CHP’li Erbay: Bu kanunu desteklemek avukatlık ve ülkeye ihanettir

Genel, Haber
Haberi paylaşın

AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen ve CHP’nin iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü baroların yapısını değiştiren kanunla ilgili CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Bu kanunun Anayasa Mahkemesi süreci başladı ve bu süreci yakından takip ediyoruz. Anayasaya ve hukuka aykırı bu kanunun iptali yönünde bir karar çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen ve CHP’nin iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürdüğü baroların yapısını değiştiren kanunla ilgili CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, “Bu kanun TBMM‘de kabul edildi. Ancak şimdi Anayasa Mahkemesi süreci başladı. Bu süreci de yakından takip ediyoruz. Anayasaya ve hukuka aykırı bu kanunun iptali yönünde bir karar çıkacağını düşünüyoruz” dedi.
CHP’nin, 129 milletvekilinin imzasıyla Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmasıyla ilgili açıklama yapan CHP’li Erbay, bu kanunun AKP’nin hukuk sistemini çökertme planının son halkası olduğunu ifade etti.

ANAYASAYA VE İÇ TÜZÜĞE AYKIRILIKLAR İÇERİYOR
CHP grubu olarak bu kanunun iptali için Anaysa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduklarını hatırlatan Erbay şunları söyledi:
“Başvurumuz iki temel gerekçeye dayanıyor. Birincisi TBMM içtüzüğüne göre kanun tekliflerinin komisyonda görüşülme esaslarına aykırı hareket edilmesidir. İç tüzüğün 26. ve 36. maddelerinde bu esaslar açık bir şekilde belirtilesine rağmen AKP yangından mal kaçırır gibi bu kanun teklifinin görüşmelerine başlamıştır. Anayasamızın 148. maddesine göre Anayasa Mahkemesi’nin İç tüzüğü denetleme yetkisine dayanarak iptal başvurusunda bulunduk. İptal başvurumuzun diğer gerekçesi ise bu kanunun, Anayasa’nın kamu kurum ve kuruluşlarının yapısını düzenleyen 135. maddesine aykırı olmasıdır. Hem anayasa ihlali olan hem de TBMM iç tüzük ihlali olan bu kanunun Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi gerekiyor.”

YENİDEN PKK MAHKEMELERİ KURULABİLİR
Bu yasanın savunma mesleğini bölüp parçalaması, avukatlar arasında rekabetin, kutuplaşmanın önünün açması açısından büyük sakıncalar taşıdığını söyleyen Erbay, “Mesleki dayanışma yerine rakip görme ve kumpaslar devreye girecek. Avukat borsaları kurulacak, avukat transferleri gündeme gelecek ve hatta paralel baroların kurulması söz konusu olacak. Bir dönem PKK paralel mahkemeler kurmuştu. Vatandaş devletin mahkemesi yerine bu mahkemelerden çıkan kararlara uyuyordu. Hatta bu mahkemelerin kararlarına itirazını da yine PKK’nın kurduğu üst mahkemelere yapıyordu. Şimdi de her yerde paralel baro kurulmasının önü açılıyor. Bu teklifle birlikte siyasi, sosyal, etnik, dini vb. birçok farklı aidiyete dayanan baronun kurulmasının yolu açılıyor. Böylece bu barolara üye olan avukatların yanı sıra verdikleri kararlara göre hakim ve savcılar ile hangi barodan avukat tuttuklarına göre vatandaşlar da fişlenecektir” diye konuştu.

MAHKEME KARARLARI ŞAİBELİ OLACAK
Bundan sonra mahkemelerin verdiği tüm kararlar şaibeli hale geleceğini, vatandaşın, ‘Acaba, ben o barodan avukat tutmadığım için mi bu davayı kaybettim, o yüzden mi bu kadar tazminat ödedim?’ diye düşünebileceklerini de hatırlatan Burak Erbay, “Ben, o barodan avukat tutmadığım için benim aleyhime bu karar çıktı, sözleri çoğalacak. Kararların bozulması için temyiz dilekçelerinde gerekçe olarak bu durum öne sürülecek ve zaten sıkıntılı olan hukuk sisteminde yeni hukuki tartışmaların başlamasının önü açılacak” dedi.

AVUKATLARIN ÇOK DAHA ÖNEMLİ SORUNLARI VAR
Avukatların bunlardan ayrı olarak daha önemli sorunları bulunduğunu da hatırlatan Erbay şöyle devam etti:
*Genç meslektaşlarımız kiralarını ödeyemiyor.

*BAĞ-KUR primlerini ödeyemeyen meslektaşlarımız var.

*Gelir artırıcı adli yardımlarla ilgili, CMK ile ilgili veya dünyada örnekleri olduğu gibi, tapuda yapılan işlemler ya da şirketlere zorunlu avukat atanması şart.

*KDV yükünün azaltılması ve diğer vergilendirmelerde kolaylıklar sağlanması gibi düzenlemeler yapılmalıdır.

*Adliye binalarının ve baro odalarının yetersizliği de önemli bir sorun. Muğla’da olduğu gibi birçok il ve ilçemizde birden çok adliye binasında hizmet veriliyor. Bazı il ve ilçelerimizde avukatlar çay ocaklarında duruşma beklemekte, savcılar ya da hakimler için tuvaletlerden bozma odalar yapılmaktadır. Bu kadar büyük sorunlar çözüm beklerken tartışmamız gereken konu aslında avukatların temel sorunlarıdır.”

BAROLARI ELE GEÇİRME YASASINA KARŞI BÜYÜK BİR MÜCADELE VERDİK
Adalet Komisyonu ve genel kurulda bu kanunun ülke ve hukuk sisteme vereceği zararları anlatarak mücadele ettiklerini de sözlerine ekleyen Burak Erbay sözlerini şöyle noktaladı:
“Bu sürecin 2010 referandumunda yaşandığını ve yargının FETÖ’ye teslim edildiğini hatırlattık. Komisyonda yaklaşık 300 konuşma yapıldı ve bin 200 sayfa tutanak tutuldu. Tarihe not düştük. CHP milletvekilleri olarak baro başkanlarımız ve meslektaşlarımızla birlikte Ankara’da TBMM önünde, adliyede ve Kuğulu Park’ta bütün baskı ve engellemelere rağmen direndik. Sabahlara kadar nöbet tuttuk. Bu kanuna destek veren hukuka ihanet etmiştir. Bu kanuna destek vermek avukatlık mesleğine, edilen yemine ve hukuka ihanet etmektir. TBMM’de AKP ve MHP’li yaklaşık 70 avukat vekil bulunuyor. Bu vekiller hukuku katleden, savunmayı ortadan kaldıran bu kanuna kabul oyu vermiştir. Gerçekten mesleğim adına utanç duyuyorum ve bu kanuna destek veren herkesin de utanç duyması gerektiğini düşünüyorum.”

Bir cevap yazın