Fethiye Kuş Cenneti gerçek kimliğine kavuştu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesinde 3,5 kilometre uzunluğunda plajı ile geniş bir alana sahip olan Çalış Kuş Cenneti, Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, TURMEPA, ve vatandaşların katılımıyla, duyarsız insanlarca bırakılan katı atıklardan arındırılarak gerçek kimliğine kavuşturuldu.

Muğla’nın Dalaman ilçesinden Fethiye ilçesine gelirken girişte yer alan 3,5 kilometre uzunluğunda plajı ile geniş bir alana sahip olan Çalış Kuş Cenneti, çeşitli kurum ve kuruluşlarla birlikte halkın da katılımıyla katı atıklardan arındırılarak gerçek Kuş Cenneti” kimliğine büründürüldü.
Yaz ayının gelmesi üzerine tatilci ve turistlerinde akımına uğrayan Fethiye Kuş Cenneti’nin etrafındaki bölgeler, son zamanlarda özellikle Fethiye’ye gelen misafirlerin çöplerini bırakması sonucu kötü görüntüler ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Belediye ekiplerince temizlik kampanyası yapıldı. Kampanyaya belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, TURMEPA, Kaydemplastik ve vatandaşlar katıldı. Çevreye duyarsız insanlarca bırakılan katı atıklar toplanarak bölge gerçek anlamda “Kuş Cenneti” kimliğine kavuşturuldu.

CENNETTE 250 FARKLI KUŞ TÜRÜ BULUNUYOR
3,5 kilometre uzunluğunda plajı ile geniş bir alana sahip olan Çalış Kuş Cennetinde denize açılan noktasında Şat deresi ile birleşen iki tane gölcük bulunuyor. Bu alanın büyük bölümü sazlıklarla kaplı ve su seviyesi olarak sığ olması nedeniyle bu alan genellikle göçmen kuşların dinlenme noktası olarak kullanılıyor. Kuş gözetmenlerinin bilgilerine göre 250 farklı kuş türünün bu alanda bulunduğu gözlenmiş. Kuş türleri arasında flamingo, leylek, yaban kazı, İzmir Yalı Çapkını, sığırcık ve birçok değerli tür bulunuyor.

ATIKLAR ARASINDA YOK, YOK
Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mahmut Bayraktar temizlik sonrasındaki açıklamasında, “Maalesef bilinçsiz insanların burada zaman geçirirken etraflarını kirli bırakmalarının sonucunda yarım adanın girişinden sonuna kadar komple bir temizlik yapmak durumunda kaldık. Şişe ve sandalyeden köpüğü ve filesine kadar her şeyi burada bırakmışlar. Buraları temizledik ve insanların buraya çöp bırakmamasını defalarca dile getirdik. Artık insanları cezalandırmak ve bu tarz yerleri kısıtlamak zorunda kalacağımızı söylemek istiyorum. Burada girişi kapatmak istemiyoruz insanlar gelip balık tutuyorlar ama maalesef yaşadıkları yerleri çok kirli ve kötü bırakıyorlar. Lütfen Fethiye’mizi temiz tutalım kirletmeyelim. Tüm duyarlı insanları bu tarz yerleri kirleten insanları uyarmaya davet ediyoruz. Bir yeri kirletmeyelim ama kirleteni, etrafa çöp atanı gördüğümüzde uyaralım. Doğamızı hep birlikte koruyacağız. Teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın