Efes Selçuk’ta işletmelere Selluka Belgesi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Yeni normalleşme sürecinin başlaması sebebiyle İzmir’in Efes Selçuk Belediyesi, geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Selluka (Hijyen standardını esas alan bir ödüllendirme sistemi) Sertifikasyon Sistemi’ne dahil olacaklarını söyledi. Bunun için de gerekli ön koşullar, ön koşulu sağlayan işletmeler için denetim kriterleri ve faaliyetlerine yeni başlayan işletmelerin uyması gereken kuralları içeren kitapçıklar dağıtıldı.

Yeni normalleşme sürecinin başlaması sebebiyle İzmir’in Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel kent ekonomisinde rol oynayan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizm sektörünün önde gelenleri ile bir araya geldi. Başkan Sengel toplantıda, Efes Selçuk’ta faaliyet gösteren turistik ve ticari işletmelerin Sağlık Bakanlığı genelgelerinde yer alan kriterlerin yanında Selluka (Hijyen standardını esas alan bir ödüllendirme sistemi) Sertifikasyon Sistemi’ne çerçevesinde faaliyetlerini düzenleyerek; Efes Selçuk’ta hijyeni esas alan bir güven ortamı oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.
Corona virüsü ile yaşanan sürecin kent ekonomisi ve turizm açısından değerlendirildiği toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Selluka Sertifikasyon Sistemi’ne dahil olmak için gerekli ön koşullar, ön koşulu sağlayan işletmeler için denetim kriterleri ve faaliyetlerine yeni başlayan işletmelerin uyması gereken kuralları içeren kitapçıklar dağıtıldı.

SELLUKA İLE HİJYEN ÜZERİNDEN MARKALAŞMA SÜRECİ BAŞLAYACAK
İşletmeler için Sağlık Bakanlığı Genelgeleri ve Selluka kriterleri olmak üzere iki ayrı denetim mekanizmasının hayata geçtiğinin altını çizen Başkan Sengel; “Efesli doktorlarımız Soranos ve Rufus’tan bu yana sağlığınız ve hijyeniniz için çalışıyoruz, dedik. Efes Selçuk Hijyeniktir diye bir çıkış yapmak istiyoruz. Bu çıkışın altının dolması için, güven oluşturmamız için Sağlık Bakanlığı’nın çıkardığı genelgelerin yanı sıra Selluka dediğimiz belgelendirme sistemi üzerine çalışacağız” dedi.

3 TON MAMA DAĞITILDI, BİNLERCE NOKTA DEZENKEFTE EDİLDİ
Efes Selçuk Belediyesi Çevre ve Sağlık Müdürü Gonca Erdem corona virüsü ile mücadele sürecinde neler yapıldığına dair bir sunum yaptı. Erdem yaptığı sunumda çözüm masasının kurulması, kent içerisinde yapılan dezenfeksiyon çalışmaları, Efes Selçuk Halk Pazarı, sokağa çıkma yasağı süresince ve diğer zamanlarda 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, sosyal yardımlar, sağlık çalışanlarına verilen destek, sağlık kuruluşlarının ilaçlanması, sokak hayvanların için 30 noktada 3 ton mama dağıtıldığı bilgisini verdi. Erdem ayrıca Selluka Sertifikasyon Sistemi’nin hijyen ve güvenilirlik kriterlerinin yanı sıra işletmelere ve Efes Selçuk’a tanıtım açısından da katkı sağlayacağının altını çizdi. Toplantı katılımcıların yaşanan süreçle ilgili görüş ve önerilerini sunmasının ardından son buldu.

SELLUKA UYGULAMASI NEDİR?
Selluka uygulaması hijyen standardını esas alan bir ödüllendirme sistemidir. Kriz Belediyeciliği kapsamında bu sistem şöyle hayata geçirilecek: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin talimatıyla ilçe belediyeleri tarafından ekipler kurulacak. İlçelerin nüfuslarına göre oluşturulacak ekipler, önce eğitimden geçirilecek. Daha sonra bu ekipler, işletmelerin belirlenen kriterlere uyup uymadıklarını kontrol ederek rapor hazırlayacak. Hazırlanan raporlar, Turizm Hijyen Kurulu’na sunulacak. Kurul da raporları inceledikten sonra işletmelere Selluka belgesi verilip verilmeyeceğine karar verecek.

Bir cevap yazın