Muğla turizmine “Can Suyu”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Tanıtım Platformu (MTP) öncülüğünde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) yürütücülüğünde, Muğla Büyükşehir ve Menteşe Belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) destekleriyle, Aydın, İzmir ve Denizli’den seyahat acenteleri Muğla’ya geldi. 23-25 Haziran tarihlerinde düzenlenen program kapsamında, Menteşe, Yatağan ve Marmaris ilçeleri gezilerek tanıtım yapıldı. Beklenti iç turizmin hareketlenmesi.

TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin ile TÜRSAB Muğla Temsilcisi ve MUTSO Meclis Üyesi Gürkan Tetik’in koordinatörlüğünde planlanan Muğla tanıtım gezisi kapsamında acente temsilcileri iki günlük Menteşe ve Yatağan gezilerinin ardından bu gün de Marmaris çarşı, kale ve koylarını gezdi. Acente temsilcileri büyük bir ivme kazanmasa da iç turizmin biraz canlanacağını düşündüklerini dile getirdi. Özellikle çok bunalan 65 yaş üstü vatandaşlar için kısıtlamaların kalkmasıyla misafir sayısının artacağı da ifade edildi.
İki gün boyunca Muğla’nın Stratonikeia, Bozüyük Pınarbaşı, Belen Kahvesi ve Değirmeni, Yeşilyurt, Damla Deresi Kanyonu, Kerimoğlu Türküsü Evi, Karabağlar Yaylası, Menteşe Kentsel Sit Alanı, Atatürk Heykeli, Üç Erenler, Çift Cumbalı Ev, Sekibaşı Hamamı, Zahire Pazarı, Yağcılar Hanı, Kurşunlu Cami, Arasta ve Şadırvan Meydanı, Ulu Cami, Şahidi Cami, Özbekler Evi, Şeyh Cami, Saatli Kule, Konakaltı Kültür Merkezi, Muğla Büyükşehir Belediye Binası, Müze ve Kütüphane Binası, Saburhane Meydanı, Apostol Hanı, Şaraphane, Değirmendere Kanyonu ve Mabolla Antik Kenti gezerek yakından tanıyan 50 acenteci bugün de Marmaris’i gezdi.

KALEDE AÇIKLAMA YAPILDI
Sabah saatlerinde Marmaris’te Atatürk Heykeli önünde basın mensuplarıyla buluşan info grubu daha sonra Marmaris Kalesini gezdi. Bölge ile ilgili bilgilerin verilmesinin ardından Marmaris İlçe Belediye Başkanı Mehmet Oktay “Dış pazarla ilgili maalesef olumlu haberleri alamıyoruz. Durum çok iç açıcı değil. Yerli misafirlerimize ulaşmak için çalışmalarımız sürüyor. Beklenen oranda olmasa bile yaraya merhem olacağını düşünüyorum. Pandemi kurallarını göz ardı etmeden bu sezon içinde misafirlerimizi bölgemizde ağırlayacağız. Çalışmayı başlatan kurumlara her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

İÇ PAZAR HAREKETLİLİĞİ ARTIRMAK DÜŞÜNCESİNDEYİZ
TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin iç pazarda hareketlilik yaratmak adına böyle bir program düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:
“İki gün önce başlayıp çeşitli bölgelerimizi geziyoruz. Bugün son günü Marmaris’e ayırdık. Kale ve çarşı içini gezdik. Koyları gezeceğiz. Marmaris, dünyanın gerçekten en özel ve güzel yerlerinden birisi. Burada iç pazar hareketliliği artırmak düşüncesindeyiz. Dış turizm ile ilgili iç açıcı değil. Avrupa ülkeleri paranın kendi ülkelerinde kalmasını istiyor. Koruyucu bir turizm politikası yapıyorlar. Dış pazardan şu anda çok fazla bir beklentimiz yok. Bu gezinin Muğla ve Marmaris’e fayda getireceğini düşünüyoruz. Bize destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”

AVRUPADA ÖNLEM AÇISINDAN BİR NUMARAYIZ
TÜRSAB İzmir Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Kıvanç Meriç da gezilerde korkulacak bir şey olmadığını, her türlü önlemlerin alındığını hatırlatarak, “Bu sene çok ilginç ve farklı bir dönemden geçiyoruz. Turizmde bu sene büyük bir ivme olacağını düşünmüyoruz. Zaten sezonu neredeyse ortaladık. Bu tarihten sonra çok büyük bir hareketlenme olacağını sanmıyorum. Şu gerçeği de unutmamak gerekir. Bizlerin buraya gelmekten korkmadık. Amacımız vatandaşlarımızın da bundan korkmaması. Biz otobüse binerek buralara kadar gelmekten ve otellerde kalmaktan korkmadık. Korkulacak bir durum yok. Turlarımızı yaptık. Her türlü önlemin alındığını gördük, yaşıyor ve biliyoruz. Avrupa’da önlem açısından bir numarayız. Risk alma gibi bir lüksümüz yok. Tüm organizasyonlarla ilgili Covid-19 önlemleri alındı. Biz geziyorsak herkes gezebilir” diye konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ GEZMEK ÇOK İSTİYOR
TURSAB Kuşadası Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan, turun çok önemli ve güzel geçtiğini, bölgeyi bilmelerine rağmen görmedikleri çok güzel yerleri tanımaktan mutlu olduklarını belirterek, “Bölge acentelerimiz için faydalı tur oldu. Muğla ve Marmaris’i az çok biliyoruz ama cennet köşelerimizde bilmediğimiz yerleri de gördük. Daha güzel yerlerin de olduğunu tahmin ediyorum. Bu da bizi yeni tur ve destinasyonlara hareketlendirdi. Yeni tur paketlerimizi hazırlayıp bu tarafa akım sağlamaya çalışacağız. İç pazarda bir an önce kültür turlarına başlamak isteyen var. Yine bir kesim her gece başka otelde kalıp her yeri gezmek isteyen de istemeyip tek bir yerde konaklamak isteyenler de var. Ayrıca bir grup da bu sene hiç tatil yapmamaktan yana. 65 yaş üstü çok sıkıldı. Bir an önce onlara izinlerin çıkması bekleniyor. Tekrar gezmek ve sosyalleşmek istiyorlar. Aldığımız minik habere göre sanırım böyle bir izin çıkacak. Üniversite sınavlarının olması ivmeyi kazandıracak diye düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın