Muğla’da ‘Sosyete Pazarları’na “Pazar içi salgın tedbiri”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla Valiliği corona virüsü ile mücadele kapsamında gelinen noktadaki tedbirler ve normalleşme sürecine dair İl Pandemi Kurulu Toplantısında alınan kararları açıkladı. Sosyete pazarlarında “Pazar İçi Salgın Tedbir Planı”, spor merkezleri ve tesislerinde “İşletme İçi Salgın Tedbir Planı” uygulanacak. İşyerlerinin kapanış saatleri 22, 23 ve 24 olarak ayarlandı. Buralarda temizlik ve hijyen kapanıştan sonra içeride müşteri olmamak koşuluyla gerçekleştirilecek. Maskeli gezilecek plajlara rahatsızlığı olanlar alınmayacak.

Muğla Valisi Esengül Civelek Başkanlığında gerçekleşen İl Pandemi Kurulu Toplantısında normalleşme sürecine uyumun sağlanmasına dair her türlü ilave tedbirler ele alınarak karara bağlandı. . Sosyete pazarlarında “Pazar İçi Salgın Tedbir Planı”, spor merkezleri ve tesislerinde “İşletme İçi Salgın Tedbir Planı” uygulanacak. İşyerlerinin kapanış saatleri 22, 23 ve 24 olarak ayarlandı. Buralarda temizlik ve hijyen kapanıştan sonra içeride müşteri olmamak koşuluyla gerçekleştirilecek. Maskeli gezilecek plajlara rahatsızlığı olanlar alınmayacak.Toplantıya Vali Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu ve kurul üyesi kamu kurum temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYACAĞIZ
Vali Civelek “Covid-19 ile mücadele kapsamında süreci hep birlikte iş birliği, güç, gönül ve el birliği içerisinde başarılı bir şekilde geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Ancak bizler yine tedbiri elden bırakmayacağız. Normalleşme süreci herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığımız veya en az hasarla geçirebileceğimiz bir süreç olur” dedi.
Kontrollü normalleşme süreci ile birlikte il genelinde bilim kurulu ve sağlık bakanlığının tavsiyeleri ile Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıkların talimatları çerçeve sinde çalışmaların yürütüleceğini belirten Vali Civelek, İl Pandemi ve İl Hıfzıssıhha Kurullarında alınan kararların titizlikle uygulanmaya devam edileceğini ifade etti.

OLMAZSA OLMAZIMIZ MASKE
Normalleşme sürecinde yeniden faaliyete geçen iş yerlerinde olmazsa olmaz kuralların maskekullanımı, sosyal mesafe ve hijyen olduğunu belirten Vali Civelek, vatandaşların kontrollü sosyal hayata geçilen bu süreçte alınan tedbirlere riayet etmeleri gerektiğini ifade etti. Toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karar bağlandı.

İŞTİ O KURALLAR
* Çay bahçeleri, dernek lokalleri, kahvehane, kıraathane, lokanta, restoran kafe vb. işyerleri kapanış saati 22.00
* Market, bakkal vb. işletmeler ise hijyen tedbirlerini almak kaydıyla faaliyetlerini saat 23.00’a kadar sürdürebilecek.
* Gel al ve paket servisi yapılan restoran vb. yerler kapanış saati 24.00.
* İşyerlerinde temizlik, ertesi güne hazırlık vb. kapanış saatinden sonra, müşterisiz olarak devam edecek.
*Bu işyerlerine maske takılarak girilecek, yeme içme faaliyeti dışında maske kullanımı sürdürülecek. Masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak, açık alanlarda dahil işlemenin tamamı mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenecektir.
*İşletmelerde ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacak.
*Plaj ve yüzme alanları ile park/bahçe, rekreasyon alanlarında ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan covid-19 hastası veya temaslısı olan kişiler plaj ve yüzme alanlarını kullanamayacak. Vatandaşların yüzme dışındaki etkinliklerde plaj alanlarında maske takmaları esas olacak.
*Plajlarda şezlong ve şemsiyeler arasında en az 1,5 metre mesafe olacak, 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde plajların kullanılması planlanacak. Localarda mesafe kurallarına uygun olarak düzenleme yapılarak, 2 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenecek. Kişilerin hijyen açısından kendilerine ait plaj havlusu getirmesi/kullanması teşvik edilecek.
* Giyim, ayakkabı, çanta süs eşyası, oyuncak vb. ürünlerin satıldığı sosyete pazarlarında “Pazar İçi Salgın Tedbir Planı” hazırlanacak. Plan aralıklarla değerlendirilecek. Pazara gelen müşterilerin mümkün olan en kısa süre içinde alış veriş yapıp bahse konu alandan ayrılması esas olacaktır. Pazarların tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alınacaktır. Pazar yerlerine girişte maske kullanımı zorunlu olacak, Pazar yerleri/alanında tezgah ve/veya tahtalar en az 3 metre mesafe olacak şekilde yerleştirilmelidir. Deneme kabinleri kullanılmayacaktır.
*Spor merkezleri ve tesislerinde salgının yayılmasının engellenmesi için “İşletme İçi Salgın Tedbir Planı” hazırlanacak ve plan düzenli aralıklarla değerlendirilecek. Tesis işletmecileri, tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlü olacaktır. Spor merkezleri, tesisleri ve salonlarında içeride 6 metrekareye 1 kişi olacak şekilde girişlere müsaade edilecek. Bu alanlarda yapılacak her türlü aktivite için kişiler arası mesafe en az 2 metre olarak belirlenecektir.
*İlimizde bulunan iki uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcular için test yapılacak. Test sonucu pozitif çıkan kişiler hastanelerde tedavi altına alınacak.
*Belediyeye ait toplu ulaşım araçları araç koltuk sayısı kadar yolcu ile hizmet verecekler. (15 gün süreyle alınan karar doğrultusunda sadece 9-12 metre uzunluğundaki toplu araçlarda koltuk sayısı kadar yolcu ile ayaktaki yolcuların yüzde 30’u kapasitede hizmet vermesi sağlanacaktır)

Bir cevap yazın