Villa ve tekne kiralarında patlama, Ağustos’ta yer yok

Genel, Haber
Haberi paylaşın

İzmir’in Çeşme ilçesinden Antalya’nın Kaş ilçesine kadar olan Güney Ege Bölgesinde villa, bahçeli ev ve tekne kiralamasında patlama yaşanıyor. 1 Haziran tarihi itibariyle yaşamın corona virüsü salgını yasaklarının kalkmasıyla birlikte yerel turizm rezervasyonlarında hareketlilik yaşanıyor. Marmaris, Akbük ve Datça bölgesinde 400 villa, Güney Ege’de ise 250 tekneyle müşterilerine hizmet veren Marmarisli şirket yöneticisi Meral Tuncer, “15 günde 35 villa, 15 tekne kiraya verdik. Ağustos ayı ve Kurban Bayramı’nda ne villa ne de teknelerde yer kalmadı” dedi.

Muğlalı turizmciler 1 Haziran itibariyle corona virüsü salgını yasaklarının kalkmasıyla birlikte rahat nefes almaya başladı. İzmir’in Çeşme ilçesinden Antalya’nın Kaş ilçesine kadar olan Güney Ege Bölgesinde villa, bahçeli ev ve tekne kiralamasında patlama yaşanıyor. 1 Haziran tarihi itibariyle yaşamın corona virüsü salgını yasaklarının kalkmasıyla birlikte yerel turizm rezervasyonlarında büyük hareketlilik yaşanıyor. Marmaris, Akbük ve Fethiye bölgelerinde 400 villa, Güney Ege’de ise 250 tekneyle müşterilerine hizmet veren Marmarisli turizmci Meral Tuncer, “15 günde 35 villa, 15 tekne kiraya verdik. Ağustos ayı ve Kurban Bayramı’nda ne villa ne de teknelerde yer kalmadı” dedi.
Corona virüsü salgını nedeniyle en büyük sıkıntıyı yaşayan turizmcilere son iki haftadan bu yana yerel turizmdeki hareketlilik can suyu olacak gibi gözüküyor. 87 günlük esarette bunalan çoluk çocuk Türkiye vatandaşları soluğu tatil yörelerinde almak için büyük bir arayış içinde. Virüs salgını tedirginliği yaşamak istemeyenler genelde villa, bahçeli ev, apart ve tekne kiralama yöntemine baş vurduğunu söyleyen Marmaris’te 20 yıllık turizmci  Pisagor Travel Seyahat Acentesi sahibi Meral Tuncer SÖZCÜ ve sariipekhaber.com’a özel açıklama yaptı.

HERKES VİLLA VE TEKNEYE YÖNELDİ
Otellerin şu anki süreçte uyumluluk kriterlerinin ne denli güvenilir olup olmadığını bilmeyen yerli turistlerin özellikle villa, apart, 1+1 butik otel ve tekne kiralamaya yöneleceğini tahmin ettikleri için bu tarafa yöneldiklerini belirten Tuncer, “Durumun bu hale geleceğini tahmin ettiğimiz için biz şirket olarak birkaç ay önce Marmaris, Akbük ve Fethiye bölgelerinde 400 alternatif villa ve bahçeli daireler ile kiralama sözleşmesi imzaladık. Önce İzmir’in Çeşme ilçesinden Antalya’nın Kaş ilçesine kadar olan Güney Ege Bölgesinde hizmet vermek üzere 250 yat ve gulet sahibiyle anlaştık. Sonra bunu Antalya’ya kadar uzattık. Bu çalışmalarımızın semeresini şu anda görüyoruz” dedi.

EN FAZLA VİLLA TERCİH EDİLİYOR
Meral Tuncer, şu andaki satışların çok iyi olduğunu, hele de böylesine önemli bir salgından sonra 15 gün içinde yaptıkları önemli satışlarla Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının çok daha güzel geçeceğine vurgu yaparak, “İnsanlar aylarca evlerinde bunaldı. Emin oldukları arkadaş, kardeş, anne baba ya da çekirdek aile olarak havuzlu villa istiyor. Gelmek isteyen ciddi anlamda çok fazla. Güzel satışlar yapmaya başladık. Teknelerde de var ama kiralama ücretleri biraz daha yüksek olduğu için bir tık daha yavaş gidiyor. Zaten havalar da biraz soğuk olduğu için tekne satışları biraz daha ağırdan gidiyor. Bir iki haftaya orası da canlanır. Hatta tekneler açısından şunu söyleyebilirim ki Ağustos ayında yer bulamadığımız için insanları Eylül’e kaydırmaya çalışıyoruz” dedi.  

