Çevre tekrar çöplüğe döndü

Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanan karantina günlerinde doğanın yeniden nefes aldığı, çevre kirliliğinin azaldığı günler geride kaldı. İnsanlar yeniden normal yaşamlarına dönünce çevre de çöplüğe dönmeye başladı. Ülke genelinde olduğu gibi Muğla’nın Marmaris ilçesi de bundan nasibini en fazla alan yerler arasında. Özellikle sahil kenarları, piknik alanları ve parklar çöpten geçilmiyor.

Corona virüsü salgını nedeniyle uygulanan karantina günlerinde bencil olmamayı ve dünyanın sadece biz insanlara tahsis edilmediğini nihayet anlamaya başlamış ve kendi haline bırakılan doğanın yeniden nefes aldığı, çevre kirliliğinin azaldığı günlerin farkına varmışken yasaklar kalkınca tüm bunlar geride kaldı. İnsanlar yeniden çevre de çöplüğe dönüşüm sürecini tekrar hızlandırdı. Ülke genelinde olduğu gibi Muğla’nın Marmaris ilçesi de bundan nasibini en fazla alan yerler arasında. Özellikle sahil kenarları, piknik alanları ve parklar çöpten geçilmiyor.
Marmaris’e bağlı Armutalan Mahallesindeki seyir ve piknik alanları, Datça karayolunda deniz manzaralı orman yolları, Yalancı Boğaz yolu, halk plajı, parklar başta olmak üzere hemen her mahallelerin ormana yakın bölgelerine yeniden çöpler atılmaya başlandı. Seyir tepeleri ve piknik alanları boş içki ve meyve suyu petlerinden geçilmiyor. Maske, çocuk bezleri ve akla gelebilecek her türlü şeylerin yer aldığı fotoğraflar sosyal medya hesaplarından da paylaşılarak lanetler yağdırılıyor.

SOSYAL MEDYA YIKILIYOR
Çevreye duyarlı Marmaris yaşayanları sosyal medya hesaplarından çevreyi kirletenlere karşı son derece ağır sözler içeren yazı ve kirliliği gösteren fotoğraflar paylaşıyor. Belediye ve orman işletme müdürlüğü temizlik ekipleri artık nereye yetişeceklerini şaşırmış konumda. Belediye yetkilileri, moloz çöplüğüne dönen orman yollarının kendi sorumluluk alanları içinde olmamasına rağmen yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtirken, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü ise gece saatlerinde gerçekleşen olayları takip etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Her parka, piknik alanına, mesire yeri ve plajlara bir görevli koymamız mümkün değil. Fazla değil birkaç ayda doğanın kendisini nasıl temizlediğini gördük. Doğayı insanların ne kadar kirlettiğinin en büyük kanıtıdır. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Virüs salgınından ders çıkarmalıyız” dedi.

ÇEVRECİLER AYAKTA
Armutalan ve İçmeler mahallelerindeki seyir tepeleri manzara seyretmeye gelen vatandaşlarca çöplüğe dönüştürüldüğünü belirten Marmarisli çevreciler mevcut yasalardaki cezaların 20-30 ve hatta 100 misli daha artırılmasını istiyor. Marmaris’in ünlü doğal çevrecisi merhume Filiz Ersan’dan bayrağı devir alan oğlu Murat Ersan, “Ne yazık ki insanlarımız doğa ve çevre konusunda duyarlı değil. Katliam sürüyor. Bilim teknikleri ve teknolojiden yararlanarak acil bir eylem planı hazırlanması gerekiyor. Eğitim şart diyoruz ama verilecek eğitimi almaya hazır olanlar zaten çevreyi bu hale getirmezler. Bu konuya hep birlikte acil çözüm getirmek zorundayız” dedi.

Bir cevap yazın