Dalyan Gökbel’de kaçak villalar yıkılıyor

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesinde dünyaca ünlü İztuzu Plajına cepheli olarak imar barışından yararlanmak adına yapılan kaçak villaların yıkımına başlandı. Aylar öncesinde yıkım kararı çıkan villalardan 33 tanesinin yıkılacağı öğrenildi. Bugün sahibi yurt dışında olan M. West isimli kişiye ait olduğu belirtilen 2 villa yıkılırken 31 villa için yürütmeyi durdurma kararı çıkartıldı.

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesinde dünyaca ünlü İztuzu Plajına cepheli olarak imar barışından yararlanmak adına yapılan kaçak villaların yılan hikayesine dönen yıkımına sonunda başlandı. Aylar öncesinde yıkım kararı olmasına rağmen çeşitli bahaneler uydurularak yıkımların durduğu Gökbel’de bugün iki villanın yıkımı gerçekleştirildi. Yıkım kararlı diğer 31 villa sahibi 15 günlüğüne yürütmeyi durdurma kararı aldı.
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın bile konuya müdahil olarak kaçak yapıların hakkında bilgi edinmek üzere Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı başvurular da sonuçsuz kalmıştı.

KAÇAK YAPI FURYASI
2014 yılında 170 hanesi bulunan mahalledeki rakam kısa sürede 210’a çıktı. Peşinden İmar Affını göz önünde bulundurarak apar topar inşaata başlayan ve kaçak olan 22 hane geçen yılın sonlarına doğru tespit edilmişti. Tutanaklar tutularak Ortaca Belediyesi tarafından mühürlenen yapılara cezalar da kesildi. Mühür ve yasak dinlenmeyip inşaatlar son sürat yapıma devam ederken Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bölgedeki kaçak yapı sayısının 33’e çıktığını belirledi. Ortaca Belediyesi’ne yıkımın yapılması için yazı gönderdi. Belediyenin yıkım için gerekli araç ve ekipmanlarının olmadığı şeklindeki cevabı üzerine yıkım, özel bir şirkete ihale edildi. Bugün öğle saatlerinde bölgeye gelen yıkım ekipleri jandarma güvenliği altında yıkıma başladı. Sahibinin yurt dışı ve İstanbul’da yaşayan M. West’a ait olduğu belirtilen 2 villanın yıkımı gerçekleştirildi.

15 GÜN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALINDI
İki villanın yıkımı sürerken diğer 31 villa sahipleri vekilleri aracılığıyla yürütmeyi durdurma kararı alarak yıkımların 15 gün süreyle durdurulmasını sağladı. Bu süreç içinde yapılacak yeni incelemeler sonrasında villaların akıbeti belli olacak.
Öte yandan yine Dalyan’ın Kargıcak mevkiinde B-Zon bölgesinde yapıldığı belirtilen Gökmen M.’ye ait kaçak yapının sahipleri tarafından yıkımına başlandığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yıkımın tam anlamıyla yapılıp yapılmadığını denetlemek üzere buraya bir iş makinesi gönderdiği de edinilen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın