Başkan Soyer, “İzmir büyük ittifak ile her zorluğun altından kalkabilir”

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin (EGİAD) Covid-19 sebebiyle ilk kez online olarak gerçekleşen 78. Ege Toplantısı’nın konuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Göreve geldiklerinden itibaren corona virüsü ile mücadeleye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek İzmir’in büyük bir ittifakı olduğunu, bunun eşsiz bir zenginlik olduğunu belirten Başkan Soyer, “İzmir olarak her zorluğun altından bu ittifak sayesinde kalkabiliriz. Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz” dedi. Pandemi sürecine özel tüm faaliyetlere ve malzeme alımlarına harcanan 150 milyon TL’nin nerelere harcandığı kalem kalem açıklandı. EGİAD, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Askıda Fatura Uygulamasına 20 bin TL’lik katkıda bulundu.

Ege Genç İş İnsanları Derneği’nin(EGİAD), kuruluşundan bu yana bilim, siyaset, ekonomi, kültür, bürokrasi ve iş dünyasından önemli temsilcileri konuk ettiği Ege toplantılarının 78.’si İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla gerçekleşti. 30 yıllık bir gelenek olarak süregelen toplantısı ilk kez online olarak yapıldı. EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in de katıldığı toplantıda, Tunç Soyer önemli açıklamalarda bulundu. Toplantı EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan’ın açılış konuşmasıyla başladı. EGİAD’ın vizyonu ve Covid-19 sürecindeki faaliyetleri üzerine ayrıntılı bir konuşma yapan Aslan, sözlerini Covid-19 ile mücadelede gösterdikleri fedakârlık nedeniyle tüm tıp dünyasına teşekkür ederek sürdürdü.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI İLE SOYER’E TEŞEKKÜR
Vefat oranlarının pek çok ülkeye kıyasla oldukça düşük seviyelerde kaldığını hatırlatan Aslan, “Yeni vaka sayıları alınan tedbirlerle belli bir oranın altında seyrediyor. Rehavete kapılmadan ve sosyal mesafe tedbirlerini ihmal etmeden sürecin sağlık boyutunu aynı dikkatle sürdürmek zorundayız. Bu doğrultuda salgınla mücadele kapsamında gösterdiği olağanüstü gayret nedeniyle Tunç Soyer başkanımıza da şükranlarımızı sunuyorum. Büyükşehir belediyemiz sosyal belediyecilik bakış açısıyla gerçekten hep sahada, hemşerilerimizin yanında yer alıyor. Sayın Başkan bizzat hiç durmadan hep dışarıda hep halkın içindeydi kendisini ve faaliyetlerini takip ederken bizim başımız dönüyor kimi zaman” dedi.

EGİAD MARKA ZİRVEMİZ’E COVİD-19 GÖLGESİ DÜŞTÜ
Markalaşmanın dernek faaliyetlerinde ilk sıralarda yer aldığını ifade eden EGİAD Başkanı 1 yıldır hazırlıkları sürdürülen Marka Zirvesi’nin Covid-19 sebebiyle ertelenmek zorunda kalmasının üzüntüsünü taşıdığını vurguladı. Mart ayının başında Tunç Soyer ekibi ve EGİAD Heyeti olarak Valencia belediye başkanını ziyarette İzmir’in Valencia ile kardeş şehir olduklarını da hatırlatarak, “Valencia’dan İzmir’e dönüşümüzden yaklaşık 1 hafta sonra ise salgın nedeniyle karantina uygulaması devreye girdi ve Marka Zirvemizi ertelemek zorunda kaldık. Dilerim ki tekrar her şey normale döndüğünde bu zirveyi yeniden planlayabiliriz” diye konuştu.

“ASKIDA FATURA” UYGULAMASINA 20 BİN TL KATKI
2011 yılından bu yana girişimcilik konusunu gündemin ilk sıralarında tuttuklarını dile getiren Aslan şöyle devam etti:
“İzmir ve Ege Bölgesi’nin Hazine Müsteşarlığı’ndan akredite ilk Melek Yatırım Ağı olan EGİAD Melekleri Yatırım Ağı’nın bugüne kadar 2 binden fazla girişimciyi değerlendirdi ve pandemi sürecinde yeni bir yatırıma daha imza atarak İzmir ile işbirlikleri inovasyon ve girişimcilik başkenti olacak. Tarihi Havagazı Fabrikası’nın “FABLAB” olarak, İzmir’in de “FAB CITY” olarak konumlandırıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Askıda Fatura’ uygulamasına 20 bin TL’lik katkıda bulunuyoruz.”

NEFES KREDİSİ DEVAM EDECEK
EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise, İzmir Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli kurumların işbirliği içinde olması ile pandemi sürecini en iyi yöneten şehrin İzmir olduğunu belirterek, “11 Mart’tan bu yana ana gündemimiz öncelikle kriz sürecinin fotoğrafını çekmek oldu. TOBB’un katkıları ile sağlanan Nefes Kredisi KOBİ’leri çok rahatlattı. Devamı önümüzdeki hafta kamu bankaları aracılığıyla daha büyük limitlerle verilmeye devam edecek. Bu süreçte bize düşen ne sorumluluk varsa yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

İZMİR İTTİFAKI OLARAK HER ZORLUĞUN ALTINDAN KALKARIZ
İzmir’in büyük bir ittifakı olduğunu, bunun eşsiz bir zenginlik olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir olarak her zorluğun altından bu ittifak sayesinde kalkabileceklerini ifade ederek, “Sayın valimiz, büyükşehir belediyemiz, EGİAD gibi İZTO gibi kurumlarımızın işbirliği ile her türlü zorluğu el ele aşabilmekteyiz. Türkiye’deki ilk resmi vaka açıklanmadan önemler almaya başladık. Salgının yayılma sürecinin hızlanmasıyla birlikte ‘Kriz belediyeciliği’ uygulamasını hayata geçirdik. Son üç ayda pandemi sürecine özel tüm faaliyetlere ve malzeme alımlarına toplam 150 milyon TL harcandı. Corona virasa sürecinde en büyük krizlerinden biri haline gelen vatandaşların maske tedarik edememesi sorununa ‘Maskematik’ formülüyle çözüm getirdik. 2 milyon 240 bin adedi Meslek Fabrikası’nda üretilen toplam 4,5 milyon maske halka dağıtıldı. Uyarıcı çıkartmalar, afiş ve bilgilendirme görselleri için toplam 270 bin materyal üretilerek halkın toplu olarak kullandığı işyerleri ve sosyal mekanlara dağıtıldı. 40 bin aileye 400 TL’lik nakdi yardım yapıldı. 155 bin 252 aileye gıda paketi dağıtıldı. 262 bin 552 adedi Halkın Bakkalı aracılığıyla olmak üzere toplam 422 bin 150 kişilik iftar sofrası, öncelikli mahallelerde 82 bin 500 adet sıcak çorba, sebze ve meyvelerden oluşan 5 bin adet ‘Direnç Paketi’ ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. 1-5 yaş arası 153 bin 760 çocuğa, 3,8 milyon litre süt dağıtımı yapıldı. Üreticilere destek amaçlı alımlar bakla, enginar, bezelye ile devam etti. Özellikle kısıtlama günlerinde sokak hayvanları da unutulmadı ve 51 ton mama dağıtıldı. Sosyal dayanışma amaçlı tüm yardım faaliyetlerine 120 milyon TL harcandı. Maske, dezenfektan ve diğer koruyucu önlemlerin yanı sıra, sosyal yardımlar ve pandemi sürecine özel tüm faaliyetlere Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının bütçesinden harcanan tutar 150 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

GELİR AKIŞI DURDU AMA HİZMETLER DURMADI
İzmir’in yerel yönetimi, bütçe gelirleri anlamındaysa büyük miktarda kayba uğradığını dile getiren Soyer, gelir akışının durmasına rağmen hizmetlerin devam ettiğini vurgulayarak, “Kısıtlamalarla birlikte toplu ulaşımdaki yolcu sayısının düşmesi, su sayaçlarının okunamaması, kiraların ve ilan-reklam vergilerinin ötelenmesi gelirlerde azalmaya neden oldu. Ulaşım gelirleri yüzde 85, su gelirleri yüzde 55 oranında azaldı. Gelir kayıplarının toplamı 200 milyon lirayı aştı. Ancak tüm bu olağanüstü koşullara rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi kente yapmayı planladığı hizmetleri aksatmadan sürdürdü. Yılın başından itibaren büyük bölümü pandemi sürecini kapsayan dönemde Büyükşehir, İZSU ve ESHOT 1,1 milyar TL harcama yaparak yatırımlarına devam etti” dedi.

CORONA VİRÜSÜ SÜRECİNDE DEVAM EDEN YATIRIMLAR
Bu süreçteki koşulların çalışmaları yavaşlatsa da Narlıdere Metrosu’nun % 58’inin  tamamlandığını, proje için 75 Milyon Euro’luk bir kredi sağlandığını belirteen Soyer şöyle devam etti:
“İzmir Opera Binası çalışmaları da alınan önlemler altında devam etti. 68 adet otobüs alımı yapıldı. 134 körüklü ve 170 solo olmak üzere toplam 304 otobüs için daha ihale hazırlıkları tamamlandı. Alımı yapılan 2 arabalı vapur hizmete girdi. Çiğli Tramvayı için ihale hazırlıkları, tramvay hattı için tren seti alım çalışmaları sürdü. İZSU’nün yürüttüğü kanalizasyon, içme suyu şebekesi ve dere temizlik çalışmaları, normal dönemlerde trafiğin yoğun olduğu bölgelere öncelik verilerek üzere hız kesmeden devam etti. Sokağa çıkma yasakları fırsata çevrilerek yol ve altyapı çalışmaları hızlandırıldı. Mart ayı başından bugüne kadar; 273 bin ton sıcak asfalt serimi, 144 bin 854 ton asfalt yama çalışması yapıldı. 227 bin m² kilit parke taşı uygulaması tamamlandı. Trafiği rahatlatmak için Mürselpaşa Caddesi yan yolundan Gıda Çarşısı’na bağlantı, Bayraklı Soğukkuyu, Konak Vezirağa, Çiğli Ata Sanayi ve Bornova Nilüfer Caddesi’nde düzenlemeler çalışmaları büyük bir hızla gerçekleştirildi. Bisikletli ulaşım ağını genişletecek çalışmalara da hız verildi.”

Bir cevap yazın