Narenciye zararları TARSİM kapsamına alınmalı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

AK Partili Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir’in girişimleri sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı  “Ani sıcaklık artışından kaynaklanan narenciye zararlarının Tarım Sigortaları Fonu (TARSİM) kapsamına alınması”  için bir çalışma başlattı. Vekiller yazılı açıklama yaparak, “Üreticilerimizin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyoruz” dediler.

AK Partili Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir’in girişimleri sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın  “Ani sıcaklık artışından kaynaklanan narenciye zararlarının Tarım Sigortaları Fonu (TARSİM)  kapsamına alınması”  için bir çalışma başlattığı bildirildi. Zararların Cumhurbaşkanlığı Afet Fonu’ndan karşılanması için, oluşan zararların tespitine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne” talimat verildi.
Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir, yaptıkları yazılı açıklamada Muğla’nın farklı ilçelerinde ani sıcaklık artışının mağdur ettiği çiftçilerin durumunu ilk günden beri takip ettiklerine işaret ederek, yazılı açıklama yaptılar.

ZARARLAR İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNDUK
Ortak olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Ziraat Odaları, ilçe başkanlarımız, belediye başkanlarımız ve narenciye üreticilerimizden bize bu konuda ulaşan bilgiler doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunduk. Girişimlerimiz sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı  ani sıcaklık artışından kaynaklanan narenciye zararlarının TARSİM kapsamına alınması için bir çalışma başlattı. Bu kapsamda ani sıcaklık artışının neden olduğu zararın TARSİM kapsamına alınması için bir yol haritası belirlenecek. Ayrıca, zararların Cumhurbaşkanlığı Afet Fonundan karşılanması için, oluşan zararların tespitine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından İl Tarım ve Orman Müdürlükleri’ne talimat verildi. Üreticilerimizin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın