Buca’nın yüzü tarladan sofraya üretimle gülüyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İzmir’in Buca ilçesi belediyesi, 54 ton rekolte beklediği 16 dönüm arazisinde sebze hasadına devam ediyor. Her hafta ekiplerce özenle toplanarak paketlenen ürünler, Buca’daki ihtiyaç sahibi vatandaşların sofralarına ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Arazi, sebze hasadının ardından yeni mahsul ekimine hazırlanarak sürdürülebilirliği sağlanacak.

Türkiye’ye örnek tarımsal kalkınma hamlesi başlatan İzmir’in Buca ilçesi belediyesi, 54 ton rekolte beklediği 16 dönüm arazisinde sebze hasadına devam ediyor. Her hafta ekiplerce özenle toplanarak paketlenen ürünler, Buca’daki ihtiyaç sahibi vatandaşların sofralarına ücretsiz olarak ulaştırılıyor. Arazi, sebze hasadının ardından yeni mahsul ekimine hazırlanarak sürdürülebilirliği sağlanacak.
Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç tarafından tarıma açılan belediye arazilerinde üretim, tüm hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz Nisan ayında Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından, belediyeye ait Kaynaklar Söğütlük mevkiindeki 16 dönümlük araziye 38 bin adet domates, biber ve patlıcan fidesi dikimi yapılmıştı.
‘Buca’nın Fideleri’ adı verilen proje kapsamında kentin bereketli topraklarıyla buluşan fidelerin ilk hasadının ardından ürünler toplanmaya devam ediyor. Tarladan toplamda 54 ton domates, biber ve patlıcanlar ekiplerce hasat bekleniyor.

BUCALININ MUTFAĞINA GÖNDERİLİYOR
Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerince toplanan ürünler Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne devrediliyor. Domates, biber ve patlıcandan oluşan ürünler ise 2’şer kiloluk paketler halinde hazırlanıp pazar arabalarına yerleştirilerek kapı kapı gezerek kent genelinde belirlenen ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak iletiliyor.
Ücretsiz olarak vatandaşlara ulaştırılan ürünlerin hasadının tamamlanmasının ardından, tarla için yeni bir planlama oluşturulup Buca’nın doğasına uygun yeni ürünlerin ekimi yapılarak tarımsal üretimde süreklilik sağlanacak.

Bir cevap yazın