Milas Ziraat Odası, Bakan Pakdemirli’den çiftçilerin sorunlarına çözüm istedi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve bakanlık bürokratları katılımıyla düzenlenen “Tarım Sektörü İstişare ve Değerlendirme” toplantısına, Ege Bölgesi’ni temsilen katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirerek Bakan Pakdemirli’den çözüm istedi.

“Tarım Sektörü İstişare ve Değerlendirme” toplantısına, Ege Bölgesi’ni temsilen katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, çiftçilerin sorunlarını ve taleplerini dile getirerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Bakan Pakdemirli’dençözüm istedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin koordinasyonuyla düzenlenen tele konferans toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, bakanlık bürokratları, TZOB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Ziraat Odası başkanları katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mart ayında ülkemizde ilk vakanın tespit edilmesiyle birlikte corona virüsü ile mücadele sürecinde kendilerine yetecek kadar gıda üretebilen ülkelerin avantajı ortaya çıktı. Gıda konusunda ithalata dayalı olan ülkelerin ise gıdaya erişim noktasında zorluk yaşadıklarını gördük” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ KAHRAMANLIK ÖRNEĞİ GÖSTERDİ
TZOB olarak tarımda kendine yetebilen bir ülke olmanın önemini her zaman dile getirdiklerini de sözlerine ekleyen Bayraktar, “Gıda milliyetçiliği kavramı da çarpıcı bir şekilde dikkat çeker bir hale geldi. Bu gelişmeler sektörün geleceği açısından oldukça önemli. Çiftçilerimiz bu sürede takdir edilecek bir çaba gösterdi. Vatandaşlarımız evlerindeyken, fedakar çiftçilerimiz bahçesinde, ahırında, ağılında, tarlasında çalışmaya devam etti ve vatandaşlarımızın herhangi bir gıdadan yoksun kalmasının önüne geçti. Emektar çiftçilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Sizin de kahramanlık örneği gösteren çiftçilerimizin karşılaştığı her sorunda yanlarında olduk. Çiftçilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini raporlar halinde bakanlığımıza ilettik. Bazı sorunlarımızın çözümüne katkı sağladınız. ÇKS kayıtlarını uzattığınız için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

GIDA ISRAFINA DİKKAT ÇEKTİ
İklim değişikliğine ve sonuçlarına dikkat çekerek doğal afetler sonucu mağdur olan çiftçilere destek isteyen TZOB Genel Başkanı Bayraktar, konuşmasını gıda israfı noktasında da önlem alınmasını, üretim aşamasındaki israfın önlenmesi için çalışma başlatacaklarını ifade etti.
Bayraktar’ın genel değerlendirmelerinin ardından söz alan Ziraat Odası Başkanları, temsil ettikleri bölgelerdeki tarımsal sorunları anlatarak, çözüm istedi.
Toplantıya Ege Bölgesi’ni (İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Burdur) temsilen katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Bakan Pakdemirli ve Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’a bölgedeki tarımsal faaliyetler ve yaşanan sorunları anlattı.

ELEKTRİK ÜCRETLERİNDEKİ ARTIŞ ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKÜYOR
Ege Bölgesi’nin 9,2 milyon nüfusuyla tarım potansiyelinin oldukça yüksek bölgelerden birisi olduğunu da sözlerine ekleyen Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı şöyle devam etti: “Ülke milli gelirinin yüze 12’si bölgemizden elde ediliyor. Tarımsal sulama altyapılarının kısa sürede tamamlanması gerekiyor. Çünkü girdi maliyetlerinin artışına ve elektrik ücretlerindeki yüksek oluşunu unutmayalım. Özellikle girdi fiyatlarının yüksekliği (gübre, mazot, ilaç, yem ve fide), sulama ücretlerindeki artış, sulama altyapı yatırımlarının eksikliği (Baraj ve gölet projelerinin hayata geçirilmesi önemli). Çiftçimizi zor duruma sokmaktadır. Özellikle Milas bölgesinde Eşence, Yeniköy ve Gökçeler barajları, 7 adet göletin tamamlanması, Dalaman Akköprü barajında sulama sisteminin tamamlanması. Elektrik fiyatlarındaki yüzde yüz artış ve tarımsal işletmelerde kullanılan elektriğin mesken aboneliğinden daha yüksek olması da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Tarımsal sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrik ücretlerinin çiftçi lehine revize edilmesi gerekiyor.”

