Özgener: İzmir’in TÜFE artışı Türkiye genelinden yüksek

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Pandemi sürecinin değerlendirildiği Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Danışma Kurulu toplantısında ülke ve Ege ekonomisi üzerinde görüşlerini dile getiren EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir’in enflasyonu 2013 sonundan beri Türkiye ortalamasının üstünde. Haziran sonu itibariyle, Türkiye’deki yıllık %12,6 olan TÜFE değişimine oranla İzmir’de yıllık artış %13,3” dedi.

İzmir iş dünyasının önemli isimlerinin yer aldığı, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Danışma Kurulu, pandemi süreci olmasına rağmen gerçekleştirdiği geniş katılımlı toplantıda ülke ve Ege ekonomisi üzerinde görüşlerini dile getiren EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzmir’in enflasyonu 2013 sonundan beri Türkiye ortalamasının üstünde. Haziran sonu itibariyle, Türkiye’deki yıllık %12,6 olan TÜFE değişimine oranla İzmir’de yıllık artış %13,3” dedi.
Hem kentin hem ülkenin sorunlarının tartışıldığı bölgenin en etkin kurulları arasında yer alan EGİAD Danışma Kurulu’nun ana gündem maddeleri, ‘Pandemi sürecinin etkileri ve gelecek beklentilerinin değerlendirilmesi’ ile ‘Türkiye’nin ve İzmir’in gündemindeki ekonomik ve politik gelişmeler’ oldu.
İZTO Başkanı Mahmut Özgener’in başkanlığında toplanan EGİAD Danışma Kurulu’na, Mustafa Aslan, Kemal Çolakoğlu, Uğur Yüce, Uğur Barkan, Şükrü Ünlütürk, Bülent Akgerman, Prof. Dr. Mustafa Tanyeri, Prof. Dr. Fatih Dalkılıç, Temel Aycan Şen, Cüneyt, Karagülle, Aydın Buğra İlter, Yiğit Tatış, Faruk Güler, Önder Türkkanı, Prof Dr. Murat Aşkar, Prof. Dr. Cemali Dinçer, Misket Dikmen, Deniz Sipahi gibi iş dünyasının temsilcileri, basın yöneticileri ve EGİAD geçmiş dönem ve şu anki yönetim kurulu üyelerinden 50’yi aşkın temsilci katıldı.

ÖZGENER, “İHRACATIMIZIN YOĞUN OLDUĞU FRANSA, İSPANYA, İTALYA VE İNGİLTERE’Yİ DİKKATLE TAKİP ETMELİYİZ”
Güncel ekonomik değerlendirmede bulunan EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, pandemi sürecinin etkilerinin anlaşılmaya çalışıldığını belirterek, “Bir yandan karantina döneminde ekonomik aktivitedeki hasarın miktarını ve kalıcılığını anlamaya çalışıyoruz; bir yandan da bu sonuçlara göre önümüzdeki dönemle ilgili ekonomik kararları vermeye çalışıyoruz. Bu yüzden doğru tespitleri yapmamız hem makro, hem de mikro anlamda kritik olacak. Önümüzdeki dönemde ekonomik dalgalanmayı azaltmak için, bugün yaptığımız hasar tespitlerinin ve ekonomik kararların doğruluğuna ihtiyacımız var. Global ekonomide, daha önceki krizlere benzemeyen bir daralma yaşanıyor. 2. çeyrek başında %3 civarında olan 2020 global ekonomik daralma tahminleri, 2. çeyrek bitmeden %5 civarına çekildi. En çok daralma beklenen ülkeler arasında ihracatımızın yoğun olduğu Fransa, İspanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkeler olmasını dikkatle takip etmemiz gerekiyor. Daralmanın global ortalamadan yüksek ve ihracatımızın yüksek olduğu ülkeler için gerekirse, tedbir alınması gerekebilir. Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminleri ise global büyüme tahminlerinin aksine, son dönemde kötüleşmiyor. Şu anda tahminler sıfır ile eksi beş daralma arasında değişse de, son veriler ikinci çeyrekte %8-10 arasında bir daralmadan sonra, yılsonunda sıfıra yakın bir GSYH değişiminin mümkün olabileceğini gösteriyor. Ekonomik kapasitenin 2020’de kalıcı kayıplar yaratacak şekilde daralmasının engellememiz gerekiyor. Öte yandan, Haziran ayı enflasyon verileri de Türkiye gibi genç ve dinamik ekonomilerde talebin arzdan daha hızlı toparlanabildiğini bize hatırlatıyor. Haziran ayı için TÜFE aylık değişim beklentileri %0,6 civarındaydı. TÜFE ise aylık olarak %1.13 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde kaldı” dedi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON
Enflasyon yıllık olarak yükselmesinde ve tahminlerin üzerinde gelmesinin temel sebebinin çekirdek enflasyon olduğunu da sözlerine ekleyen Özgener şöyle devam etti:
“Çekirdek enflasyon, geçici ve bir defaya mahsus etkilerden arındırılmış olan endeks olduğu için enflasyondaki gerçek gidişatı yansıtması ve fiyatlardaki yapışkanlığı yansıtması takip etmemiz gerekiyor. Yıllık enflasyon Haziran manşet enflasyonu yıllık olarak %11,4’ten %12,6’ya yükselirken, çekirdek enflasyondaki sadece aylık değişim %2,1. Haziran ayındaki enflasyon, 2. çeyrekteki ekonomik daralmanın, ekonomistlerin tahmini kadar fiyatların üzerindeki baskıyı azaltmadığını gösteriyor. Bunun arz ve talep tarafında iki sebebi olabilir. Hız kazanan kredi genişlemesi ağırlıklı olarak tüketimi destekliyor ve tüketici fiyatları üzerindeki baskıyı artırıyor olabilir. Arz tarafında ise, birçok sektörde geçici ya da kalıcı tesis kapatmalarından dolayı, kapasiteyi aşağı çekiyor ve arzın talebin gerisinde kalmasından dolayı fiyatları yukarı itiyor olabilir. Bu bağlamda, kredi genişlemesinin ağırlıklı olarak arz tarafındaki sıkıntıları gidermeye yönlendirilmesi daha da kritik hale geliyor”

