Orman yangınlarına dikkat

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Geçen yıl 302 orman, 110’da ziraat yangınında, 960 hektar orman ile 157 hektar ziraat alanı yanan ve bu sene de şu ana kadar 70 orman yangını meydana geldiği ve bu yangınlarda 80 hektar ormanlık alanının zarar gördüğünü Muğla’da orman yangınları açısından en kritik dönem başladı. SÖZCÜ’ye özel açıklama yapan Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak “2019’daki 302 orman yangınının 132’si yıldırım, 124’ü faali meçhul, 31’i ihmal ve dikkatsizlik, 15’i ise kasıtlı çıkarıldı. Vatandaşlarımızın bize destek olmalarını istiyoruz”  dedi.

Muğla’da orman yangınlarına hassas dönemin başlamasıyla birlikte Orman Bölge Müdürlüğü müdüründen yangın söndürme işçisine kadar alarma geçti. 4 yangın söndürme amaçlı ve 1 genel maksatlı olmak üzere 5 helikopter hava gücüne sahip Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde 7/24 esasına göre 98 arazöz, 33 su tankeri, 53 ilk müdahale aracı, 12 dozer, 13 grayder ve 953 yangın işçisi göreve hazır. Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak orman yangınları açısından en kritik bölgede bulunan Muğla’da yaşayan ve misafir olarak herkesin tedbirli olmasını isteyerek yardım ve destek istedi.
2019 yılında 302 orman, 110’da ziraat yangınında, 960 hektar orman ile 157 hektar ziraat alanı yanan ve bu sene de şu ana kadar 70 orman yangını meydana gelen ve bu yangınlarda 80 hektar ormanlık alan, 24 ziraat alanı yangınında ise 62 hektar zarar gören Muğla’da orman yangınları açısından en kritik dönem başladı.

MÜDÜRLÜK 1 MİLYON 156 BİN HEKTAR ORMANDAN SORUMLU
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Muğla ile Aydın illerini kapsayan toplamda 1 milyon 156 bin hektarlık ormandan sorumlu. Müdürlüğe bağlı 14 adet Şube Müdürlüğü, 1 adet Etüt Proje Başmühendisliği, 11 adet Orman Kadastro Başmühendisliği, 12 Orman İşletme Müdürlüğü (Aydın, Nazilli, Dalaman, Fethiye, Seydikemer, Köyceğiz, Marmaris, Muğla, Kavaklıdere, Yatağan, Milas, Yılanlı), 104 adet işletme şefliği, 8 depo şefliği, 8 Kadastro Mülkiyet Şefliği, 2 Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliği, 1 Arboretum Şefliği, 3 Eğitim Merkezi Şefliği, 1 Orman Muhafaza Memuru Eğitim Merkezi Şefliği, 1 Makine Bakım Şefliği, 1 Telsiz Tamirhane Şefliği ve bu şefliklerin bünyesinde bulunan 104 Adet Toplu Koruma Ekip Merkezinde 199 Adet Orman Muhafaza Memuru görev yapıyor.

YANGINA HASSAS BİRİNCİ BÖLGEDEYİZ
Muğla’nın orman yangınlarıyla ilgili en hassas birinci bölgede olduğunu belirten Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, “Orman yangınlarıyla mücadele eden personelimize her yıl sezon öncesinde kullandıkları araç, gereç ve iş güvenliği konusunda bilgiler veriyoruz. İş başı eğitiminde, araç gereçlerin kullanılmasında dikkat edilecek hususlar, arazözlerde su pompası kullanımı ve bakımı, malzemelerin kontrolü, kişisel koruyucu güvenlik malzemelerinin kullanımı ve bakımı, tim oluşumu ve yangına müdahale şekilleri konularında bilgiler verildi. Müdürlüğümüze bağlı12 orman işletme müdürlüğümüzde eğitimlerimize çok önem veriyoruz. Biz orman teşkilatı olarak tüm ekiplerimiz şu anda bölgelerinde konuşlandı ve müdahaleye hazır. Gönül ister ki bu ekiplerimize hiçbir zaman ihtiyaç duyulmasın. Fakat orman yangınları açısından birinci derece hassas bölgede bulunan Muğla’da havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riski de arttı” dedi.

Muğla Bölge Orman Müdürü Yasin Yaprak

BU YIL 70 ORMAN YANGINI MEYDANA GELDİ
Muğla Bölge Müdürlüğünde şu ana kadar 70 orman yangını meydana geldiği ve bu yangınlarda 80 hektar ormanlık alanının, 24 ziraat alanı yangınında ise 62 hektar zarar gördüğünü belirten Yaprak şöyle devam etti:
“Ormanların korunması, geliştirilmesi teknik ve ekonomik şartlara göre idare edilmesi, işletilmesi, ıslah ve bakımını sağlamak asli görevlerimiz arasında. Yine orman ürünlerinin üretim, taşıma, depolama iş ve işlemlerinin yapılması ve yaptırılması, bu ürünlerin pazarlanması, yani orman tesisi için ağaçlandırmalar yapmak, orman kadastro ve mülkiyeti ile ilgili işlerin yürütülmesi de yine asli görevlerimiz arasında. Ana hedefimiz hali hazırdaki ormanlarımızı koruyabilmek. Henüz 5 ay bitti ve bölgemizde irili ufaklı 70 yangın meydana geldi. Yangınlarımızda insan kaynaklı olanları ortadan kaldırırsak büyük yol kat etmiş oluruz. Geçen yıl 302 orman yangınının 170 tanesi insan unsurlu (132’si yıldırım, 124’ü faali meçhul, 31’i ihmal ve dikkatsizlik, 15’i ise kasıtlı) çıkarıldı. Vatandaşlarımızın duyarlılıkla bize destek olmalarını istiyoruz”

MUĞLA’DA ÖNEMLİ ORMAN YANGINLARI VE ARAÇ PARKI
Muğla genelinde kayıtlara geçen son 20 yıllık sürede meydana gelen büyük orman yangınları ise şöyle:
* 2002 Çetibeli yangını 1772 hektar yandı. 2006 Mumcular yangını 2 bin 600 hektar. 2014 Ören yangını 543 hektar. 2019 Dalaman-Göcek yangını 540 hektar kullanılmaz hale geldi.
* Muğla Orman Bölge Müdürlüğü orman yangınlarıyla mücadele araç gereç gücünü 98 arazöz, 33 su tankeri, 53 ilk müdahale aracı, 12 dozer, 13 greyder ve 953 yangın işçisi kara gücünü, 4 yangın söndürme amaçlı ve 1 genel maksatlı olmak üzere 5 helikopter hava gücünü oluşturuyor.

Bir cevap yazın