2. el ev kredi faizleri sıfır evler satılsın diye yükseltiliyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Kamu bankalarının ikinci el konut kampanyasında değişikliğe giderek faiz oranı 0,79’a çıkarıp, vadeleri kısaltması ve ödemesiz dönemin kaldırılmasına Marmarisli emlakçılardan uyarı geldi. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Emlak Müşaviri Çetin Aksu, “İnsanlar birkaç ay önce 500 bin liraya satın alıp kredi faiziyle 700 bin liraya mal ettiği evini 500 bin liraya bile satamayacak. 2. el ev kredi faizleri, sıfır evler satılsın diye yükseltiliyor” dedi.

Kamu bankalarının ikinci el konut kampanyasında değişikliğe giderek faiz oranı 0,79’a çıkarıp, vadeleri kısaltması ve ödemesiz dönemin kaldırılmasına Marmarisli emlakçılardan uyarı geldi. SÖZCÜ ve mustafasariipekhaber.com’a konuşan Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler sorumlusu Emlak Müşaviri Çetin Aksu, “İnsanlar birkaç ay önce 500 bin liraya satın alıp kredi faiziyle 700 bin liraya mal ettiği evini 500 bin liraya bile satamayacak. 2. el ev kredi faizleri, sıfır evler satılsın diye yükseltiliyor” dedi.
Kredi faizlerinin yükseltilip alçaltılmasının hükümet politikası olduğunu, ekonomiyi biraz hareketlendirip piyasadaki inşaat sektörünü ve doğal olarak ondan beslenen camiaya destek olabilmek için konut ve taşıt kredileri faiz oranlarında önce indirime gidildiğini belirten Aksu, “Bu sayede de ciddi anlamda bir hareketlilik sağlanmıştı. Bankalar 6 ay ötelemeli düşük faiz oranlarıyla kredi veriyordu. Bu süre dolmak üzere ve bankalar geri ödemeleri istemeye başlayacak. Yeni kredilerde de böyle bir uzun vadeli uygulama yaptılar. Baktılar ki millet ciddi anlamda rağbet gösteriyor frene basalım dediler. Biz emlakçılar bu dönemde ciddi anlamda iş yaptık” dedi.

SIFIR EVLERE HAZIRLIK YAPILIYOR
Eğer sıfır evlerde değişen bir şey olmayacaksa bu ciddi bir politika oyunu olabileceğini söyleyen Çetin Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir çok büyük müteahhitin büyük şehirlerde yeni yaptığı ve elinde patlamış olan rezidanslar çok katlı binaların satışlarını hızlandırarak müteahhitleri kurtarabilmek için yapılan bir program da olabilir. Bunu göz ardı etmemek gerekir. Faiz artırımı neden ikinci elde uygulanıyor? Çünkü buralardaki fiyatlar daha mantıklı ve daha makul. İnsanlar buralar için krediler çekti. Sıfır evler boş duruyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyük kriz var. Bu evler satılmıyor. Herkes kesesine göre alıyor. Buraları canlandırmak için faizleri artırarak insanları buralara yönlendirmeye çalışıyorlar. Bu durumda ikinci ellerde fiyatlar düşüp herkesi sıfır binalara yönlendirecekler.”

BANKALAR BİLE BATABİLİR
Faiz indirimlerinin ardından beklenen ekonomik gidişat ve turizm girdilerinde bir gelişme olmayınca yeni tedbirler yoluna gidildiğini söyleyen Çetin Aksu, “Eylül sonrasında turizm sezonu bitecek. Bu ciddi anlamda piyasada ekonomik açıdan sorun yaratacak. Bankalar alacaklarında sıkıntı yaşayacağı için de borcunu ödeyemeyenlerin evlerini sahibi olacak. Bankalar alacaklarına karşı aldığı bu kadar evi ne yapacak? Bu durum bankaların batışına kadar gidecek bir yol gibi gözüküyor. Çünkü bankalar bu kadar çok evi kime satacak? Emlak piyasasında doğal olarak fiyatlar düşecek. Bu durum karşısında bankalar kendini kurtarabilmek için yeni programlar uygulamak zorunda kalacak. Ne yapacaklar alacaklarını alabilmek için insanlar biraz daha nefes alsın diye bir süre daha öteleyecekler. Pandemi devam ettiği sürece konut alım ve satımlarının etkilenmesi bir süre daha devam edecek. Piyasada çok sayıda birikmiş ev olacağı için de bunları alabilecek kesimler zaten belli. Ya parası olan ya da al – sat yapan rant peşindeki kişiler buralara talip olacak. Alım gücü zaten yok. İnsanlar nasıl geçineceklerinin kaygısındayken bu kadar büyük konut kredilerini ödeyemezler. Bu nedenle yeni alımlar olmayacağı gibi daha da azalacak. Olanlar da insanların başına bela olacak. Yani borcu olanlar ciddi anlamda etkilenecek. Büyük sıkıntı yaşanacak” diye konuştu.

FAİZ ORANLARI DAHA DA YÜKSELECEK
Faizlerin yükseltilmesiyle devletin kemer sıkmaya başladığına dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatan Aksu, “Bu kadar insanların rahat ev alabileceği ortamı baktılar ki gelecekte kurtaramayacağız, ilerideki günlerde başımıza bela olacak düşüncesiyle bankalar faiz oranlarını yükseltmeye başladı. Vadeleri kısaltıyor. İnsanlar alamasın diye bu faiz oranları ileride daha da yükselecek. Bu kadar kolay evlere ulaşamasınlar diye başka çareler arayacaklar. Büyük şehirlerde çok fazla sıkıntı gözükmese de riskten doğacak ekonomik darlık onları da etkileyecek. Gidişat borcu olanlar için iyi gözükmüyor. Satışlar ister istemez çok azalacak. Faiz oranları ister istemez piyasaların hepsini etkiliyor” dedi.

SATIN ALDIĞI FİYATA EVİNİ GERİ SATAMAYACAK
İnsanların düşük faizle krediyle satın aldıkları evi faizler yükseldiğinde borcunu ödeyebilmek için satmaya kalksa aynı paraya satamayacaklarını hatırlatan Aksu, “Çünkü diyelim ki kredi ile aldığı 500 bin liralık evin faizini de üstüne koyduğunda evi 650-700 bin liraya mal etmiş olacak. Yani evin fiyatı 700 bin lira olacak. Satmak istediğinde bu evi 500 bin liraya bile satamayacak. Belki 450 bin liraya en iyi niyetle 550 bin liraya ancak satabilecek. Dikkat edilirse devlet bankaları otomotiv piyasasında birkaç ciddi otomobil firmalarına kredileri kestiler” diye konuştu.

Bir cevap yazın