Buca’nın gençleri Hong Kong’da dünya birinci ve ikincisi oldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İzmir’in Buca ilçesinde geleceğin bilim insanlarını yetiştiren Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Hong Kong’da düzenlenen “Küresel Gençlik Bilim ve Teknoloji Buluşmaları” adlı uluslararası yarışmada biyokimya alanında Sinemis Nur Boz ve Bilal Esmer dünya birinciliği, Asil Söylev ve Sude Kahraman çevre alanında ise dünya ikinciliğini kazandı.

Akademik düzeyde bilim ve sanat eğitimini ücretsiz vererek Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan İzmir’in Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, uluslararası arenada önemli bir başarıya imza attı. Geleceğin bilim insanlarını yetiştiren merkezin öğrencileri, hazırladıkları projelerle Hong Kong’da düzenlenen “Küresel Gençlik Bilim ve Teknoloji Buluşmaları” adlı uluslararası yarışmada 32 ülkeden 887 projeyi geride bırakarak biyokimya alanında Sinemis Nur Boz ve Bilal Esmer dünya birinciliği, Asil Söylev ve Sude Kahraman çevre alanında ise dünya ikinciliğini kazandı.
Kurulduğu günden bugüne Buca’daki lise öğrencilerini akademik ve bilimsel eğitimle buluşturan merkez, hazırladığı projelerle Hong Kong Gençlik Grupları Federasyonu tarafından organize edilen “Küresel Gençlik Bilim ve Teknoloji Buluşmaları” adlı uluslararası yarışmada finale çıktı. Öğrenciler, pandemi nedeniyle online gerçekleştirilen yarışma finalinde Buca ve Türkiye’nin adını zirveye altın harflerle yazdırdı.

BİYOKİMYADA DÜNYA BİRİNCİSİ, ÇEVREDE DÜNYA İKİNCİSİ
Toplam 32 ülkeden 887 projenin yarıştığı bilim ve mühendislik temalı yarışmada, Sinemis Nur Boz ve Bilal Esmer’in biyokimya alanında hazırladıkları ‘insana ve çevreye zarar vermeyen biyolojik gıda ambalajı projesi’ dünya birincisi oldu.
Asil Söylev ve Sude Kahraman’ın çevre alanında hazırladıkları ‘ağır metal atıklardan oluşan zararları belirleyecek sensör projesi’ ise ikinciliği elde etti. Birinci olan gençler altın, ikinci olanlar ise gümüş madalyayla ödüllendirildi.

Bir cevap yazın