoruz. Biraz temiz olsa daha da güzel olacak ya neyse” dedi. Fatih Yücel de, “Kesinlikle biraz daha temiz olmalı. Yetkililerin buraya bakması gerekir” dedi. Yerin kapalı olması nedeniyle yetkili kurum bulunmadığı hatırlatıldığında üç arkadaş şaşkınlıklarını gizleyemedi. Beyazıt Küçükarı ise, “Bu kadar güzel bir yerin böyle başıboş kalması hiç de güzel değil” diye konuştu. 

MARMARİSLİ BİLE BURAYI TERCİH EDİYOR
Marmaris’te yaşayan bir aile günü birlik piknik yaparak denize girmek için geldikleri yerin çok pisliğinden yakındı. Aile, “Çevreyi biz temizledik. Keşki yanımızda siyah poşet getirseydik daha fazla temizlik yapardık. İnsanlarımız çok pis. Biz de çok kızıyoruz ama yapacak bir şey yok. Yazık günah her zaman gelip burada oturuyoruz ve ilk kez bu kadar pis” şeklinde konuştular.

One thought on “Çürümeye terk edilen kamptan ürküten manzaralar

  • Sevgili gazeteciler ve haber editörleri, bir haberi yaparken neden aynı paragrafı veya cümleyi 2 veya 3 defa tekrar yazıp yayınlayıp okutuyorsunuz? Vallahi biz okurlar gerizekalı değiliz. Emin olun biz yazmış olduğunuz cümleyi anlamazsak bir kere daha okuruz.

Bir cevap yazın