Turizmdeki pamuk ipliği de koptu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Dünya ülkelerini sağlık ve ekonomik olarak dize getiren corona virüsü salgını ülkemizde de en fazla turizm sektörünü vurdu. Geliri sadece turizme dayalı Güney Ege ve Akdeniz bölgesi yaşayanları büyük sıkıntı içinde. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin yaşanması muhtemel sıkıntıları SÖZCÜ’ye açıkladı. Esin, “Sınır kapılarının uçuşlara açılması sürekli erteleniyor. AB ülkeleri ve İngiltere ülke dışında tatil istemiyor. Yapanlara 14 gün karantina koydu. Rusya tatili Rusya’da yapın diyor. Otelcilerimiz hala kararsız. Aniden serbestlik geldi, olması muhtemel ikinci dalga 2021 turizmini de yok eder. Turist patlaması olmazsa sene sonunda iflaslar çoğalır” dedi.

Dünya ülkelerini sağlık ve ekonomik açılardan adeta dize getiren corona virüsü salgını ülkemizde de en fazla turizm sektörünü vurdu. Geliri sadece turizme dayalı Güney Ege ve Akdeniz bölgesi yaşayanları büyük sıkıntı içinde. “Karamsar değilim” dese bile açıklamalarıyla ülkemizi ciddi bir sıkıntılı dönemin beklediğini ortaya koyan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, SÖZCÜ’ye konuştu. Esin, “Sınır kapılarının uçuşlara açılış tarihi kesinleşmeli. AB ülkeleri ve İngiltere ülke dışında tatil istemiyor. Yapanlara 14 gün karantina koydu. Rusya tatili Rusya’da yapın diyor. Otelcilerimiz hala kararsız. Aniden serbestlik geldi, olması muhtemel ikinci dalga 2021 turizmini de yok eder. Turist patlaması olmazsa sene sonunda iflaslar çoğalır” dedi.

YABANCI TURİST BU SAATTEN SONRA BONUS OLACAK
Buna neden olarak sürekli ertelenen yurt dışı hudut kapılarının açılış tarihini gösteren Esin, “Haziran denildi, şimdi de Temmuz ortaları deniyor. Şu anda ülkeler sınırları açsa bile son bir haftada Avrupa ve İngiltere’de bir takım açıklamalar var. Avrupa’da da sıkıntılar büyük. Örneğin İngiltere’de yeni bir açıklama yapıldı ve 8 Haziran itibariyle de yürürlüğe girdi. Bu karara göre İngiltere dışında tatil yapan tüm İngiliz vatandaşları ülkelerine döndükten sonra devletin belirleyeceği yerde 14 gün karantinaya alınacak. Karantinaya uymayacaklara da bin paund ceza kesilecek. Hatta ilk karantinaya da Hong Konk’tan Heathrow Havaalanı inen İngilizlere uygulandı. Aynı şeyi Hollanda ve Almanya söyledi ve Avrupa Birliği (AB) dışında tatil yapacak olanlara dönüşte 14 günlük karantinaya tabi tutulacak. Bunlar böyle devam ederse işimiz zor” dedi.

İNGİLTERE’DE ANKET YAPILDI
Hem ülke genelinde turizmciler olarak ve hem de devlet politikası olarak kamuoyu oluşturularak ülkelerin bu tür ambargo türü düşüncelerden vazgeçirilmesi gerektiğini de söyleyen Suat Esin şöyle devam etti:
“Ülkemize 10 ya da 15 günlüğüne tatile gelecekler ülkelerine döndükten sonra 14 gün hapis hayatı yaşayacak. Bunu hiç kimse istemez. İngiltere bizim ana pazarımız ama bize kimse gelmesin diye yaptırımlar var. Bu kararın devamında İngiltere’de yapılan anket sonuçlarına göre ülke genelindeki öncelik gezmenin dışına çıkmış. İnsanlar 6 madde içinde dördüncü sırada yüzde 38 ile gezmeyi düşünüyor. Bunların çoğunluk düşüncesi de gezilerin İngiltere içini kapsıyor. Aynı konu AB ülkeleri insanları için de geçerli.

