Marmarislilere “Aile / Ev Deprem Hazırlık Kitapçığı”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Covid-19 salgını ile mücadele ederken bir yandan da olası bir depremin olumsuz sonuçlarını azaltmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Marmaris Belediyesi ‘Aile / Ev Deprem Hazırlık Kitapçığı’ hazırladı. Kitapçıkta deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapmalıyız sorularının yanıtları bulunuyor.

Marmaris Belediyesi Covid-19 salgını ile mücadele ederken bir yandan da olası birdepremin olumsuz sonuçlarını azaltmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla‘Aile / Ev Deprem Hazırlık Kitapçığı’ hazırladı. Kitapçıkta deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapmalıyız sorularının yanıtları bulunuyor. Marmaris Belediyesi Başkan Danışmanı Afet Çalışmaları Uzmanı Selma Kılıç’ın danışmanlığında hazırlanan kitapçık belediyeden dağıtılmaya başlandı.
Kitapçıkta deprem öncesi hazırlık çalışmaları, deprem sırasında ve sonrasında neler yapılmalı, deprem çantasında neler olmalı, ilk yardım eğitiminin önemi gibi bilgiler yer alıyor. Ayrıca afet ve acil durumlar sonrasında yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlar da yer alıyor. Muğla İl AFAD Müdürlüğü’ne bildirilen resmi toplanma alanları, geçici barınma alanları bilgileri veriliyor.

ÖNLEMLER ANLATILDI
Çalışmayı değerlendiren Belediye Başkanı Mehmet Oktay, ev içinde yaşayan tüm bireylerin katılımı ile aileleri ve evlerini deprem risklerinden korumayı amaçladıklarını ifade ederek “Covid-19 salgını ile mücadele ederken bir yandan da olası bir deprem için çalışmalar yürütüyoruz. Çünkü ilçemizin deprem riski taşıdığının farkındayız. Bu kitapçıkta her bireyin ev içinde alabileceği önlemleri basit bir dille anlattık. Çocuklarımız da dahil olmak üzere pratiklerle çözüme tüm ailemizi ortak etmeliyiz. Unutmayalım ki deprem değil tedbirsizlik öldürür” dedi.

Bir cevap yazın