Muğla’nın ilk Siyez Buğdayı hasada hazır

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesinde Muğla bölgesinde ilk olarak ekilen Siyez Buğdayı hasadı başladı. Standart belediyecilik faaliyetlerinin yanında tarımsal faaliyetlerine büyük önem vererek ilçede zeytin, ceviz, kuru fasulye ve ayva bahçeleri de oluşturan Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Ata tohumlarından olan ve ülkemizde sınırlı alanlarda üretimi yapılan Siyez Buğdayını ilk defa ilçemizde üretmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 Standart belediyecilik faaliyetlerinin yanında tarımsal faaliyetlerine büyük önem vererek ilçede zeytin, ceviz, kuru fasulye ve ayva bahçeleri de oluşturan Muğla’nın Kavaklıdere ilçe Belediye Başkanı Mehmet Demir, “Ata tohumlarından olan ve ülkemizde sınırlı alanlarda üretimi yapılan Siyez Buğdayını ilk defa ilçemizde üretmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”  dedi.
Kavaklıdere ilçe belediyesi çiftçilerin organik üretim yapmalarının yanında genetiği ile oynamamış buğday üretimi yapmalarına örnek olabilmek amacıyla, ülkemiz topraklarının ata tohumlarından olan Siyez Buğdayının ilçede üretilmesi için harekete geçti. Kastamonu’dan getirtilen tohumlarla ekimi gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Demir, “Anadolu topraklarının ata tohumu olan, Siyez Buğdayının ilçemize gelişi yolculuğuna baktığımızda, ilçemizin iklimi, toprak yapısı ile ilgili gerekli değerlendirmeler yapılmasının akabinde Kastamonu’dan tohum getirtmeye karar verdik” dedi.

KASTAMONULU SİYEZ DOSTLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Siyez tohumlarının Kavaklıdere’nin gelişmesi ve kalkınması için fikir üreten bölge yaşayanı Mehmet Yılmaz Küçük ‘ün, Kastamonu İhsangazi ilçesinden Siyez dostu Ali Yüce’den temin ettiğini belirten Mehmet Demir şunları söyledi:
“Gelen tohumları Çayboyu mahallemizdeki 20 bin metrekare büyüklüğündeki araziye ektik. Bölgede ilk defa ekimi yapılan Siyez Buğdayının ekiminden hasat dönemine kadar hiç bir ilaç ve gübre kullanılmadan tamamen organik olarak üretilmesine dikkat ettik. Bire 16 oranında ürün elde etmeyi başardık. Siyez Buğdayının Anadolu topraklarında 12 bin yıldan fazla bir süredir üretildiğini, çok yüksek besin ve vitamin değeri olduğunu biliyoruz. Siyez Buğdayı ülkemizde sınırlı alanlarda, sınırlı miktarda üretiliyor. Buğdayın ekonomik değeri ortada. Diğer buğday türlerine göre 3- 4 kat daha yüksek fiyatlara pazar payının olduğunu biliyoruz. Bu projemiz ile elde edilen ürünlerin bir kısmı üreticilerimize tohum olarak dağıtılmasıyla, Siyez Buğdayının ilçemizde üretimin yaygınlaşması ile gelecek nesillere aktarmaya katkı sağlayacak olmasının yanında, Kavaklıdere çiftçilerimizin ürün çeşitliliği ile birlikte gelir düzeylerini arttırmak en büyük hedeflerimizden birisi.”

Bir cevap yazın