Muğla İztuzu Plajı yine dünyanın en iyileri arasında

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Önceki yıllarda da dünyanın en iyi plajları arasına girmeyi başaran Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesindeki İztuzu Plajı, dünyanın en çok gezgin ve tatilcilerin kullandığı Tripadvisor Sitesi tarafından tatilcilerin puanlarıyla Top 25 Beaches – Europe Travel Choise değerlendirmesinde Avrupa’nın en iyi plajları sıralamasında 19’uncu oldu.

Önceki yıllarda da dünyanın en iyi plajları arasına girmeyi başaran Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesinde 5 bin 400 metre uzunluğundaki İztuzu Plajı bu sene de Avrupa’nın en iyi plajları arasına girmeyi başardı. İztuzu Plajı dünyanın en çok gezgin ve tatilcilerin kullandığı Tripadvisor Sitesi tarafından tatilcilerin puanlarıyla Top 25 Beaches – Europe Travel Choise’da Avrupa’nın en iyi plajları sıralamasında 19’uncu oldu. Dalyan Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Ali Mürşit Yağmur, sönük geçen turizm sezonunu canlandırmak için bu ödülün ilaç gibi olacağını söyledi.
Bölgenin, Dalyan nehri, Köyceğiz gölü, 3 bin 500 yıllık tarihi kaya mezarları, Caonos Antik Kentı. Caretta carettaları, mavi yengeci, çamur banyoları, Dalyan nar ve limon bahçeleri ile Ege kültürü ve doğası ile misafirlerini ağırladığını belirten Yağmur, “İztuzu Plajına ister sazlıklar arasından 30 dakikalık kaya mezarları manzarası eşliğinde tekne ile gidilebilir veya Dalyan merkezden hareket eden minibüslerle birlikte özel araçlarla plaja ulaşabilirsiniz. Dalyan yılın her mevsiminde ilgi görüyor, iklimimiz mükemmel” dedi.  

BU ÖDÜLE İZTUZU’NUN LAYIK GÖRÜLMESİ BİZLERİ MUTLU ETTİ
İztuzu Plajının hemen her sene ödül aldığını ve dünyaca bilindiğini de sözlerine ekleyen genç turizmci sözlerini şöyle sürdürdü:
 “Sönük geçen turizm sezonunu canlandırmak için biz dernek ve turizmciler olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya özen gösteriyoruz. Bu ödüle iztuzu’nun layık görülmesi bizleri tabii ki mutlu etti. Dalyan’da bayram tatili boyunca, geçmiş yıllar kadar olmasa da gözle görülür şekilde yoğunluğun yaşanması sevindirici. Otellerin güvenli turizm sertifikası almasıyla ve genelde butik ve küçük aile işletmelerinin olması nedeniyle gelecek misafirlerle Dalyan eski günlerine dönecektir. Devletimizin aldığı tedbirler sayesinde yerli turistlerin rotasını Dalyan’a çevirmeye başladığını biliyoruz. Tur operatörleri müşterilerinin Dalyan’da daha sağlıklı, rahat ve güvende olduklarını söylediklerini belirtiyor. Bu da yine başka bir övünç kaynağı.”

İŞTE O LİSTE (TOP 25 BEACHES – EUROPE)
1.Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Islands of Sicily
2.Kleftiko Beach, Milos, Cyclades
3.Luskentyre, Isle of Harris, Lewis and Harris, Outer Hebrides
4.Playa de Ses Illetes, Formentera, Balearic Islands
5.La Concha Beach, San Sebastian – Donostia, Spain
6.Woolacombe Beach, Woolacombe, United Kingdom
7.Elafonissi Beach, Elafonissi, Greece
8.Cala Mariolu, Baunei, Italy
9.Balos Lagoon, Kissamos, Greece
10.Black Sand Beach, Vik, Iceland
11.Rhossili Bay, Rhossili, United Kingdom
12.St. Brelade’s Bay Beach, St. Brelade, Jersey
13.Simos Beach, Elafonisos, Laconia Region
14.Playa de Muro Beach, Playa de Muro, Spain
15.Cala Goloritze, Baunei, Italy
16.Fig Tree Bay, Protaras, Cyprus
17.As Catedrais Beach, Ribadeo, Spain
18.La Cote des Basques, Biarritz, France
19.Iztuzu Beach, Dalyan, Turkey
20.Konnos Bay, Ayia Napa, Cyprus
21.Spiaggia di Cala Rossa, Isola di Favignana, Aegadian Islands
22.Falesia Beach, Olhos de Agua, Portugal
23.Banna Strand, Tralee, Ireland
24.Praia Da Rocha  Praia da Rocha, Portugal
25.Derrynane Beach  Caherdaniel, Ireland

Bir cevap yazın