EN FAZLA MARMARİS’E YÜKLENDİK
Hareket serbestliğinin başladığı1 Haziran’dan itibaren 35 villa 15 tekne kiraya verdiklerini, önümüzdeki aylarda şu an itibariyle yer kalmadığını da sözlerine ekleyen Tuncer konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Villa olarak Marmaris, Fethiye ve Akyaka’da kiralamalar yapıyoruz. Marmaris’te villa sayısı az olduğu için diğer yerlere oranla biraz daha pahalı. Söğüt mahallesinde villalarımız çok güzel. Denize sıfır yerleri çok sattık ve şu an itibariyle Temmuz ve Ağustos ayında yerimiz kalmadı. Villalarda en az 4-5 kişi kalabiliyor. Bu tür yerler minimum günlük 450 liradan başlıyor. Daire tarzı 1+1  de denize mesafenin uzaklığına göre rakam değişiyor. 500 ile 5 bin lira arasında değişkenlik var. Rakamı yüksek olan yerlerde en az 4 aile barındıracak nitelikte yerler. Çek yatları da düşünecek olursak en az 10 kişi kalabiliyor. 3-4 kardeş ya da arkadaş grubu rakamı bölüştüklerinde daha ekonomik oluyor.”

HİZMETTE SINIR YOK
İsteyenlere villalarda yiyecek içecek hizmeti de verdiklerini de hatırlatan Tuncer, “Talep etmeleri halinde listelerini gönderdiklerinde istediklerini hijyen kuralları içinde villaya ulaştırıyoruz. Konutlarda 2 günde bir temizlik, her gün havuz hijyeni yapılıyor. Villaları genelde çocuklu aileler istiyor. Çünkü herkes ailece bunaldı. Villa kiralayanlara ücreti karşılığında tekne turu da sunuyoruz. Özel teknelerle gezebilme imkanları yaratıyoruz. Tekneler çok pahalı değil. Günlük 800 TL’den başlayan yemekli teknelerimiz var. Marmaris merkezde bu rakamlar 1000-2000 arasında değişken. Yine özel araçlarıyla gelmeyenlere istedikleri yerden özel olarak VİP olarak transferle kalacağı yere getirip aldığımız yere bırakabiliyoruz” diye konuştu.  

TEKNELERDE MAVİ TUR KALKTI
Güney Ege olarak çeşitli gruplardan gulet, yelkenli, ve motor yat türü 250 tekne ile anlaştıklarını da hatırlatan Tuncer konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Çeşme’den Kaş ve Kalkan’a kadar hem gulet ve hem de motor yat olarak anlaşmalar yaptık. Tekne rakamları biraz daha değişken. Kişiler bütçelerine göre tekne seçimi yapabiliyorlar. Günlük 2 bin 500 TL’den tutun da 3, 5 bin ve daha yukarısına kadar var. En düşüğü 4 kamara yani 8 kişi konaklayabiliyor. Yemek durumu müşterilerimize ait ama aldıkları malzemeyi ekiplerimiz ücretsiz pişirerek servis yapıyor. Bu arada hatırlatmakta yarar var. Eskiden mavi turu yemekli kabin satışıyla kiraya verebiliyorduk. Pandemi sonrasında bu olay kalktı. Tekneyi birbirlerini tanıyanlara, yani ailece veriyoruz. Kamara satışı yok artık. İnsanlar tekneyi tümüyle kiralamak zorunda.”  

AĞUSTOS VE BAYRAM DOLU, İNGİLİZLER SIRADA
Rezervasyonlarda patlama yaşadıklarını ama yine de iptal çekincelerinin olduğunu da sözlerine ekleyen Meral Tuncer sözlerini, “Ağustos dolu ama erteleme olursa diye tereddüt yaşıyoruz. Tekne ve villa satarken sözleşmelerimizi devletin sokağa çıkma yasağı ve şehirler arası yasaklar konulduğunda iptal ve iade koşullarına uyacak şekilde yapıyoruz. Kısa süreli 3 günlük turlar olduğunda bunu erteleme yoluna gidiyoruz. Kimseyi mağdur etmemek durumundayız. Etik davranmaya çalışıyoruz. Şu andaki konum itibariyle Kurban Bayramı için yer ve teknemiz kalmadı.
Bu arada yurt dışı rezervasyonlarda doğal olarak sıkıntı var. Yeni kimse rezervasyon yapmıyor. Fakat önceki yıl yer ayırtmış bu bölgenin müdavimleri buraya yeniden gelmek istiyor. Hatta dönüştü 14 günlük karantina zamanına bile katlanmaya hazırlar. Tek bekledikleri uçuşların serbest bırakılması” diye sonlandırdı.  

Bir cevap yazın