Prof. Dr. Ercan: Doğu Anadolu fay kırığı bir canavarla birleşmiş durumda!

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem sonrasında sariipekhaber.com’a konuşan Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Doğu Anadolu fay kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Türkiye’nin deprem haritasına baktığımız zaman ciddi hareketlilikler var. Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum’a dikkat” dedi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki deprem ve sonrasındaki 199 artçı deprem ile ilgili konuşan deprem bilimci Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada “Doğu Anadolu Kırığı üzerinde deprem yoğunluğu yüzde 13 iken Kuzey Anadolu Kırığı’nda yüzde 53 oldu. Dolayısıyla Doğu Anadolu Kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Türkiye’nin deprem haritasına baktığımız zaman ciddi hareketlilikler var” dedi. Profesör Ercan ülkemizdeki en güvenli yerler ile deprem olasılığı en fazla yerleri de açıkladı.

MUŞ, VARTO, BİNGÖL, ERZİNCAN VE ERZURUM EN HASSAS BÖLGE
Deprem Bilimci Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, son Bingöl depremi ve ardından gelen artçı depremler sonrasında Türkiye’nin deprem haritasıyla ilgili olarak, “Son gelişmelerin devamında öncelikle deprem beklenen yerlere baktığımızda Muş, Varto, Bingöl, Erzincan, Erzurum bölgeleri öncelik aldı. Çünkü Doğu Anadolu Kırığı en sonunda Kuzey Anadolu Kırığı ile birleşti. Doğu Anadolu Kırığı üzerinde deprem yoğunluğu yüzde 13 iken Kuzey Anadolu Kırığı’nda yüzde 53 oldu. Dolayısıyla Doğu Anadolu Kırığı bir canavarla birleşmiş durumda. Gerginlik buraya aktı ve bu bölge tetik durumunda. Buralara önem verilmesi gerekir” diye konuştu.

NİKSAR, REŞADİYE, AMASYA VE MERZİFON’A DİKKAT
Bundan sonraki depremlerin Kuzey Anadolu Kırığı’nda odaklandığını görürsek şaşırtıcı olmayacağını da söyleyen Prof. Ercan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 * Burada önemli olan yerlerden Niksar, Reşadiye, Amasya, Merzifon kesimlerine dikkat.

 *Gelecek 10 yıl içinde Sakarya Çukuru, Kaynaşlı, Düzce, Adapazarı, Akyazı ve İznik bölgelerinde deprem duyarlılığı yüksek alanlar.

 * Marmara’nın güneyinde Bandırma, Gönen doğrultusu, Balıkesir ve Sındırgı arası gergin.    * Özellikle Aydın – Büyük Menderes Çukurunun bulunduğu Denizli’den başlayıp Nazilli, Aydın, Kuşadası, Söke, Simav ve Sisam Adasının bulunduğu kesim gergin.

 * Güney Ege Yayı olarak aldığımız Dalma Batma Kuşağının Girit, Rodos, Fethiye, Finike, Kaş ve Marmaris kesiminde gerginlik birikimi var. Ege sularında son bir yıldır bu gerginlik Ege’nin doğusuna doğru kayma eğiliminde.

 * Çameli’nin bulunduğu kesimden Burdur, Isparta büklümü Beyşehir, Afyonarahisar’ı çekince altına sokacak nitelikte. Diğer bir bölüm ise Hatay, İskenderun, Antakya, Ölüdeniz kırığı çok uzun süredir geriliyor.

 * Çukurova’nın bulunduğu kesimde Osmaniye, Adana ve Ceyhan uzun süredir bir deprem üretmiyor.

Bu gelecek olan yeni deprem yukarıda saydığım yerlerden hepsinde olacak ama hangi sırayla olacağını kestirmek güç. Buralara dikkat etmek şart.

EN GÜVENLİ YERLER
Ülke genelinde en güvenli bölgeler olarak Gürcistan ve Artvin’den başlayıp Bulgaristan sınırına kadar Karadeniz kıyılarının çok güvenli olduğunu da hatırlatan Övgün Ahmet Ercan diğer güvenli yerler olarak da “Kilis, Şırnak, Diyarbakır’ın güney kesimleri. Yozgat ve Sivas’ın orta kesimleri. Ankara, Konya, Karaman ve Niğde dolayları ile Trakya’nın kuzey kesimi çok güvenli yerler” dedi.

Bir cevap yazın