CHP’li Köksal, “Patatesi 90 kuruşa mal et 30 kuruşa sat” dedi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye, Afyonkarahisarlı patates üreticilerinin 1 kilo patatesi 90 kuruşa mal ederken, 30 kuruşa satabildiğini, kan ağlayan üreticilerin sorununa bakanlığın çözüm bulmak için çalışma yapıp yapmadığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Köksal, Afyonkarahisarlı patates üreticilerinin 1 kilo patatesi 90 kuruşa mal ederken, 30 kuruşa satabildiğini, kan ağlayan üreticilerin sorununa bakanlığın çözüm bulmak için çalışma yapıp yapmadığını sorarak, “Patateste nı̇çı̇n bı̇r yıl öncesı̇nden ürün taban fı̇yatı açıklanmıyor?” dedi.
Türkiye de patates üretiminin en yoğun olduğu illerden biri olan Afyonkarahisar da patates üreticilerinin büyük sıkıntı yaşadığını kaydeden Milletvekili Burcu Köksal önergesinde, “Özellikle Mayıs ayında yaşanan don olayı yüzünden verim kaybı yaşayan patates üreticileri şu anda elde ettikleri ürünleri maliyetin çok altında satabiliyor. Afyonkarahisar’lı üretici 1 kilo patatesi 90 kuruşa mal ederken 30 kuruşa satabilmektedir. Patates üreticisinin bu kanayan yarasına çözüm bulmak için bakanlığınızca herhangi bir çalışma var mıdır? Patateste niçin 1 yıl öncesinden ürün taban fiyatı açıklanmamaktadır? Ülkemiz de planlı tarıma niçin geçilmemektedir?” sorularını yöneltti.

Bir cevap yazın