Yatağanlı zeytin üreticileri “Kültürümüzün barbarca talanına hayır”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki zeytin üreticileri ve Yatağan Yeşil Yaşam Derneği, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş’nin zeytinlere katliamını durdurmak ve kömür   sahalarına dur demek için Yatağan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Bağyaka ile başlayan, Eskihisar, Yeşilbağcılar ile devam eden tarih ve kültürümüzün barbarca talanına dur demek için hukuk yolunu açmaya geldik” denildi.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki zeytin üreticileri ve Yatağan Yeşil Yaşam Derneği, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş’nin zeytinlere katliamını durdurmak ve kömür sahalarına dur demek için Yatağan Adliyesi önünde saat 16’da basın açıklaması yaptı. Dernek baykanı Kazım Erol açıklamasında “Bağyaka ile başlayan, Eskihisar, Yeşilbağcılar ile devam eden tarih ve kültürümüzün barbarca yıkım ve talanına dur demek için hukuk yolunu açmaya geldik” dedi.
Üç yıldır kadim Leyne zeytinliklerinde aynı zamanda 3. Derece Arkeolojik Sit alanında Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. tarafından hukuk yok sayılarak kömür çıkarılmaya devam edilmesinin hatırlatıldığı açıklamada şunlara yer verildi:
“Bu süreçte başvurmadığımız adli idari merci kalmamıştır. 3573 S.K.M. Zeytinciliği Koruma Kanuna göre Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş nin burada madencilik yapma şansı yoktur. Şirket, kanunu yok sayarak burada çalışıyor ve kanun açık zeytinlik alanlarda 3 km çapında Hiç bir madencilik yapılamaz diyor. Bu yüzden bugün Leyne’dekı zeytinlik alanlara korumak için dava açıyoruz.”

BİZLER ÇEVRECİ, ÇER-ÇÖPÇÜ DEĞİLİZ
Yeşil alanı savunan gerçek çevreciler olduklarının da belirtildiği açıklamanın devamı şöyle:
“Bizler çevreciyiz, çer-çöpçü değiliz. Bizler ekmeği, suyu, havası, toprağı, havası sermayenin siyasete sirayet etmesi ile elinden alınmak istenen ama yaşamak istiyoruz diyen yaşam alanını savunan köylüleriz. Yatağana bir bakın; Stratoneikea’sını, Kutsal Yolunu, Börükçü tarihi alanını kaybetmiş, şimdi de 5100 yıllık Erken Tunç Çağı Çapalıbağı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, tarihini yağma ettirmiş, Tınaz’dan Leyne’ye kadar alanları Mars Yüzeyine çevrilmiş dağları delik deşik edilmiş, çam fıstığını, zeytinini kaybetmiş bir hale gelmiştir. Yatağan turizm şehridir diye demeç veren yöneticilere sesleniyoruz. Yatağanın doğası tarihi iki otobüs, bir kamyondan çok değerlidir. Halkın sağlığını, yaşam alanlarını, değerlerini sahip çıkın ki Yatağan değer kazansın gelecek kuşaklara kalsın. 5100 yıllık Çapalıbağa Muğla Anıtlar Yüksek Kurulu kömür çıkartılması için arkeolojik sitten çıkarttı neden mi ? Muğla Anıtlar Kurulu başkanı aynı zamanda Stratonekeia kazı başkanı ve kazı sponsoru Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Bu oyun Fethiye’den Bodrum’a tüm Muğla’da sergileniyor.”

DÜNYA KÖMÜRÜ TERK EDİYOR
Dünya kömürü terk ederken, tarım, sağlık, temiz enerji ön plana çıkarken ya modem dünyaya entegre olacağız, ya da masum dünya insanlarına, dünya florasına, faunasına yok eden tarafta olacağız” sözlerinin yer aldığı açıklamada son olarak “Gökbel Dağından Bayır’a kadar alan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. nin kömür ruhsat sahasıdır.
Yer altından alacağız diyecekler suyumuz gidecek. Büyük talanlar büyük yalanlar ile oluyor.
Yatağan Termik Santral filtreleri yetersiz, kül gaz tutma oranı düşük, havamız ölüm saçıyor, kül dağındaki radyasyon, sularımızdaki kurşun, civa ne kadar? Zeytin, tarım ürünleri dış pazarda alıcısı yok, dağlar delik deşik Yatağan nereye gidiyor? Madenciler buraya terk ettiğinde çocuklarınıza nasıl bir Yatağan bırakacağınıza hayal edin.
Gökyüzü herkesin ise Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. hem ilahi hem de Anayasanın vatandaşlarına 56. Mad. verdiği haklara ihlal ederek suç işlemektedir. Kömür ve fosil yakıtlara hayır, Güneş bize yeter diyoruz” sözlerine yer verildi.

Bir cevap yazın