Elleriyle yaptıkları okullarına gidemeyecekler

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesindeki “Çay Çok Programlı Anadolu Lisesi” eski okul binası depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2016 yılında yıkılarak yeninin yapımına başlandı. İnşaatında çalışan öğretmen ve öğrencilerin, hizmete açılmaya hazırlanan yeni kendi binaları yerine başka yere gönderilmek istenmesi ilçede huzursuzluk yarattı. Konu CHP Çay İlçe Eğitim Sorumlusu Candar Can aracılığıyla TBMM’ye taşındı. Can “Okul ihtiyacı var ise bu ihtiyaç; tarihe başarılarla adını yazdıran bir okulun kapatılıp yerine bir başka okulun taşınmasıyla giderilemez” dedi. Eski öğretmenler de yıkıma karşı çıktı.

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde 1954 yılında ortaokul olarak hizmete giren Çay Lisesi, yeni adıyla “Çay Çok Programlı Anadolu Lisesi” eski okul binası depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2016 yılında yıkılarak yeni okul inşaatına başlandı. Okulun bir an önce bitmesi için öğretmenleriyle birlikte çok sayıda öğrenci çalışmalara katılmasına rağmen okul tamamlandıktan sonra ilçedeki bir başka lise olan Şehit Kamil Tuna Anadolu Lisesi’nin buraya taşınmak istendiği söylentileri ilçede huzursuzluk yarattı. Konu CHP Çay İlçe Eğitim Sorumlusu Candar Can aracılığıyla TBMM’ye taşındı.
Candar Can “Okul ihtiyacı var ise bu ihtiyaç; tarihe başarılarla adını yazdıran bir okulun kapatılıp yerine bir başka okulun taşınmasıyla giderilemez” dedi. Lisenin açılış kurdelesini kesen rahmetli Süleyman Demirel’den önce açılış konuşması yapan emekli öğretmen Mustafa Erduru da, “Burada önce öğrenci sonra da öğretmen olarak görev yapanlara ayıp ediliyor” dedi. 

Candar Can

BİR OKUL KAPATILIP YERİNE YENİSİ AÇILAMAZ
CHP Çay İlçe Eğitim Sorumlusu Candar Can, Çay’ın 66 yıllık eğitim çınarı olan Çay Lisesinde (Çay Çok Programlı Lisesi) kendi öğretmen ve öğrencilerinin devam etmeleri gerektiğini savunarak şöyle konuştu:
“Yeni okul binalarına bir an önce kavuşma arzusu içinde olan Çay Lisesi öğretmen ve öğrencileri yapım aşamasında canla başla çalışarak, yeni okul binalarının tamamlanmasında büyük rol oynadılar. Ancak yeni bina tamamlandıktan sonra buraya ilçemizde ki bir başka lise olan Şehit Kamil Tuna Anadolu Lisesi’nin taşınmak istendiğini öğrendik. İlçemizin simgesi haline gelmiş ve on binlerce mezun veren lisemizin kapatılıp yerine bir başka lisenin taşınmasını, o meşhur Çay Lisesi’nin isminin tabelalar ve tarihimizden silinmek istenmesini doğru bulmuyoruz. Şehit Kamil Tuna Anadolu Lisesi öğrencileri de kardeşlerimiz, tabii ki en iyi koşullarda eğitim görmeliler. Ama bunu yaparken diğer taraf da mağdur edilmemeli”

KONU TBMM’YE TAŞINDI
Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin 13. Maddesinin 1. Fıkra a bendine göre: ‘Bir okulun binası, binaları kullanılmayacak derecede harap olmuşsa ve bu teknik olarak raporlandırılmışsa o kurum kapatılır’ denilmektedir. Yine aynı yönetmeliğin 17.maddesinin 2. fıkrasına göre, ‘Tarihi kimliğe kavuşmuş bir kurum kültürü ve hafızası oluşmuş, çevresinde böyle tanınan okulların isimleri değiştirilemez’ maddelerini hatırlatan Can, “Konuyu, 22 Haziran’da TBMM dilekçe komisyonuna başvuruda bulunarak işleme aldırdık. Çay Çok Programlı Lisesi’nin yeni binasında kendi ismi, kendi öğrenci ve öğretmenleri ile eğitim-öğretime devam etmesini istiyoruz. Okul ihtiyacı var ise bu ihtiyaç; tarihe başarılarla adını yazdıran bir okulun kapatılıp yerine bir başka okulun taşınmasıyla giderilemez. Ben de bu okuldan mezunum ve benim gibi Çay halkı ile birlikte konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

Mustafa Erduru okulun açılış konuşmasını yaptı

LİSENİN İLK AÇILIŞ KONUŞMASINI BEN YAPTIM
1969 yılında ortaokul binasının pansiyonla birleştirilerek liseye dönüştürüldüğünü, lisenin açılış töreninde ilk kendisinin konuştuğunu söyleyen Çay Lisesi emekli Almanca Öğretmeni Mustafa Erduru, “Tarihi son derece güzel anılarla dolu bir okulun kapatılmasına kesinlikle gönlüm razı değil” diyerek şunları söyledi:
“Sayın Rahmetli Süleyman Demirel tarafından lise açılmış hatta sayın Demirel’i Çay halkı omuzlarına alarak okula kadar taşıyıp kurdeleyi keserek liseyi açmasını istemişlerdi. O da ‘Yahu bana binası olmayan okulu açtı dedirtmeyin’ diyerek kurdeleyi kesmiş ve o yıl eğitim öğretime açmıştı. Bana da o törende rahmetli Demirel’in huzurunda konuşma yapmam nasip olmuştu.

Mustafa Erduru

Böyle bir okulun ilk öğrenci ve öğretmenleri olan bizlere, anılarımızı unutup okulun bahçesine gömün mü diyorlar? Anılarımıza saygı istiyoruz. Bu okulun başka yere taşınması bizler için kapatılması anlamını taşıyor. Çay Lisesi öğretmen ve de özellikle öğrencilerimizin psikolojik durumları göz önüne alınmalı. İnşallah Çay’ımızla özdeşleşmiş, bir çok hakim, hekim, asker, öğretmen ve daha nice meslek sahibi olmuş kimseleri yetiştiren lisemiz kapanmaz. Yetkililerden naçizane dileğimizdir” dedi.

Bir cevap yazın