DESTEK MİKTARLARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Organik ve iyi tarım uygulamalarında belirlenen destek miktarlarının yeniden gözden geçirilerek artırılması gerektiğini vurgulayan Atıcı, “Tarım Kredi ve Ziraat Bankası çiftçi borçlarını yeniden yapılandırarak 6 ay faizsiz ertelemelidir. Çiftçimizin özel bankalara ve Ziraat Bankalarına olan borçlarını döndüremez durumda. Kredi konusunda çiftçilerimize kolaylık sağlanmalı. Köye dönüşün teşvik edilmesi; gençlerin kırsalda tutunması, genç çiftçilerin daha çok desteklenmesi gerekiyor. Çiftçilere ödenen tarımsal desteklere, sulama birlikleri ve elektrik şirketlerindeki borçlar sebebiyle bloke konulmaması, çiftçilerimizden kesilen 2- 4 lira oranındaki vergi kesintisinin kaldırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

PAMUK PRİMİNE ESAS 500 KG SABİTLEME KALDIRILMALI
Pamuk priminde prime esas 500 kg olan sabitlemenin kaldırılmasını talep eden Başkan Atıcı, “Çiftçilerimiz pamuk priminin 1,3 lira olmasını istiyor. Özellikle pamukta dışa bağımlılığın azaltılması ülkemizde üretimin artırılması içi müdahale kurumu olarak TARİŞ’in hem mevzuat hem de finansman olarak günlendirilmesi gerekiyor. Bölgenin önemli ürünlerinden üzüm ve incirin hasadı yaklaşmıştır. Geçtiğimiz yıl incir ve üzümde yaptığınız fiyat açıklaması çiftçilerimizi memnun etmiştir. Bu yılda müdahale alım fiyatlarının salgın nedeniyle biran önce açıklanması çiftçilerimizi memnun edecektir. Ayrıca bu ürünlerde alım garantisi verilmeli” dedi.

RİSKLERİN TAMAMI TARSİM TEMİNATINA BAĞLANMALI
Doğal afetlerin yarattığı sorunlara da değinen Başkan Atıcı, “Sayın Bakanım son yıllarda iklim değişikliğinin etkisiyle üst üste yaşanan doğal afetler, tarımsal üretimi önemli ölçüde etkilemiştir. Mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen sıcaklar nedeniyle birçok üründe özellikle zeytin ve narenciyede önemli hasarlar oluştu. Muğla- Aydın bölgemizde özellikle Milas ve Aydın Menderes yöresinde çiçek ve meyve dökümü yaşanmış, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ile İzmir bölgesindeki narenciyeler üstündeki tüm çiçek ve meyveleri dökmüş, büyük hasar oluştu. Birkaç gün içerisinde ise hava sıcaklıkları düşerek afetlere neden olmuştu. Denizli, İzmir, Manisa ve Burdur’da dolu, sel ve su baskınları birçok tarım ürününe zarar vermiş, ziyana neden olmuştur. Bu yıl bu afetleri yaşayan çoğu çiftçimiz sigorta yaptırmış, prim ödemiş olmasına rağmen ürünlerine zarar veren meteorolojik olay teminat kapsamında olmadığı için tazminat alamamıştır” diyerek, ülkemizde sıkça yaşanan doğal afetler nedeniyle TARSİM’de risklerin tamamının teminat kapsamında olmasını ve tarım sigortasının zorunlu olmasını önerdi.

DİĞER İSTEKLER
Atıcı, istekler bölümündeki açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

*Prim tutarları düşürülmeli veya devlet desteği artırılmalıdır.

*Zincir marketler kanalıyla tüketime sunulan tarımsal ürünler, 1’e 3 gibi çok yüksek kar la tüketiciye ulaşılıyor. Üretici ürününün bedelini uzun vadede geri alıyor. Bunun için Marketler Yasası’nın üretici, tüketici ve sanayici lehine fayda sağlayacak şekilde hazırlanarak, ivedilikle yürürlüğe girmesi gerekiyor.

*Tarımsal ürün fiyatları bakımından üreticilerin ve tüketicilerin korunması, aynı zamanda gıda güvenliğinin sağlanması ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi amacıyla üretici örgütlerinin etkin kılınması gerekiyor.

*Ürünlerin ham maddelerin, üretici örgütleri üzerinden pazarlanacağı bir yapının oluşturulması, tekelleşmenin ortadan kaldırılarak hem üreticinin hem de tüketicinin korunması için çalışma yapılmalı.

Bir cevap yazın