Aşırı hava değişimi baldaki liderliğimizi tehlikeye soktu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Mayıs ayı sonlarında mevsim normallerinin üzerine çıkarak gölgede 45 dereceyi gören hava sıcaklığının peşinden de 15 derecelere düşmesiyle birlikte 1,5 aylık bal üretimi heba oldu. Bal üreticileri kovanda aç kalan arıları yaşatabilmek için üzerine bir de borçlandı. Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) ve Muğla Arıcılar Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin “Devlet desteği olmazsa corona virüsü nedeniyle üretimi durduran Çin’in tahtına kurularak dünyadaki bal üretiminde ele geçirdiğimiz liderlik el değiştirme tehlikesiyle karşı karşıya” dedi.

Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) ve Muğla Arıcılar Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin sariipekhaber.com’a özel açıklama yaptı.

Corona virüsü salgını nedeniyle sahaya çıkamayan ve yılda ortalama 500 bin ton bal üretim kapasitesi ile dünya lideri Çin’in tahtına oturan ülkemizdeki bal üreticileri büyük sıkıntıda. Mayıs ayında oluşan mevsim normalleri üzerindeki hava sıcaklıklarının 45 ile 15 derece arasında değişkenlik yaşaması nedeniyle arılar telef olmakla yüz yüze kaldı. Arıların yaşaması için 1,5 aylık üretilen bal arılara yedirildi. Balcılar ayrıca arıları haricen beslemek adına büyük borçlar altına girdi. Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) ve Muğla Arıcılar Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin sariipekhaber.com’a özel açıklama yaptı.

SICAKTAN KOVAN DIŞINA ÇIKAMAYAN ARI 1,5 AYLIK ÜRETİMİNİ TÜKETTİ
Bal üreticilerinin her sene Nisan ve Mayıs aylarında çiçek ve geven balı için Sivas, Kayseri, Erzurum ve Erzincan’a gittiklerini belirten Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) ve Muğla Arıcılar Birliği (MAYBİR) Başkanı Ziya Şahin, Mayıs ayında mevsim normallerinin çok üzerindeki yaşanan kavurucu sıcaklar nedeniyle büyük bir tehlike atlatıldığını söyledi. Şahin, “Aynı aylar içinde Anadolu’ya giden balcılarımızdan ayrı olarak bir grup balcımız da Trakya’ya Haziran sonunda başlayan Ayçiçek ve Kanola balı üretimi için arılarını geliştirmek üzere gittiler. Mayıs ayının son haftasında yaşanan Afrika sıcakları arıları perişan etti. Sıcaktan kovandan çıkamayan arılar 1,5 ayda ürettikleri polen ve balları yemek zorunda kaldı” dedi.

TEK TESELLİMİZ ARILARIN TELEF OLMAMASI
Bu sıkıntının Anadolu’ya gidilerek kovanların sahalara bırakıldığı anda yaşansaydı bal üretimi açısından tamiri mümkün olmayacak sıkıntılara yol açacağını hatırlatan Başkan Şahin, “Büyük bir talihsizlik ama yine şansımız varmış” diyerek şunları söyledi:
“Mayıs ayı arıcılarımızı iki kez vurdu. Ayın son haftasında sıcaklık bazı yerlerde gölgede 45 derecelere kadar çıktı. Bu durumda arılar kovanlardan çıkamayınca da açlık tehlikesi baş gösterdi. En büyük şans felaketin kovanların kurulmasından 1,5 ay sonra yaşanması. Çünkü bu süreç içinde arılar ürettikleri polen ve balları yiyerek hayatta kaldı.”

BAL OLMAYAN PETEKLERE DESTEK YAPILDI
45 dereceye çıkan sıcaklarla mücadele edilirken aniden ısının 15 derecenin altına düşmesi nedeniyle ikinci büyük sıkıntı dalgasının yaşandığını söyleyen Şahin, “Peteklerinde bal olan üreticiler bunları arılarına yedirerek telef olmasını kurtardı. Peteklerde az balı olanlar ise ister istemez dışardan destek yapmak zorunda kalarak nektar karşılığı kristal toz şeker vermek zorunda kaldı. Aynı durumu Trakya’ya giden üreticilerimiz de yaşadı. Sıkıntı ülke genelinde gerçekten büyük” dedi.  

CORONA SALGININDA TUTUNDUĞUMUZ DAL ARICILIK OLDU
Ülke genelinde bal üreticilerinin sezona hazırlanana kadar ve bölgelere transfer nedeniyle zaten büyük harcamalar yaptığını hatırlatan Ziya Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:“Şu anda beklenilen bal rekoltesinin en az yüzde 15’i gitti”
 “Genel masraflar üzerine konakladıkları alanda üretilen 1,5 aylık bal ve polenler arıların beslenmesi için kullanıldı.”
“Kovanlarda balı az olan üreticiler borçlanarak arılarını ekstra beslemek zorunda kaldı. Ekstra beslenmek için kredi alındı, eşe dosta borç yapıldı. Bütün bunlar dikkate alınarak kesinlikle devlet desteği sağlanmalı”
“Unutulmamalı ki corona virüsü salgınında bal üretimi tek kazanç kapımız oldu. Çin’i tahtından ettik. Ekonomiye tek ve en büyük destek bal oldu.”

Bir cevap yazın