Rusya’nın yaptığı açıklama da yine Rusya dışı ülke gezilerine büyük kısıtlama getirilmesi yönünde. Rusya dışında tatil yapacaklar için bir yaptırım uygulamıyor, karantina kararı yok ama sonuçta ekonomilerini düşünmek zorundalar. Neden bu ülkeleri saydım? Bizim pazarımız İngiltere, Rusya, Almanya, Hollanda, Belçika ve diğerleri şeklinde sıralanıyor. AB üyesi vatandaşlar karantinaya takılmamak için zorunlu olarak AB ülkeleri içinde gezecekler. Buna öncelikli olarak çözüm getirmek zorundayız”

OTELCİLERİMİZ AÇIP AÇMAMAKTA KARARSIZ
Bu kadar belirsizliklerin yaşandığı ortamda büyük maliyetler içeren 4 ve 5 yıldızlı otel sahiplerinin açıp açmamakta hala tereddüt yaşadığını da söyleyen Esin, “Muğla bölgesindeki otellerin büyük bir çoğunluğu kapalı. İşletmeci, otelini açmaya artık çekiniyor. Ağustos’ta buraya turist gelecek olsa ve sezon uzamazsa 3 ay için neden riske gireyim diye düşünüyor. 4 ve 5 yıldızlı oteli açmak ciddi anlamda büyük paralara mal oluyor.
Yurt içi turizm de aynı durumda. Önce Mayıs itibariyle turizm başlayacak dendi. Sonra Haziran denildi. Mutlaka bir yerlere giden vardır ama gördüğümüz kadarıyla Marmaris’in küçük eski köylerindeki pansiyon, bungalov, karavan, villa ya da küçük ölçekli oteller tercih ediliyor. Diğer ilçelerimizde de durum farklı değil. Şu anda bir hareketlilik olduğu söylenemez. Uzun lafın kısası hiçbir şey eskisi gibi iyi olmayacak, durum bunu gösteriyor” diye konuştu.

SERT BİR İKİNCİ DALGA GELİRSE 2021’DE GİDER
Bu kadar sıkı yasakların ardından aniden getirilen serbestlik karşısında bilim adamlarının söylemlerinin de dikkate alınması gerektiğini, bu sene üç beş kuruş kazanalım derken 2021 yılının da tehlikeye atılmış olabileceğinin de altını çizen Suat Esin şunları söyledi:

“Bilim adamları özellikle Ekim veya Kasım aylarında gelebilecek yeni dalgalar çok daha sert olabilir düşüncesinde. İster istemez turizmci olarak daha sert bir dalga gelirse ne olur diye düşünüyoruz. Eğer bu gerçekleşirse o zaman 2021 yılı da gider. Henüz virüs daha Çin dışına çıkmadan önce yine SÖZCÜ Gazetesi’ne verdiğim bir demeçte ‘Pamuk ipliğine bağlı turizmde her an her şey olabilir, virüs ülkemize gelirse iplik iyice incelir’ demiştim. Nitekim hiç beklemediğimiz yerden gol yedik ve iplik koptu. Turizmciler olarak savaşa hazırlıklıyız, yaşadık çünkü. Ekonomik krizlere hazırlıklıyız. Terör ya da başka her türlü sıkıntılara sürekli hazırlıklıydık. Biz savaş da gördük ama turizm yine oldu bölgemizde. Ama böyle bir hastalığa hiçbir şekilde hazır değildik. Yani bu durum turizmi perişan etti. Bu salgından en çok mağdur olan da turizm sektörü, sektör içinde de seyahat acenteleri ve oteller oldu. Bunun acısını Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında göreceğiz. Çünkü turizm Mayıs’ta başlar Ekim’de biter. Ödemeler en yüksek olan iki aya yani Temmuz ve Ağustos’a göre ayarlanır. Eğer çok büyük bir turist patlaması olursa o başka. Yoksa çok iflaslar yaşanır. Karamsa değilim ama ortadaki gerçekler de bunlar. Ülke içi ve dışındaki seyahat acenteleri ile sürekli görüşüyorum. Durum gerçekten vahim. Bu seneden beklentimiz yok denecek kadar az. Eğer olursa bunu bonus olarak kabul edeceğiz.”

Bir cevap yazın