CHP’li Erbay: Narenciyeye hasret kalabiliriz

Genel, Haber
Haberi paylaşın

CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ile birlikte TBMM’de düzenlediği basın açıklamasıyla narenciye üreticilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirdi. Erbay, “Gelecek senelerde limon, portakal ve mandalina kıtlığı çekebiliriz. Acil tedbirler alınmalı ve narenciye üreticisine her türlü destek sağlanmalıdır” dedi.

Mayıs ayında mevsim normallerinin çok üzerinde yaşanan hava sıcaklıklarının Ege ve Akdeniz bölgesinde narenciye üretimini olumsuz etkilediğini belirten CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, Adana Milletvekili Ayhan Barut ve Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ile birlikte TBMM’de düzenlediği basın açıklamasıyla narenciye üreticilerinin yaşadığı sorunları gündeme getirdi. Erbay, “Gelecek senelerde limon, portakal ve mandalina kıtlığı çekebiliriz. Acil tedbirler alınmalı ve narenciye üreticisine her türlü destek sağlanmalıdır” dedi.
“Narenciye rekoltesinde yüzde 90’a varan bir düşüş yaşanabilir. Gelecek senelerde limon, portakal ve mandalina kıtlığı çekebiliriz. Acil tedbirler alınmalı ve narenciye üreticisine her türlü destek sağlanmalıdır” diyen Erbay, narenciyenin iç pazar tüketimi açısından ve ülke ekonomisi için önemli bir ihracat kalemi olduğunu ifade etti.

GELECEK YILLARDA NARENCİYE KITLIĞI YAŞANABİLİR
Türkiye’nin dünyada önemli bir narenciye üretim merkezi olduğunu söyleyen Burak Erbay şöyle konuştu:
“Ülkemizde geçtiğimiz yıl yaklaşık beş milyon ton narenciye üretildi. Ancak zamansız sıcaklık artışının ardından şiddetli esen poyraz, çiçekten meyveye dönen limon, portakal ve mandalina meyvelerinin dökülmesine neden olmuştu. Bu nedenle gelecek yıllarda üretimde önemli bir düşüş olacağı görülüyor. Yüzde 90’a yakın bir rekolte kaybı söz konusu. Her zaman birçok pazarda ve markette kolaylıkla bulabildiğimiz narenciye ürünlerini maalesef gelecek yıllarda bu kadar kolay bulamayacağız.
Mayıs ayında Muğla tarihinde görülmemiş bu çöl sıcakları nedeniyle, hava sıcaklığı 47 dereceye kadar çıktı. Mevsim normallerinin üzerindeki çöl sıcakları narenciye üretimini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yıl Muğla’da Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer’de yaklaşık 400 bin ton narenciye ve 100 bin tona yakın da nar üretilmişti. Ancak yaşadığımız bu doğal afet nedeniyle narenciyede bu sene yaklaşık yüzde 70 ile 90 arası bir kayıp söz konusu.”

NARENCİYE ÜRETİCİSİNİN EMEĞİ BOŞA GİTTİ
Narenciye üreticisi çiftçilerin çok zor durumda olduğunu da hatırlatan Muğla milletvekili, “Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığı, çiftçimizin ilaç, gübre ve mazot almakta bile zorlandığı şu durumda bütün maliyetler boşa gitmiştir. Çiftçimiz ilaçlarını, gübresini almıştı, bahçelerin bakımını yapmıştı. Ancak şu an beklenmeyen bu durum nedeniyle bütün emekleri ve harcamaları boşa gitti. Narenciye üreticisi çiftçilerimiz yıllardır emek vererek, üreterek hem yurtiçi tüketime hem de yurtdışı ihracata önemli katkı verdi. Şimdi çok zor durumdalar. Devletten acil olarak destek bekliyorlar. Eğer üreticiye destek verilmezse gelecek senelerde narenciye üretilemez duruma geleceğiz. Dünyada narenciye üretimi ve ihracatında önemli bir ülkeyiz ama gelecek yıllarda narenciye ithal eder duruma gelebiliriz. Bu nedenle acilen geniş kapsamlı bir destek paketi hazırlanmalı” diye konuştu.

ÜLKEMİZ İÇİN TARIMSAL ÜRETİM HAYATİ ÖNEMDE
Tarımsal üretim bir ülke için olmazsa olmazı olduğunu da hatırlatan Burak Erbay şöyle devam etti:
“Tarım yaşamın temelidir. Ancak ülke tarımımız her geçen gün kan kaybediyor. Çiftçimiz üretim maliyetleri ve borç yükü karşısında eziliyor. Yeni kuşaklar, devletin çiftçisine yeteri kadar sahip çıkmaması ve destek vermemesi nedeniyle kendilerini güvende hissediyor. Gençlerimiz, tarım alanında kendilerine bir gelecek görmedikleri için köylerini terk edip, bekçi, güvenlik görevlisi, minibüs şoförü, otellerde garson oluyor. Bu nedenle acilen geniş kapsamlı bir tarım politikası oluşturulmalı ve tarımsal kalkınma için gerekli planlamalar yapılmalıdır. Yaşadığımız bu durum artık dünyanın bir gerçeği olan küresel ısınma ve iklim değişikliği ile de yüzleşmemiz gerekliliğini bir kez daha ortaya koyuyor. Dünyada yaşanan iklim değişikliği nedeniyle bu tür beklenmeyen durumların ortaya çıkması artık olağan bir durum olarak karşımıza çıkıyor. İklim değişiklikleri nedeniyle beklenmeyen dönemlerde, mevsim normalleri dışında aşırı sıcaklık artışı ya da düşüşü yaşanmakta ve dolu, rüzgar ya da aşırı yağış gibi doğal afetlerle karşı karşıya kalınıyor. Bu nedenle çiftçimizin üretim sürecinde karşılaşacağı doğal afetlere yönelik yeni çözümler oluşturmanın yanı sıra, çiftçimizin güvencesi olan Tarım Sigortası’nda da önemli revizyonlar yapılmalıdır.”

ÇİFTÇİYE ACİL DESTEK SAĞLANMALIDIR
Tarım sigortasının (TARSİM) kapsamının genişletilmesini de isteyen Erbay, “İklim değişiklikleri nedeniyle meydana gelme ihtimali olan tüm doğal afetler sigorta kapsamına alınmalıdır. Ayrıca muafiyet oranlarının ve risk primlerinin yüksek olması nedeniyle çiftçilerimiz sigorta yaptıramıyor. Bu nedenle muafiyet oranları düşürülmeli ve risk primleri yeniden düzenlenerek çiftçimizin üzerindeki maliyet yükü azaltılmalı. Tarım Bakanı’na ve yetkililere buradan sesleniyorum. Zamansız bir şekilde yaşanan bu çöl sıcakları ön görülemeyen bir doğal afettir. Bölgemiz acilen afet bölgesi ilan edilmelidir. Narenciye üreticimizin bu zararı TARSİM kapsamında değerlendirilmeli. Bu doğal afetten zarar gören çiftçilerimizin zararı acilen tespit edilmeli. Çiftçilerimizin zararları karşılanmalı. Üreticilerimizin kredi borçları faizsiz şekilde en az bir yıl ertelenmeli, gelecek yıl üretim yapabilmeleri için nakdi yardım yapılmalı, mazot, gübre ve ilaç gibi üretimin temel girdilerinde vergi indirimi sağlanmalı” dedi.

Bir cevap yazın