Muğla tütün üreticileri acil devlet desteği bekliyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı yaptığı açıklamada, Muğla genelinde tütün üretimi yapan çiftçi sayısının geçen yıla oranla yüzde 50 azaldığını, tüm il genelinde tütün ekim alanının bin 100 dekara düştüğünü belirterek, “Tütün konusunda müdahale kurumunun bulunmaması tütün üreticilerimizi mağdur ediyor, üreticilerimize acil devlet desteği gerekiyor” dedi.

Muğla’daki tütün üretimi ve çiftçilerin sorunları hakkında Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar’ta bilgi veren Muğla’nın Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, “Muğla genelinde tütün üretimi yapan çiftçi sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 50 azaldı. Tüm Muğla ilinde tütün ekim alanı bin 100 dekara düştü. Tütün konusunda müdahale kurumunun bulunmaması, tütün üreten çiftçileri mağdur etmektedir. Tütün üreticisi acilen devlet desteği bekliyor” dedi.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tütün üretiminin yapıldığı Adıyaman, Amasya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Hatay, İzmir, Kırklareli, Malatya, Manisa, Muğla, Samsun, Siirt, Tokat, Uşak illerindeki Ziraat Odası Başkanları ile telekonferans yöntemiyle görüştü. Bayraktar oda başkanlarından, tütün üreticilerinin; tütün üretimi, işlemesi, ticaretini konu alan yönetmelik taslağı ile ilgili görüş ve beklentileri ile üretimde karşılaştıkları sorunlar ve talepler hakkında ilgili kurumlara iletilmek üzere bilgi aldı.

TÜTÜN ÜRETİCİSİ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR
Telekonferans görüşmesine katılan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Muğla’daki tütüncülüğün trajik bir hikayesi olduğunu ifade ederek, 90’lı yıllarda Muğla ve ilçelerinde tütüncülüğün en önemli geçim kaynağı olduğunu, ancak ilerleyen yıllarda tütün üretiminden kaçışların hızla arttığını ve günümüzde de devam ettiğini belirtti. Başkan Atıcı, “Özellikle Milas ilçesinde 4bin 500 çiftçi, 32 bin dekar alanda tütün üretimi yapıyordu ve tütün yaklaşık 40 köyün geçim kaynağıydı. Geçen zaman içinde tütün yok oldu. Özellikle müdahale kurumu olarak özelleştirilen veya kapatılan Tekel Yaprak İşletmelerinin piyasadan çekilmesi ve çiftçilerin tütün tekellerinin insafına terk edilmesi bu acıklı sonu hazırladı. Keşke hiç kimse sigara içmese de çiftçilerimiz de hiç tütün üretmese. Ancak gerçekler öyle değil. Bütün uyarılara rağmen ülkemiz nüfusunun yarıdan fazlası sigara kullanıyor. Uluslararası tütün tekellerinin sömürüsü kazancı arttıkça artıyor. Lütfen cirolarına bir bakın. Mademki tütün ticareti devam ediyor. Bizim üreticilerimizin suçu ne? Bu tekeller dünyanın en kaliteli tütününü üreten çiftçilerimizin tütünü kullansınlar. Uzun bir süre tütün şirketleri sözleşmeli tütün modeline geçerek tütün üretimi yaptırıyorlar. Ancak sözleşmede çiftçiyi koruyacak hukuki bir koruma olmaması, alternatif bir müdahale kurumu olmaması ve şirketlerin kendi dayattıkları fiyattan satın almaları, girdi fiyatlarındaki maliyet yükselişleri tütün üreticisini bezdirdi ve yıldırdı” diye konuştu.

TÜTÜNDEN KAÇIŞ KIRSALDAN KENTE GÖÇÜN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ
Kırsaldan kente göçün en çok tütün üreten köylerden geldiğinin altını çizen Başkan Atıcı, günümüzde Muğla genelinde tütüncülüğün son nefesini verdiğini belirterek şunları söyledi:
“Sadece Muğla merkez Menteşe’de 680, Milas’ta 96, Seydikemer’de 80, Yatağan’da 70 üretici kırsal dar alanlarda tütün üretimi yapıyor. Bu rakamlar geçen yıla göre yüzde 50 azalmış durumda. Muğla genelinde tütün ekim alanı bin100 dekara düşmüştür. Muğla ilimiz diğer illere göre tütüne alternatif ürünler geliştirmiş, başka sektörlerde iş bularak tütünü unutmuş, köyünü mahallesini terk etmiştir. Tarım dışına çıkmıştır. Çıkarılacak yönetmeliğin bu duruma çare olacağını düşünmüyorum. Devlet müdahale kurumunu canlandırıp çiftçiye destek olamazsa tütünü ve tütüncüyü geri getiremeyiz.”

Bir cevap yazın