Mürefte Çarşısı, dostluk yuvası- 2

Genel, Haber, Övgün Ahmet Ercan
Haberi paylaşın

Çarşı avuç içi kadardır. Çarşı içine, deniz kıyısına bineğinle giremediğinden, sahil kahvelerinde rahat rahat istersen kitabını oku, ister bilgisayarınla yaz. Her yerde örüşüm ağı vardır. Ancak, çok giren olduğundan zayıftır.
Sahil kahveleri; doğuda Kazım Dirik yeşil kahvesi, Ortada Atam Çayevi (Çaycı Maltepeli tatlı dilli, hoş sohbet Bahattin), karşında Cumhuriyet Meydanı ile Atatürk anıtı, önünde 35 metre direkte dalgalanan Türk bayrağı, onun önünde 275 adım uzunluğunda Celal Bayar’ın 1957-1958’de tahta iskele yerine yaptırdığı betonarme iskele, doğuda AKER şarapçılık, meydanın batısında İskele Balık restoran(Çetin), köşesinde Fırat Dondurmacısı(Murat), batıda Yapıncak Çay Bahçesi(Erkan), onun arkasında Mürefte Kalkındırma Derneği (Reşide Perçin), batıda 23 Nisan Çaybahçesi(Tamer), sonra Kutman Şarap Müzesi, en sonda Sevilen Şarap tadımlığı.
Eski tahta iskelenin olduğu yerde bir ahşap gümrük yapısı varmış. Orada tütün, şarap ile öteki ürünlerin gümrüğü yapılırmış. Ancak o yapı şimdi yok.
Meydanın kuzeyinde Mürefte’nin çarşı sokağı olan Atatürk Caddesi. Solda bakkal, sağ köşede kahve, onun yanındaki köşede ünlü kuru fasulyacı. Sonra karşılıklı, ortak çalışan iki odun fırınları. Özellikle tandır ekmeği mis gibidir. Onlar sabahları “tandır ekmeği” çıkarırlar(2 TL). Onu sıcacık alın içine ya tereyağ, ya zeytinyağı, kekik, kırmızı biber, ya çarşı bakkalından Malkara eski kaşarı. Tadına doymazsın. Ha! Tatlı istersen içine bulama sür, kapa, mis. Solda şarap satış yeri. Solda ünlü kasap Karagöz Ali. Eti kesin ondan alın. Et almazsanız kesinkes sucuğu kaçırmayın. Karagöz Ali’nin yanında Dilan kebapçısı, onun yanında ünlü kaşarcı, karşında balıkhane ile balık pişiricisi(Sezgin Pelikan ile Hüseyin Arı). İşte Mürefte’de en çok balığı o tanır. Onun kuzey komşusu zeytinyağı, zeytin, yapıncak sarmalık yaprağı, üzüm fideleri satan Refik Tuna(babası Hüseyin Tuna)-Tekirdağ-Mürefte arası. Karşısında kahve. Ana yolun, sol köşede balcı, bulamacı, zeytinci Sezer. Karşısında ünlü dönerci, köfteci. Anayolun karşısında taksi durağı ile ATM ler. Arkasında İlkokul, karşı köşede simitçi fırını. Anayolun batısında BİM, Migros, A101. Tekirdağ yönünden girişte solda PTT. Atatürk caddesinin ileri kuzeyinde Mürefte Kebir Camisi, Kutman Okumaevi (Kütüphanesi), Ortaokul, oğlan eti satan Umut Kasabı, ile Eczane.
Yollarda en çok karşılaşılan araç, çiftçilerin eli ayağı olan Lombardi motoru, arkasında çektiği küçük arabası olan “pıtpıt”şar. Yaklaşık değeri 20 bin TL olan pıtpıtlar için derler ki, “ içine 4 lt mazot koy unut. Akşama kadar çalışır”. O nedenle çiftçilerin traktörleri daha da azdır. Çok gürültü çıkarırlar, ancak onlara kısa sürede alışırsınız.
Şarapevleri ise doğuda, Kazım Dirik çaybahçesi yanında Aker, batı deniz kıyısında Game, Kutman, Sevilen. Eski Rum Şarap mahzenleri arkasında Uygar, pazaryeri yanında Perçin, Caminin doğusunda, ayrıca LukOil’in yanında Hastürk, Hoşköy’e giderken liman arkasındaki tepede Kalyon şarapevleri yer alır.

Bir cevap yazın