İnsanlar sokağa çıktı çevre anında mahvoldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Corona virüsü salgını nedeniyle daraltılan her türlü yaşam koşullarının 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine girmesiyle birlikte çevre de aşırı derecede kirlenmeye başladı. İnsanlar plaj, park, orman ve çevre yolları başta olmak üzere kirletmedik yer bırakmıyor. Çevre yeniden atıklarla dolup taşmaya başladı. Deniz kıyıları, bank ve parklar seyyar meyhanelere döndü.

Dünya genelinde başlayan corona virüsü salgınının artmasıyla birlikte insanların sağlığı için yaşam koşullarına getirilen kısıtlama kalkınca çevre yine aşırı derecede kirlenmeye başladı. 5 aylık süreçte kendine gelen doğa birkaç gün içinde yine eski haline dönmeye başladı. İnsan giren her yere anında katı atıklar da yığılmaya başladı. Plaj, park, orman ve çevre yolları başta olmak üzere kirletilmedik yer kalmıyor. Deniz kıyıları, bank ve parklar seyyar meyhanelere döndü.
Salgının ortaya çıkması ve hızla yayılmaya başlamasıyla birlikte dünyanın dört bir yanında iş yerleri kepenk kapattı, fabrikalar durdu, oteller kapandı ve insanlar zorunlu olarak evlerine kapanmak zorunda kalmıştı. Çevrede insan faktörünün azalması nedeniyle aktivitelerin de bitmesi ve trafiğin yok denecek hale düşmesi gibi nedenlerden dolayı hava ve çevre kirliliği de önemli oranda azalmıştı. Ancak salgının çevreye olumlu etkisi şeklinde yorumlanacak bu durum, karantina önlemlerinin yumuşatılmasıyla birlikte, ortadan kalkmaya başladı.
Hatırlanacağı gibi son dönemde yapılan birçok araştırma, salgın döneminde hava kirliliğinin azalmasıyla insan da dahil olmak üzere binlerce canlının hayatının kurtulduğuna işaret edilmişti.

YASAK KALKTI ÇEVRE YENİDEN ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ
1 Haziran itibariyle ülkemizde normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte çevre de aşırı derecede kirlenmeye başladı. İnsanlar plaj, park, orman ve çevre yolları başta olmak üzere kirletmedik yer bırakmıyor. Çevre yeniden atıklarla dolup taşmaya başladı. Deniz kıyıları, bank ve parklar seyyar meyhanelere döndü. Sosyal medya hesaplarından insanlar ülkenin her yerinde doğanın yeniden eskiye döneceği üzerine fotoğraf ve fikir paylaşıyor. İl ve ilçe yöneticileri halkı uyarmasına rağmen hayatlarını bile hiçe sayıp sosyal mesafeye uymayan bazı vatandaşlar çevreyi hiç düşünmeden kirletmeyi sürdürüyor.

PİKNİK ALANLARI VE PARKLAR SEYYAR MEYHANE
Avrupa’ya açılan pencere niteliğindeki Güney Ege’nin hemen her yerinden paylaşılan fotoğraflar gerçekten içler acısı. Büyüklü küçüklü ilkenin her şehir merkezi cadde ve sokaklarının en büyük sıkıntısı çekirdek kabukları. Sayfiye merkezlerinin deniz kenarları, piknik alanları ve gezi yollarındaki banklar ise seyyar meyhane konumunda. Tüm çevre kuruluşları ve çevreciler bu konuda doğanın korunması adına çevreyi kirletenlere verilen cezaların çok misli olarak artırılmasını istiyor.

Bir cevap yazın