Vali Civelek Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye’nin ilk valisi olarak Muğla’da görev yapan Lale Aytaman’dan sonra ikinci kadın vali olarak göreve gelen Esengül Civelek, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı.

Türkiye’de görev yapan Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya ve Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ile birlikte Türkiye’nin 3 kadın valisinden birisi olan Muğla Valisi Esengül Civelek Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı. Civelek, Türkiye’nin ilk valisi olarak Muğla’da 1991-1995 tarihleri arasında görev yapan Lale Aytaman’dan sonra ikinci kadın valisiydi.

Türkiyenin ilk kadın valisi Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla’da görev yaptı.

1983 yılından günümüze kadar sosyal hizmetlerin tüm alanlarında onursal üye sıfatıyla başarılı çalışmalarda bulunan Muğla Valisi Esengül Civelek 1997 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun bağlı olduğu Devlet Bakanlığı’ndan altın madalya aldı. Yardım Severler Derneği Genel Başkanlığından altın beraat ile ödüllendirildi. Vali Esengül Civelek, Türkiye’yi pek çok uluslararası alanda da temsil etti.

Muğla’da geçen yıl Vali Civelek’in talimatıyla il genelinde, kırsal nüfusun refah seviyesinin ve ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla ‘Vali Hanım Çileği’ projesi hayata geçirilmiş, bu kapsamda üreticilere yönelik, çilek yetiştiriciliği hakkında sertifikalı eğitim desteği verilmesini sağlamıştı.

ESENGÜL CİVELEK KİMDİR?
Aydın Nazilli’de 1958’de doğan Civelek. 1979’da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1980 yılında Maliye Bakanlığı, Hazine Genel Müdürlüğü ve Milletlerarası İşbirliği Teşkilatı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Dairesi Meslek Memurluğu’nda göreve başladı. Mali İşler Uzmanı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Yardımcısı, Mali İşler ve Personel Grup Başkan Vekili olarak Türkiye Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de çalıştı. Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür olarak Uluslararası Haber Ajansı A.Ş.’de çalıştıktan sonra Eğitim Müdür Yardımcısı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, Genel Müdürlük Müşaviri, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili olarak Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’de görev aldı. 2005 – 2010 tarihleri arasında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür olarak görev yapan Civelek, 2010 – 2011 arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevini üstlendi. 2011-2014 tarihleri arasında Yalova, 2014-2017 tarihleri arasında Kırklareli Valiliği görevini yürütürken 30 Haziran 2017’de  Muğla Valiliği görevine başladı.

Eşi İsmet Gürbüz Civelek’i 2003 yılında Hatay Valisi iken kaybeden Esengül Civelek, 2 çocuk annesi ve iyi derecede İngilizce biliyor.

Bir cevap yazın