Sokak dostları için açılan 2. el eşya satış mağazasına büyük ilgi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü nedeniyle alınan çeşitli önlemlerle insanların yaşam alanlarının kısıtlanmasıyla sokak dostlarının da yaşantıları tehlikeye girince, Muğla’nın Ortaca İlçesindeki Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) harekete geçti. Dernek Başkanı Türkan Dağdelen kız kardeşi Nurten Dağdelen’e ait işyeri, geliri sokak dostlarına bırakılmak üzere 2’nci el eşya satış mağazasına çevrildi. Haber sosyal medyada yayılınca ülkenin her yerinden eşya yağmaya başladı. Mağazada köpekler manken gibi geziyor.

Corona virüsü nedeniyle sokak dostları da zor zamanlar yaşıyor. İnsan eliyle beslenen can dostlarımızın hayatı da tehlikeye girinceMuğla’nın Ortaca İlçesindeki Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) harekete geçti. Dernek Başkanı Türkan Dağdelen kız kardeşi Nurten Dağdelen’e ait işyeri, geliri sokak dostlarına bırakılmak üzere 2’nci el eşya satış mağazasına çevrildi. Haber sosyal medyada yayılınca ülkenin her yerinden eşya yağmaya başladı.Mağaza içinde köpekler manken gibi geziyor.
Corona virüsü salgını nedeniyle başta hayvan severler olmak üzere çevresindeki bazı belediyelerden de destek gören HAYDOS Bakım Evi’nde yaşayan yaklaşık 500 köpek, 130 kedi, 6 keçi, bir koyun, 5 eşek, 2 tavuğun giderlerinde sıkıntı yaşanmaya başlayınca dernek başkanı Türkan Dağdelen kız kardeşi Nurten Dağdelen ile kafa kafaya vererek çözüm aradı. 4 katlı aile binalarının giriş katında kardeşi Nurten Dağdelen’e ait iş yerinin kiracısı çıkarılarak buraya geliri sokak dostlarına bırakılmak üzere 2’nci el eşya satış mağazası açıldı. Mağazanın açılışı sosyal medya hesaplarından kısa sürede ülke geneline yayılınca işin yönü değişti. Mağazaya ülkenin her yerinden kargolarla eşya gelmeye başladı.

HAYVANLARA DESTEK OLMAK İÇİN İLLAKİ ZENGİN OLMAK GEREKMİYOR
Almanya ve İngiltere’deki yaşamı sonrasında restoran açmak üzere Türkiye’ye dönen ve tüm birikimi olan 400 bin dolar, aileden kalma bir apartmanın iki katı ve bir arazisini satarak sokak dostlarına harcayan Türkan Dağdelen,  mağazanın azıldığını sosyal medya hesabından “Hayvanlara destek olmak için illaki zengin olmak gerekmiyor” başlıklı yazısıyla duyurdu. Dağdelen hesabına şunları yazdı:
“Hayvanlara destek olmak için illaki zengin olmak gerekmiyor. İşinize yaramayan eşyalarınıza talibiz. Kullanmadığınız ne kadar eşya varsa bize yollayın. Peki, işinize yaramayan eşyalar bize gelince ne oluyor? Tamamen gönüllüler tarafından ayrıştırılıp yıkanması gerekenler yıkanıyor, bazıları temizleyicilere gönderiliyor. Yine gönüllülük esasına göre tamir edilmesi gerekenler tamir edilerek 2.el olarak satılır. Elde edilen geliri Haydos bakım evinde yaşamak zorunda kalan ve her gün kapımıza ‘Çöp gı̇bı̇’ atılan sessiz sokak dostlarımızın ihtiyaçları için harcıyoruz. Siz gereksiz eşyalardan kurtulun, bizim de yaralarımız sarılsın.
Kargo adresimiz; HAYDOS Bakım evi, Atakent Mah. Dalaman/Muğla
İletişim: Türkan Dağdelen.0090 532 207 0239”

YERLİ YABANCI HERKES GÖNDERİYOR
Yapılan işlemlerle ilgili Dağdelen SÖZCÜ’ye şunları söyledi:
“Aile apartmanının giriş katında kız kardeşim Nurten’e ait bir iş yeri vardı. Kirasını alamıyor ve sıkıntılar yaşıyordu. Oturup birlikte karar verip burayı sokak dostlarına yararlı hale getirip 2’nci el eşya satış mağazası yaptık. Evlerde kullanılmayan eşyalar kargo ile geliyor. Burada ayrıştırıp, yıkayıp, temizleyip, onarıp satışa koyuyoruz. Gelinlik bile geldi ve onu kuru temizlemeye gönderdik. Nurten ile birlikte yine Ayşe Nazeden isminde gönüllü bir arkadaşımız ile bu işi yapıyorlar. Haftanın 4-5 günü belli saatlerde burayı açarak satış yapılıyor. Yağmıyor ama damlasa da çok iyi oluyor.”

MAĞAZADA KÖPEKLER MANKEN GİBİ GEZİYOR
Mağazada bol sayıda kadın – erkek ayakkabı, giyecekler, çantalar, halı, kilim, battaniye, çocuk oyuncakları, spor malzemeleri, ev eşyaları ve daha akla gelebilecek her türlü eşya ve giysi bulunuyor. İşin değişik ve güzel yönü ise mağaza içinde her seferinde sayısı değişen sokak dostlarının da adeta mankenlik yapar gibi serbestçe dolaşmaları.

Bir cevap yazın