Muğla’da hava bir türlü normale dönemedi

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla ve çevresinde Mayıs ayında mevsim normallerinin çok üstünde seyrederek 47 dereceleri gören hava sıcaklığı Muğla merkezde 15 dereceyle kadar düştü. 19 derece sıcaklığın yaşandığı Marmaris’te sağanak yağış etkili olurken kısa aralıklarla yağan yağmur ile birlikte Bodrum, Datça ve Fethiye’de de sıcaklık 2o derecede kaldı.

Afrika’dan gelen çöl sıcakları sonrasında hava sıcaklığının Mayıs ayı ortalamasının çok üzerine çıkarak 47 dereceye ulaştığı Muğla genelinde şimdi de yağmur hakim oldu. Hava sıcaklığı 15 dereceye kadar düşen Muğla’da yağış etkili oldu. 19 derece sıcaklığın yaşandığı Marmaris’te de zaman zaman yağış sağanağa dönüştü. Kısa aralıklarla yağan yağmur ile birlikte Bodrum, Datça ve Fethiye’de de sıcaklık 21 derecede kaldı.

Üç dört gün önce Afrika’dan gelen çöl sıcakları sonrasında hava sıcaklığının Mayıs ayı ortalamasının çok üzerine çıkarak 47 dereceye ulaşması nedeniyle nar, limon, portakal ve mandalina meyvelerinin dökülmesine neden olmuştu. Büyük zarar gören narenciye üreticisi yaralarını sarmaya çalışırken şimdi de hava yine Mayıs ayı ortalamasının altına düştü. Muğla genelinde yağmur yağdı. Yağmurların hafta sonuna kadar aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın