Pandemi olmasa Marmaris altın yılını yaşardı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle gazetecilerle kahvaltıda buluşan Muğla’nın Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, pandemi olmasa Marmaris’in tüm geçmiş yılları geride bırakarak turizmde altın yılını yaşayacağını söyledi. Oktay, “Şubat ayı verilerimize göre özellikle İngiltere ve Rusya ağırlıklı Haziran, Temmuz ve Ağustos’taki rezervasyonlarımız yüzde 90’ı bulmuştu” dedi.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 112’nci yıl dönümü nedeniyle gazetecilerle kahvaltıda buluşan Muğla’nın Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, günün önemini anlatan konuşma ve kutlamaların ardından Marmaris turizmini değerlendirdi. Oktay, “Çok büyük turizm devinin batmasıyla birlikte sürdürdüğümüz ikili temaslar ile bu senenin Şubat ayındaki İngiltere ve Rusya’dan Haziran, Temmuz ve Ağustos’taki rezervasyonlarımız yüzde 90’ı bulmuştu. Corona virüsü salgını olmasa Marmaris tüm geçmiş yılları geride bırakarak turizmde altın yılını yaşayacaktı” dedi.
Özellikle corona virüsü salgını üzerinde duran Oktay, “Şubat ve Mart aylarında aldığımız önemli tedbirler sayesinde ilçemizde ölümlü hiçbir vaka olmadığı gibi şu anda virüse yakalanan kimse yok. Tedbirleri aynı şekilde sürdürdüğümüz taktirde bundan sonraki ayları da vakasız atlatabiliriz” dedi.

HER ŞEY KONTROL ALTINDA
İlçe genelinde sosyal mesafe, hijyen ve maske kuralına uyulduğunun dikkatini çeken Mehmet Oktay şunları söyledi:
“Plajlar, pazar yerleri giriş çıkışları sabit ve sürekli kontrol altında. Aralardan giriş çıkışlar olmasın diye özel önlemler alındı. Ateşler ölçülüyor. Halk plajlarındaki şemsiyeleri seyrelttik. Zabıta arkadaşlarımız sürekli gezerek kontrollerini sürdürüyor. Pazarlarımız da öyle. Bu nedenle ilçemizde şu ana kadar ölümlü hiçbir vaka olmadı. Şu an için de corona virüsüne yakalanmış kimse yok. Önce biz kendimizi kontrol edelim ki başkaları bize uysun. Temmuz ayı verilerine göre henüz yabancı turistte büyük bir hareketlilik yok. Ukrayna’dan uçak geldi. 15 Temmuz’da ilk Rus kafilesi indi. İngiltere ve Almanya’yı bekliyoruz. 1 Ağustos’ta başka bir dünya devi turizm şirketi ilk uçuşunu Dalaman’a gerçekleştirecek”

CORONA VİRÜSÜ SALGINI BÜYÜK BİR ŞANSSIZLIK
178 yıllık İngiliz tur operatörü olan dünya devi Thomas Cook battığı zaman kolları sıvayıp ülkelerdeki tur şirketleriyle bire bir temasa geçerek gerekli önlemleri aldıklarını hatırlatan Oktay, “İngiltere, Çin ve Rusya arasında hiç Marmaris’e dönmeden bir aya yakın mekik dokuyup tur operatörleriyle görüşmeler yaptık. Tanıtımlarımıza büyük yer verdik. Sonuç olarak bu girişimlerimiz neticesinde daha Şubat ayında özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları için rezervasyon yüzdemiz 90’ları bulmuştu. Tam altın yılı yaşarız diyorduk ki bu salgın çıktı. Şu anda sadece yerli turistimiz ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Eğer yeni bir virüs dalgası, savaş ya da başka bir olay çıkmaz, İngiltere ve Almanya’da kapılarını bize açarsa turizmcilerimiz nefes alır” diye konuştu. 

Bir cevap yazın