İZMİR’DEKİ DAR BOĞAZLARI GÖZDEN GEÇİRMEK GEREKİR
İzmir’deki bazı darboğazları gözden geçirmek ve çözümler bulmak için de uygun zaman olduğunu vurgulayan Özgener, “Haziran ayı enflasyon verilerinde bir kez daha gördük ki, İzmir’in enflasyonu 2013 sonundan beri Türkiye ortalamasının üstünde. Haziran sonu itibariyle, Türkiye’deki yıllık %12,6 olan TÜFE değişimine oranla İzmir’de yıllık artış %13,3. Geçmişe dönük veriler de, İzmir’deki yıllık TÜFE’nin 2013 sonundan beri Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu gösteriyor. Aradaki makasın sebeplerine dair, sektörel bazlı olarak sebeplerinin anlaşılması, çözümler üretilmesi ve buna bağlı olarak darboğazların aşılarak, ülke ekonomisine katkının artırılması gerekiyor” diye konuştu.

FİRMALARIN EN BÜYÜK SIKINTISI NAKİT AKIŞI
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan ise, sanayi ve ticaretin desteklenmesi gereken önemli bir süreçten geçildiğini hatırlatarak, “Firmaların en büyük sıkıntısı nakit akışı. Firmaların üretime düşük sermaye ile devam ettikleri göz önüne alınırsa şu dönemdeki zararları da eklersek; desteklenmedikleri takdirde bu kadar büyük zararla yola devam etmeleri mümkün olamaz” dedi.
Aslan açılış konuşmasının ardından dönem faaliyetleri ve projeleri hakkında da ayrıntılı bir sunum yaptı. 649 üye, 3 bin 100’e yakın şirket ve yaklaşık 110 bin kişilik istihdam yaratan üretim gücüyle pandemi sürecinde de faaliyetlerine aralıksız devam eden EGİAD’ın, dönem başından bu yana 195 etkinliğe, covid-19 sürecinde de online olarak 13 Webinar, 7 Komisyon ve İcra Kurulu Toplantısı, 9 Gençlik Komisyonu Eğitimi, 5 Hayat Okulu, 15 EGİAD Melekleri İcra Kurulu Toplantısı, 1 Ege Toplantısı, 12 Yönetim Kurulu Toplantısı, 2 Melek Yatırımcı – Girişimci Buluşması, 1 Bizbize Üyelerle Buluşma Toplantısı gerçekleştirerek 65 organizasyona imza atmayı başardığını söyledi.

PANDEMİ SÜRECİNİN SWOT ANALİZİ ÇIKARILMALI
Ege Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Aydın Buğra İlter ise, pandemi sürecindeki tehditler ve fırsatlara ilişkin EGİAD’ın ayrıntılı bir çalışma yapabileceğine vurgu yaptı. Bu konuda iş dünyası ile yapılacak anketlerin ayrıntılı bir değerlendirme sağlayacağı ifade edildi. EGİAD Geçmiş Dönem Danışma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu ise, EGİAD’ın çalışma grafiğinin yüksek bir çıtada devam ettiğini vurguladı. STK’nın üye profilinin yüzde 60’nın dış ticaretle uğraştığını hatırlatarak, global çalışma sürecinin önemini ifade etti. EGİAD Geçmiş Dönem Başkanı Temel Aycan Şen ise, covid döneminde gerçekleşen EGİAD faaliyetlerinin iş dünyasına yol gösterici ve moral niteliğinde gerçekleştiğini hatırlattı.

İZMİR GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON MERKEZİ
İzmir’in Girişimcilik ve İnovasyon merkezi olarak konumlandırılması için İZTO-EGİAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ortak çalışmalar yürütüldüğüne değinilen toplantıda, EGİAD Melekleri olarak 21 Melek Yatırımcı Girişimci Buluşması, 11 Yatırım, binin üzerinde Girişim Değerlendirmesi, 4 Milyon TL toplam yatırım yapıldığına dikkat çekildi.

Bir cevap yazın