MUÇEP: Delik deşik, kapkara çukurlardan oluşan bir Karya’yı miras bırakamayız

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) ilçe bazındaki meclislerine yeni eklenen “Milas Meclisi” ilk toplantısının ardından çok ciddi uyarılarda bulundu. 52 kişiden oluşan meclis açıklamasında, “Milas’ta 2017 yılında başlatılan ÇED sürecinde 54 projenin 47 tanesi için ‘ÇED raporu gerekli değildir’ raporuyla yaşayanların istekleri göz ardı edildi. 132 mahallesi ve 2 bin 167 km2 yüzölçümü ile Milas’ın ismi 30 bin yıldır değişmemiş çok ender yerleşimlerden birisi. Milas’ta doğa dev adımlarla tahrip ediliyor. Artık dur deme zamanı ve delik deşik, kapkara çukurlardan oluşan bir Karya’yı miras bırakamayız. Kömür ocakları ve termik santraller kapatılsın” denildi.

Muğla’nın Milas ilçesi ve çevresinde yaşanan ciddi ekolojik sorunların çözümü ve yörenin korunması için geçtiğimiz hafta Milas’ta MUÇEP Milas Meclisi kuruldu.52 kişi tarafından oluşturulan meclis yürütme kurulu ve eş sözcülerini de seçerek ilk toplantısını da gerçekleştirdi. Kıyıkışlacık, Bafa, İkizköy, Milas Merkez, Zeytinlikuyu, Korucuk, Çamköy, İkizköy, Güllük temsilcilerinin yanı sıra toplantıya katılanlar arasında Milas Kent Konseyi, MUÇEP Bodrum Meclisi üyeleri, Güllük Körfezi Koruma Platformu, Mandalya Çevre Platformu ve MUÇEP eş sözcüsü de vardı. Milas çevre köylerinden ve merkezden katılımın yoğunluğu da, sorunların ne kadar çok olduğunun göstergesi oldu.
İl, ilçe ve yöre ile ilgili genel bilgilerin aktarılmasından sonra, mahalle ve köylerden katılanlar, kendi bölgelerinde karşı karşıya kaldıkları sorunları aktararak, diğer katılımcıları bilgilendirdi. Raporda özetle “ÇED raporu gerekli değildir’ raporuyla yaşayanların istekleri göz ardı edildi. 132 mahallesi ve 2 bin 167 km2 yüzölçümü ile Milas’ın ismi 30 bin yıldır değişmemiş çok ender yerleşimlerden birisi. Milas’ta doğa dev adımlarla tahrip ediliyor. Artık dur deme zamanı ve delik deşik, kapkara çukurlardan oluşan bir Karya’yı miras bırakamayız. Kömür ocakları ve termik santraller kapatılsın” denildi.

ÖNEMLİ SORUNLAR MASAYA YATIRILDI.
İşte o toplantıdaki değerlendirmelerden önemli olanları şöyle:

  • Milas’ta 2017 yılından beri başlayan ÇED sürecinde 54 projenin 47 tanesi için “ÇED raporu gerekli değildir” raporu verilerek çevrede yaşayanların istekleri göz ardı edildi.
  • Milas’taki Yeniköy Termik Santralinin ihtiyaç dışı suyun bir bölümü İkizköy’e veriliyor. İnsanların günlük olarak ihtiyacı olan suya ulaşamamalarının yanı sıra, tarımla uğraşan birçok insan bazen günlerce tarlalarını sulayamıyor.
  • Çamova’da 40 – 45 yıl önce çıkan bir orman yangını sonrasında pandemi sürecinde bölge insanının babalarının dikmiş olduğu ağaçlar yok edildi.
  • Korucuk’ta, 4 mermer ocağı, 2 feldspat ve 2 adet de demir kaynağı bulunuyor. Çalışmalardaki patlamalar nedeniyle ev ve sokak çeşmelerinden çamurlu su çıkıyor.
  • 27 balık çiftliğinin bulunduğu Mandalya/ Boğaziçi’nde yüzmek bir yana, çocukların ayaklarını bile denize sokmaları mümkün değil.
  • Beşparmak Dağları ile Ilbıra dağı arasında yer alan Bafa’da, maden arama izni var ve ormanlar yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya.

Doğal güzellikleri, tarım alanları, zeytinlikleri, turizm, balıkçılık ve madenleri ile çok özel bir yer olan Milas coğrafyasında bu değerler hiç önemsenmezken, termik santraller, taş, kömür ve mermer ocakları, balık çiftlikleri, projelendirilmekte olan liman ve marinalar hep ön planda yer almasına artık bir son verilmeli.”

Bir cevap yazın