Marmaris kaynak sularını içmek sakıncalı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 4 ayrı yerde bulunan kaynak suları Marmaris Belediyesi’nce tahlil ettirildi. Kaynakların birkaç noktasından alınan numunelerle ilgili ‘İnsani tüketim açısından uygun değildir’ raporu çıktı.

Marmaris Belediyesi, ilçedeki Armutalan Sekine Evren Çeşmesi, İçmeler Mehmet Varol ve Eşi Hayratı, İçmeler Ertuğrul Tokmak Hayratı ve Ağlayan Çeşme’nin birkaç noktasından alınan numuneleri Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (MUSKİ) tarafından analiz ettirdi. Analiz sonuçlarında ‘İnsani tüketim açısından uygun değildir’ raporu çıktı.
14 Mayıs’ta alınan örneklerin değerlendirmesinde Sekine Evren Çeşmesi’yle ilgili olarak “Numune analizi yapılan parametrelerde 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e göre PH bakımından uygun değildir” sonucu çıktı. Diğer kaynak sularının ise aynı yönetmeliğe göre koliform bakteri bakımından tüketime uygun olmadığı değerlendirmesi yapıldı.
Bu kaynak sularının bölge sakinleri tarafından yoğun olarak kullanıldığını söyleyen Belediye yetkilileri, “Yaptırdığımız analizlerde bu suların içme suyu olarak kullanılmasında sakınca olduğu ortaya çıktı. Vatandaşlarımızı uyarmak bizim görevimiz, onların da daha dikkatli olmasını bekliyoruz” dediler.

Bir cevap yazın