Çin radyosundan Fethiye daveti

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede yayın yapan Çin radyo istasyonu CRI’nin (China Radio International) yetkilisi Yan Wei, Muğla’nın Fethiye ilçe Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret ederek CRI adına bir de röportaj yaptı. Başkan Karaca, önceki yıllarda olduğu gibi Çinlilerin yine Fethiye’ye gelmelerini istedi.

Türkiye ile birlikte çok sayıda ülkede yayın yapan Çin radyo istasyonu CRI’nin (China Radio International) yetkilisi Yan Wei, Muğla’nın Fethiye ilçe Belediye Başkanı Alim Karaca’yı makamında ziyaret ederek CRI adına bir de röportaj yaptı. Başkan Karaca, önceki yıllarda olduğu gibi Çinlilerin yine Fethiye’ye gelmelerini istedi.
Görüşmede Yan Wei’nin sorularını cevaplayan Belediye Başkanı Alim Karaca “Covid-19 salgını öncesinde Fethiye’ye on binlerce Çinli turist geldiğini, fakat tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle uluslararası seyahatlerin kesilmesinin Fethiye’yi de olumsuz yönde etkilediğini” söyledi. Alim Karaca; “Fethiye’nin binlerce yıl önceye giden bir geçmişi var. Fethiye turizmi sadece deniz, kum ve güneşten ibaret değil. Bölgemizde pek çok antik kent, çeşitli ören yerleri mevcut. O yüzden Fethiye’nin kültürel, tarihsel ve coğrafi anlamda büyük önemi var. Yerli ve yabancı turistlerin Fethiye’ye gelmeleri için birçok neden söyleyebiliriz” dedi.

ÇİNLİ TURİSTLER TEKRAR FETHİYE’YE GELMELİ
Çinli gazeteci Yan Wei’nin “Çinli turistlerin tekrar Fethiye’ye gelmeye başlamaları için neler yapılabileceği” yönündeki sorusuna Belediye Başkanı Alim Karaca özetle; “Her şeyden önce şunu söylemek isterim ki, Covid-19 salgını Fethiye ile Çin arasında kurulan dostluk köprüsünü yıkamaz. Salgın öncesinde on binlerce Çinli misafiri burada ağırlamaktan onur duyduk. Bölgemize en çok gelen turistler İngiliz olmakla beraber, Fethiye olarak farklı alternatifler de yaratmak zorundayız. Bu anlamda biz Çinli misafirlerimizi çok sevdik, görünen o ki onlar da bizi ve Fethiye’mizi çok sevdiler. Salgın şu sıralarda tüm dünyada hafiflemiş gibi görünüyor. Ancak bu durum hiç kimseyi yanıltmasın. Tedbirlerin gevşemesi yeni bir dalgaya sebep olabilir. Bizler Fethiye’de hem Belediye olarak, hem kaymakamlık, Ticaret Odası, Otelciler Birliği gibi kurum kuruluşlar olarak üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz. Oteller, havuzlar, plajlar, tekneler ve lokantalarda vs. alınan ve ciddiyetle uygulanan ekstra tedbirler var. Bu tedbirler sayesinde hem Muğla ili geneli, hem de Fethiye pozitif Covid-19 vakaları anlamında son derece güvenli yerler. Tabii ki bunda en önemli etken, resmi kuruluşların uygulamaya koyduğu tedbirler kadar, bu tedbirlere hassasiyetle uyan halkımızın gösterdiği hassasiyet. Fethiyeli vatandaşlarımız ve burada yerleşik yaşayan yabancı dostlarımız bu mücadele sırasında bize müthiş destek oldular. Kendilerine gösterdikleri hassasiyetten ötürü bir kez daha teşekkür ederim.” şeklinde cevapladı.

ÇİNLİ YETKİLİ VE GAZETECİLERE DAVET
Alim Karaca ayrıca geçtiğimiz günlerde Covid-19’a karşı alınan önlemleri ve bölgenin güzelliklerini yerinde görmek üzere bir grup İngiliz medya mensubunu Fethiye’ye davet ettiklerini, aynı şekilde China Radio International (CRI) aracılığıyla bir grup Çinli gazeteciyi, televizyoncuyu Fethiye’ye davet etmek istediklerini, Çinli turistleri sağlıklı bir biçimde en kısa zamanda tekrar Fethiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.
Karaca son olarak, Dalaman havaalanı ile Çin’in Chengdu şehri arasında direkt uçuşların başlaması, Çin’in Fethiye’de bir turizm ofisi açması, Çin’in Türkiye’deki diplomatik, ticari ve kültürel temsilcilerinin Fethiye’yi sık sık ziyaret etmeleri gibi somut adımlar sayesinde Çin ile Fethiye arasında mevcut dostluk köprüsünün daha da güçlendirilebileceğinin ve bunun her iki taraf için de ekonomik kazanımlar sağlayacağının altını çizdi.
CRI (China Radio International) müzik ve haber kanalı Fethiye’de FM 88.00 frekansından dinlenebiliyor.

Bir cevap yazın