Fethiye Belediyespor hangi ligde oynayacak?

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçe belediye basketbol takımı Fethiye Belediyespor’un 2019-2020 sezonunda çok başarılı bir performans göstererek, Covid-19 nedeniyle liglere ara verilen güne kadar oynanan 24 haftanın 12’sini lider geçirmesine rağmen yeni sezonda hangi ligde oynayacağı halâ netleşmedi.

Muğla Fethiye Belediyespor’un Covid-19 nedeniyle liglere ara verilen güne kadar 2019-2020 sezonunda çok başarılı bir performans göstererek, oynanan 24 haftanın 12’sini lider geçirmesine rağmen yeni sezonda hangi ligde oynayacağı halâ netleşmedi. Belediyespor yönetimi bir an önce kararın verilmesini isteyerek, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz” dediler.
Basketbol Federasyonunun Bakırköy Basketbol Kulübü’nü finansal kriterleri yerine getiremediği için bir alt lige (TBL) düşürmesinin ardından Süper Lig’e alınacak takım ve Süper Lig’den özellikle maddî imkânsızlıklar nedeniyle çekilmesi beklenen Teksüt Bandırma’nın yerine alınacak ikinci takım için 14 Ağustos’a kadar ek katılım süreci başlatılmıştı.

FETHİYE BELEDİYESPOR YÖNETİMİ BİR AÇIKLAMA YAPTI
Yapılan basın açıklaması şöyle:
“Liglerin durdurulduğu gün Fethiye Belediyespor’un önünde yalnızca averajla lider olan İzmir ekibi PETKİM’in ardından, şimdi de Denizli Merkezefendi Belediyesi Süper Lig için Federasyona başvuru yaptı. Basketbol Federasyonu’nun istediği belgeleri tamamlayan ve Azerî petrollerinin ana sponsorluğunu arkasına alan PETKİM’in, yarıda kalan ligin birincisi olarak Bakırköy Basketbol’un yerine Süper Lig’e alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Nitekim İzmir ekibi transferlerini de Basketbol Süper Ligi için yapmıştı. Ancak bu defa, yarıda kalan ligde Fethiye Belediyespor’un arkasında 3. sırada bulunan Denizli Merkezefendi Belediyesi ekonomik açıdan zor durumda bulunan Teksüt Bandırma’nın çekilme ihtimaline karşılık Süper Lig’e alınma talebiyle Basketbol Federasyonu’na başvurdu.
Federasyonun istediği şartları tamamladığına inanan Denizli ekibi, Teksüt Bandırma’nın önümüzdeki 10 gün içinde Süper Lig’den çekilmesi halinde Süper Lig’e katılmak istiyor.
Basketbol çevrelerinden alınan bilgilere göre, Denizli ekibi bu hukukî sürecin uzaması halinde ise, Federasyon’dan davet alsa bile Türkiye Basketbol Ligi’nde devam etmeyi planlıyor.”

FETHİYE NE YAPACAK?
Türk basketbolunda hemen her gün ciddi gelişmeler yaşanırken, Fethiye Belediyespor ise sessizliğini koruyor. Fethiye’nin spor geçmişinde hiçbir branşta Süper Lig’e bu kadar yaklaşılmamışken, şehrin Basketbol Süper Ligi konusunda nasıl bir tercih yapacağı henüz netleşmedi.

TARAFTAR İKİYE AYRILDI
Açıklamanın devamında ise şehir içindeki gelişmelerden de bahsedilerek şu cümlelere yer verildi:
“Fethiyeli sporseverler Fethiye Belediyespor’un Süper Lig’e katılım başvurusu yapıp yapmaması konusunda tam anlamıyla ikiye ayrıldılar. Bir grup, Fethiye’nin imajına ve ekonomisine yapacağı katkılar göz önüne alındığında, bir daha böyle bir imkânın ne zaman yakalanabileceğinin belirsizliği de düşünüldüğünde, belediyenin önderliğinde, şehrin önde gelen isimlerinin ve kuruluşlarının maddî katkılarıyla bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyor. Bir diğer grup ise, özellikle Covid-19’un sarsıcı etkisi altındaki Fethiye ekonomisinin sadece basketbolda değil, herhangi bir spor branşında Süper Ligi taşıyamayacağını, Fethiye dışından kuvvetli sponsorlar bulunmadıkça Fethiye’nin Süper Lig’de temsil edilmesinin mümkün olmadığını değerlendiriyor.
Sonuç olarak, Fethiye Belediyespor’un 2020 – 2021 sezonunda Anadolu Efes, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımlarla Süper Lig’de mi, yoksa Mamak Belediyesi, Semt77 Yalova, Budo Gemlik gibi takımlarla TBL’de mi oynayacağı kısa süre içinde netlik kazanacak.”

Bir cevap yazın