Fethiye’de fotokapanlı çöp takip dönemi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Fethiye ilçesinde çöp konteynırları boş olmasına rağmen konteyner etrafına çöp bırakan, mesire alanlarında çevre kirliliği oluşturanlar için genelde yaban hayatını gözlemlemek ve türlerin gelişimini kayıt altına almak amacıyla kullanılan fotokapan sistemi devreye girecek. Çevreyi kirletenler yasaların elverdiği en yüksek rakamlarla cezalandırılacak.

Muğla’nın Fethiye İlçesi Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü personeli ilçe genelinde 6 bin adet çöp kovası varken çöplerin konteynerların içi yerine kenarlarına bırakılması ile mesire alanları ve tenha yollarda çevre kirliliği oluşturulmasını engelleyemeyince çareyi fotokapanlı gözetimde buldu. 7/24 gözetim yapan fotokapanlara yakalananlar yasaların elverdiği en yüksek rakamlarla cezalandırılacak.
Yaban hayatını gözlemlemek ve türlerin gelişimini kayıt altına almak amacıyla kullanılan, hareket ve ısıya duyarlı sensör sayesinde bir görüntüleme sistemi olan fotokapanlar aracılığıyla tarih, saat ve konumu çok net olarak belirleyebiliyor. Bu sistem şimdi insanların çevreyi kirletmemesi için kullanılacak.

6 BİN ÇÖP KOVASI VAR AMA ÇÖPLER YERLERE ATILIYOR
Fethiye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mahmut Bayraktar, ilçe genelinde 6 bin adet çöp kovasının sürekli boşaltılmasına rağmen insanların duyarlı davranmadığını belirterek “Özellikle Covid-19’a karşı hemen her alanda dezenfekte çalışmaları başarıyla yürütüldü. Çöp konteynırları sürekli temizlendi, dezenfekte edildi. Bizler temizliği en üst seviyede yapmaya gayret ediyoruz. Ancak boş çöp kovasının yanına çöp bırakmak nedir? 5 metre ötesinde çöp kovası dururken, piknik alanlarında yaptıkları keyiflerin çöpünü bulundukları alana öyle bırakmak nedir? Bunları açıklayacak bir söz bulamıyorum. Saatlerce keyif yaptıkları alanın çöpünü iki buçuk dakika tek başıma topluyorum. Vatandaş bu çöpü kendisi toplasa bizim işimiz kolaylaşır. Tüm uyarı ve bilgilendirmelerimize rağmen hala çevre kirletilmeye devam ediliyor. Biz de Fethiye genelinde birçok noktaya foto kapan yerleştirerek düzensiz çöp bırakanlar, piknik alanlarına çöpleri gelişigüzel bırakanlar ile çöp kutuları boş olması rağmen çöplerini atmayanlar tespit edilerek, cezalandırılmalarını sağlayacağız” dedi.

Bir cevap yazın