MUTSO: Eğlence mekanları zor durumda, bir an önce açılmalı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) yaptığı yazılı açıklamayla Covid-19 tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta faaliyetleri durdurulan, ancak normalleşme sürecinde pek çok işletme çalışmalarına başlarken yaklaşık 120 gündür kapalı olan bar ve gece kulübü gibi eğlence mekanları ayakta kalmak için direndiklerini belirterek bir an önce açılmaları gerektiğini söyledi. 

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) yaptığı yazılı açıklamayla Covid-19 tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta faaliyetleri durdurulan, ancak normalleşme sürecinde pek çok işletme çalışmalarına başlamasına rağmen yaklaşık 120 gündür kapalı olan bar ve gece kulübü gibi eğlence mekanlarının ayakta kalmak için direndiklerinin belirtildiği yazıda, “Mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir” denildi.
Konuya ilişkin Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile yiyecek içecek hizmetlerinde faaliyet gösteren 17. Meslek Komitesi (MESKOM) ortak bir basın açıklaması yaptı. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan şunları kaydetti:
“Ülke olarak pandemi sürecinde zor bir dönemden geçtik. Etkilerini hala görmeye devam ediyoruz. Bu süreçte pek çok düzenleme yapılarak ve hem vatandaşa hem işletmelere uygulanması zorunlu kurallar getirildi. Elimizden gelen gayreti ve hassasiyeti el birliği ile gösteriyoruz. Ancak dikkate alınması gereken durumlar var. Restoran ruhsatı bulunan eğlence mekanları 1 Haziran’da açılırken bar, birahane, gece kulübü gibi eğlence mekanları hala kapalı. Bu işletmeler faaliyetlerini durduralı yaklaşık 120 gün oldu. İşletme sahipleri haklı olarak feryat ediyor. İşletme sahipleri hem hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, hem belki kira ödüyor, hem çalışanlarının sigorta primlerini ve maaşlarını ödemeye çalışıyorlar. Turizm bölgesi olan Muğla’da sektör temsilcileri ve çalışanları, en çok çalışacakları dönemde aç kalıyor. Bunun yanında iş yaptıkları, mal/ ürün aldıkları tedarikçiler de etkileniyor. Bu ekonomik bir zincir ve zincirin tüm halkaları zararda. Üstelik aynı hizmet sektöründe bulunmalarına rağmen farklı bir ruhsatı bulunan işletmeler faaliyetlerini sürdürüyor. Bu haksız ve yanlış bir uygulamadır. Bu sorunun bir an önce giderilmesi ve mağdur işletmelerin, hijyen kuralları çerçevesinde bir an önce faaliyetlerine başlayabilmeleri gerekmektedir.”

İŞLETMELERİ YOK OLMAKTAN KURTARALIM
MUTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve 17. MESKOM üyesi Deniz Dakikoğlu ise “Bu salgın nedeniyle zor bir süreçten geçiyoruz. Şüphesiz ki bu durumdan en çok etkilenen, maddi manevi zarar gören reel sektör oldu. Hem salgının vahameti hem de ekonomik kaygılar bizleri oldukça zorladı. Ancak bugün gelinen noktada 17. Meslek komitesi temsilcileri adına kaygıyla ifade etmek isterim ki, normalleşme sürecinde yaşanan ayrıştırma bizleri çok zorlamakta. Bir işletmenin 120 gündür kapalı olması, o işletmeyi yok olmaya mahkum etmektir. Oysa bizim yok etmeye değil hep birlikte var olmaya ihtiyacımız var. Yoksa işletmelerimiz dükkânlarına kepenk vuracak. Ve elbette bu bir domino taşı gibi herkesi etkileyecek. İşletme sahibi de, çalışanlar da, müşteriler de, toptancı ve tedarikçiler de herkes zarar görecek. Bu yanlış uygulamaya bir an önce dur denilmeli. Kamuoyunun vicdanına önemle sunarız” diye konuştu.

Bir cevap yazın