45 ülkeye siyah incir ihracatı 30 Temmuz’da başlıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Kesim tarihi 29 Temmuz, ihracat tarihi ise 30 Temmuz olarak belirlenen siyah incir dünya pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Ege’nin önemli tarımsal ürünlerinden olan siyah incir, başta Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere 45 ülkeye ihraç ediliyor. Hedef ihracatı 50 ülkeye çıkarmak. Siyah incir ihracatında 60 milyon dolar hedefleniyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre kesim tarihi 29 Temmuz, ihracat tarihi ise 30 Temmuz olarak belirlenen siyah incir dünya pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Ege’nin önemli tarımsal ürünlerinden siyah incir, başta Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere 45 ülkeye ihraç ediliyor. Hedef ihracatı 50 ülkeye çıkarmak. Birlik Başkanı Hayrettin Uçak’a göre sektörün zarar görmemesi için üretici ve ihracatçıların kesim ve ihraç tarihlerini dikkate alması gerekiyor. 2019’da 20 bin 334 ton taze incir 51 ülkeye ihraç edilerek 49 milyon dolar gelir elde edildi. Taze incir ihracatında 43 milyon 376 bin dolarlık kısmını siyah incir oluşturuyor. Siyah incir ihracatında 60 milyon dolar hedefleniyor.
Birlik Başkanı Uçak, “Üreticiler bu tarihlere göre ürün hasadını yapmalı, daha sonra ürünlerini ihracata göndermeli. Tüm üreticilerimizin sürdürülebilir bir ihracat için kesim tarihine uyarak, gıda güvenliğini ve insan sağlığını önceleyerek büyük bir duyarlılık ve hassasiyet içerisinde üretim yapması gerekiyor. Özellikle siyah incir hassas ve raf ömrü az bir ürün. Dolayısıyla taze olarak gittiği ülke pazarlarında kalite ve tüm özelliklerini koruyarak tüketilmesi gerekiyor. Bu durum yurt dışındaki talepleri etkileyen en önemli unsurlardan birisi. 2019’da 20 bin 334 ton taze inciri 51 ülkeye ihraç ederek ülkemize 49 milyon dolar kazandırdık. Taze incir ihracatımızın 43 milyon 376 bin dolarlık kısmını siyah incir oluşturuyor. Siyah incir ihracatında 60 milyon dolara ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

SİYAH İNCİR HAVA KARGOYLA TANIŞIYOR
 Uçak, siyah incirin çoğunlukla Avrupa ülkelerine gönderildiğini, pazarı genişletme çalışmalarının devam ettiğini, özellikle uzak doğu pazarındaki ihracat rakamlarını artırmak için yoğun mesai yaptıklarını belirterek şunları söyledi: 
“Dünyanın en kaliteli inciri Türkiye’de yetişiyor. Geçtiğimiz sene 17 milyon dolarla Almanya, 5 milyon dolarla İngiltere ve Hollanda, 3 milyon dolarla Avusturya, 2 milyon dolarla Fransa, Rusya ve Hong Kong olmak üzere toplamda 45 ülkeye siyah incir gönderdik. İhracatımız 2019’da yüzde 22 artış gösterdi. 2018’de 14 bin 794 ton olan siyah incir ihracatımız 2019’da 17 bin 697 tona ulaştı. Önümüzdeki dönemde bunu 50 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz. İncirlerimiz en uzak destinasyonlardan bile talep görüyor. Hava kargoyla yapılan siyah incir ihracatımız 2019’da bir milyon 124 bin dolara ulaştı. Sarı incirin ise kesim tarihi 25 Temmuz, ihracat tarihi 26 Temmuz. Sarı inciri geçen sene 35 ülkeye göndererek 5 milyon 569 bin dolar gelir sağladık. Bu yılki kalite ve verimden de son derece memnunuz.”

SÜTTEN İKİ KAT DAHA FAZLA KALSİYUM İÇERİYOR
 Siyah incirin İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar girdiğini söyleyen Uçak, “Yüzyıllardır alternatif tıpta ilaç yerine kullanılıyor. İçinde C vitamini dışında bütün vitaminler mevcut. Sütten iki kat daha fazla kalsiyum var. Balığın içinde yüksek miktarda bulunan omega-3 ve omega-6’yı bile içerisinde barındırıyor. Tam bir antioksidan deposu. Hücrelerin yenilenmesinden cilt ve kalp sağlığına, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasından bağışıklık sistemine kadar bin bir derde etki ediyor” dedi.

Bir cevap yazın