Rus tur operatörlerinin Temmuz iptalleri Marmaris’i vuracak

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçe turizminde İngilizlerden sonra ikinci sırada öneme sahip olan Rusların ülkemize uçuşların 31 Temmuz’dan sonraya alındığının açıklanmasını değerlendiren TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “Artık bütün planlarımızı 2021’e göre yapmalıyız” dedi.

Rusya’da tur operatörlerinin temmuz turlarını da iptal etmeye başladığının duyulmasıyla Türk turizmcileri sıkıntı bastı. Muğla’nın Marmaris ilçe turizminde İngilizlerden sonra ikinci sırada öneme sahip olan Rusların, ülkemize uçuşların 31 Temmuz’dan sonraya alındığının açıklanmasını değerlendiren TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “Artık bütün planlarımızı 2021’e göre yapmalıyız” dedi.
Büyük seyahat acentelerinin Rusya uçuşlarındaki tarihlerin 15 gün daha geriye kaydırılarak 31 Temmuz’a alındığını açıklaması üzerine Marmarisli turizmciler Temmuz ayından da umudunu kesti.
TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, “Büyük tur operatörleri ile yaptığımız son görüşmeler hiç de olumlu değil. 15 Temmuz itibariyle uçuşlar açılacaktı ve biz hiç değilse Ağustos itibariyle misafirlerimizi ağırlamaya hazırlanıyorduk. Bu ötelemeler bu şekilde devam ettiği sürece özellikle 4 ve 5 yıldızlı otellerin bu sene otellerini açacağını sanmıyorum. Çünkü açarlarsa maliyetleri çok yüksek olduğu için astarı yüzünden pahalıya gelir” dedi.

ZATEN SEZONUN YARISINA GELDİK
Turizmcilerin bu sezonda dış pazardan beklentilerinin neredeyse kalmadığını belirten Esin, şunları söyledi:
“Corona virüsü salgını nedeniyle ekonomileri etkilenen ve ülkemize turist getiren bütün ülkeler korumacı bir turizm politikası izliyorlar. Yani turizmin kendi ülkeleri içinde olması, paranın kendi ülkeleri içinde dönmesi için korumacı bir uygulama içine girdiler. (Yurt dışına yapılan turlarda karantina uygulaması gibi, yine sigorta kapsamı dışında tutulması gibi) Bu da talebi ciddi anlamda etkiliyor. Artık bütün planlarımızı 2021’e göre yapmalıyız. Ancak ülkemizde vaka sayıları sıfırlanmazsa ve bu şekilde devam ederse ve bilim adamlarının dediği gibi Ekim aylarında 2. ve 3. dalga çok sert gelirse 2021 de riskli duruma gelebilir. Ayrıca şunu da belirteyim uçuşlar başlasa bile, ülkelerin bu ambargo gibi uygulamaları kalkmazsa yine sıkıntı büyük olacaktır. Kısacası 2020 gitti, bari 2021’in gitmemesi için uğraşılması lazım. Bunun için dediğim vaka sayıları önemli. Ayrıca ciddi bir lobi oluşturulup bizim ana pazarımız olan İngiltere, Rusya ve diğer Avrupa pazarlarının bu korumacı turizm politikalarından vazgeçirmek gerekir.
Tabi dış pazardaki bütün bu olumsuzlukları görünce biz de Marmaris TÜRSAB olarak bölgemize komşu illerden 55-60 civarında acenteyi davet ederek 3 gün boyunca misafir ettik. Bölgeyi gezdirdik. Belki biraz olsun iç pazarı canlandırabiliriz diye düşündük.”

Bir cevap yazın