Marmaris’e yerli turist desteği

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını sonrasında turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalar yeni pazar arayışlarına yöneldi. Marmaris Belediye, Marmaris Ticaret Odası ve Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkanları Turistica firmasını satın alarak yerli turizmi canlandırmak isteyen Diana Seyahat Acentesi yetkilileriyle bir araya gelerek yerli turisti Marmaris’e nasıl kazandıracaklarını konuştu.

Marmaris turizm hareketliliğini artırmak ve sektöre katkı sağlamak için görüşmeler devam ediyor. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Marmaris Ticaret Odası (MTO) S. Mutlu Ayhan, Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, yurt dışı uçuşlarının askıya alınması ve pek çok destinasyonun iptal edilmesi sebebiyle, iç pazardaki canlılığı artırmak amacıyla neler yapılacağı üzerinde çalışmalar yaptı. Yurt dışı pazarında faaliyet gösteren Turistica adlı seyahat acentesini bünyesine katan Diana Travel firmasının bölge müdürleri Medet Güngör, Zeynep Yaman ve Özgür Ertem’in de gruba katılmasıyla birlikte yerli turistin öncelikli olarak Marmaris’e getirilmesi planlandı.
Sektörün dinamiklerinin değerlendirildiği toplantıda, yurt dışı uçuşlarının askıya alınması ve pek çok destinasyonun iptal edilmesi sebebiyle, iç pazardaki canlılığı artırmak üzerine görüşmeler yapıldı.

İÇ PAZAR İÇİN MARMARİS BİR FIRSAT OLMALI
Olumlu geçen toplantıların ardından Turistica çağrı merkezi personeli ve rehberlerini bölgeyi daha yakından tanımaları için Marmaris’e getiren acente, özellikle 2020 yaz sezonu için yerli turiste ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Marmaris’in iç pazardaki hak ettiği payı henüz yakalayamadığını söyleyen Diana Travel Bölge Müdürü Medet Güngör; bu aşamada hem Marmaris için hem de iç pazar misafirleri için büyük fırsatlar olduğunu ve Marmaris’in hak ettiği payı alması için gerekli potansiyeli taşıdığını ifade etti.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANIYOR
Salgın sürecinden tüm dünyada olduğu gibi Marmaris’in de etkilendiğini fakat yapılan çalışmalar neticesinde bu süreci birçok bölgeden çok daha az sıkıntı ile atlatmaya çalıştığını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Oktay, “Marmaris’i tercih edecek olan misafirlerin endişe etmeden geçirebilecekleri bir tatil için belediye olarak hazırlandık. Yapılan değerlendirme ve çalışma toplantılarında, plaj kullanımı gibi birçok sosyal alanda yığılmalarına izin vermeyeceğiz ve bunun tedbirlerini aldık” dedi.
MTO Başkanı Ayhan ise Marmaris’in turizm sektörü için pandeminin yayılmaya başladığı tarihten itibaren tüm kurumların iş birliği halinde olduğunu belirtti. Ayhan, Marmaris’te faaliyet gösteren büyük konaklama tesislerinden, küçük işletmecilere kadar herkesin hızlı bir şekilde bu sürece adapte olduğunu ve tüm iş yerlerinin alınması gereken önlemlere büyük hassasiyet gösterdiğini söyledi.

SALGINA UYUM SAĞLADIK
GETOB Başkanı Bülbüloğlu ise Marmaris’e araba ile erişim imkanının çok rahat olduğunu belirterek bu sayede iç pazarda önemli ivme kaydedileceğini söyledi. Gelecek olan misafirlerin gönül rahatlığı ile tatillerini yapabilmeleri için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve sosyal mesafe kuralına uygun olarak tüm plajların düzenlendiğini belirten Bülbüloğlu, “Yabancı turist ağırlıklı hizmet veren Marmaris’in, İngiliz turistlerin buraya gelmesine aracılık eden acentelerin salgın öncesinde de hijyen, gıda güvenliği gibi birçok konuda sıkı denetleniyor. Birçok tesis zaten bu önlemleri yıllardır aldığı için salgına karşı alınması gereken önlemlere kolayca uyum sağladılar” dedi.

One thought on “Marmaris’e yerli turist desteği

Bir cevap yazın