Deprem Bilimci Ercan, “Kuzey Anadolu Kırığına dikkat”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Bugün Malatya Pütürge’de 12,57’de meydana gelen 5,2 büyüklüğünde depremin ardından Deprem Bilimcisi Jeofizik Profesörü Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin ölümcül olmadığını ve kimsenin korkmaması istedi. Sitemize özel açıklama yapan Ercan ayrıca bu depremin İstanbul depremini tetiklemeyeceğini de belirterek, “4,8’e kadar artçı depremler olabilir. Daha büyüğünü beklemiyorum. Bundan sonraki beklendi beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu Kırığında ise beklenti yüzde 13’tür” dedi.

Bugün Malatya Pütürge’de 12,57’de 5,2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Deprem Bilimcisi Jeofizik Profesörü Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin ölümcül olmadığını ve kimsenin korkmaması istedi. Sitemize özel açıklama yapan Prof. Dr. Ercan ayrıca bu depremin İstanbul depremini tetiklemeyeceğini de belirterek, “Pötürge ve çevresinde 4,8’e kadar artçı depremler olabilir. Daha büyüğünü beklemiyorum. Bundan sonraki beklendi beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu Kırığında ise beklenti yüzde 13’tür” dedi.
Depremin büyüklüğünü kimi kurumun 5,2, bir diğerinin ise 5,7 olarak vermesinin insanları çekincede bıraktığını hatırlatan Ercan, “Her zaman olduğu gibi Kandilli ile AFAD arasında bir açmaz var. Şu var ki deprem 5 km. derinliğinde sığ bir depremdir. Bu deprem 6,8 büyüklüğünde Elazığ ve Malatya depreminin Pötürge’deki artçı depremidir. Bu bölgedeki depremlerin yıkıcı olması için 5,5’dan daha büyük olması gerekiyor. Gözlemevlerinin değerlerine göre bir tanesi eşik değerinin altında, diğeri üstünde. Bu durumda depremin kesin değerini bilemiyoruz şu anda. Ben ikisinin arasında olduğunu düşünüyorum” dedi.

BÖLGEYİ ÇOK İYİ TANIYORUM, BÜYÜK HASAR OLMAZ
Pötürge yöresinde Karakaya Barajı’nın araştırmalarını yaparken o bölgeyi çok iyi tanıma fırsatı bulduğunu da sözlerine ekleyen Dr. Ercan şöyle devam etti:
“Doğu Anadolu Kırığının geçtiği ovalık kesim şu anda Karakaya Barajının sularıyla dolu olduğu için o bölgede çok hasar beklemek yanlış olur. Dolayısıyla oradaki evlerde büyük yıkım haberi beklemiyorum. Geri kalan bölge ise dağlık kesimlerden oluşuyor. Kırsal kesimlerde özellikle Anadolu’nun geleneksel yoksul yapıları vardır. Yani çamurlarla birleştirilmiş taş yapılar biçimindedir. Ağır tavan vardır. Depremin 12,57’de olması nedeniyle ölümcül olmasını beklemiyorum. Yani yıkıntı görüntülerini göreceğiz ama bunlar baca ve duvar yıkılmaları gibi olacak. Ayrıca hayvan damlarında duvarlarda da yıkım olacaktır ama hayvan telefini beklemiyorum. Çünkü bu saatlerde insan ve hayvanlar dışarıda.”

İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLEMEZ
Bu depremin artçılarının olabileceğini de hatırlatan Övgün Ahmet Ercan, “Bunlar 4,5 – 4,8’e kadar varabilir. Bunun arkasından 50 yıllık deneyimime bağlı olarak daha büyük bir depremin geleceğini düşünmüyorum. Çok fazla abartılmamalı. Hep sorulan soru bu deprem İstanbul depremini etkiler mi? Ne zaman hangi deprem etkilemiş ki bu etkilesin? Özellikle insanların köylerine gittiği bu günlerde ve corona virüsü salgınının bulunduğu dönemde insanları korkutup dışarıya çıkarmasınlar. Çünkü dışarıda corona içeride deprem üst üste. Abartılı açıklama yapılmamalı. Bunlar basında yer alınca insanlar ister istemez paniğe kapılıyor. Özellikle rica ediyorum” dedi.

YENİ DEPREM BEKLENTİSİ KUZEY ANADOLU KIRIĞI
2020 yılında 6,8 ve 72 depremler görürsek şaşırtıcı olmayacağını bir kez daha hatırlatan Prof. Ercan, bundan sonrası olası deprem bölgesini de açıkladı. Ercan, “Bundan sonraki beklenti yüzde 52 oranında Kuzey Anadolu kırığı, yüzde 33 Ege Bölgesi. Doğu Anadolu Kırığında ise beklenti yüzde 13’tür. Çelikhan, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay’a kadar olan bölge deprem açısından Doğu Anadolu kırığı boyunca uyarılması gereken yerlerden bir tanesi” diye konuştu.

Bir cevap yazın