Sahiller hiç bu kadar boş olmamıştı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Önceki yıllarda milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Muğla’nın dünyaca ünlü sahilleri boş kaldı. Geçen yıl Ramazan Bayramı boyunca 10 bin kişinin ziyaret ettiği Marmaris’in Kızkumu, Avrupa’dan birçok ödül alan Caretta carettaların üreme alanı olan Ortaca’nın Dalyan mahallesindeki İztuzu Plajı ve yaz kış ziyaretçi akınına uğrayan Ula ilçesinin Akyaka plajı hiç bu kadar boş kalmamıştı. Bu bölgedeki dünya meşhurlarının her sene geldiği kitesurf sporu da başlamadan bitmiş gözüküyor.

Yıllık 3 milyon yabancı, 5 milyon da yerli turiste ev sahipliği yapan Muğla’nın turistik sahil kesimleri dünyada yaşanan corona virüsü salgını nedeniyle seyahat yasaklamasına gidilince boş kaldı. Geçen yılın ilk 4 ayında Muğla’ya 171 bin 250 yabancı turist giriş yaparken sadece Ramazan Bayramı boyunca 10 bin kişinin ziyaret ettiği Marmaris’in Kızkumu plajı ıssız kaldı. Aynı ıssızlığı Avrupa’dan birçok ödül alan Caretta carettaların üreme alanı olan Ortaca’nın Dalyan mahallesinde 6 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı ve yaz kış ziyaretçi akınına uğrayan Ula ilçesinin Akyaka plajı da yaşıyor. Akyaka’daki Kadınazmağı ise ördek ve kazlara kaldı.Bu bölgedeki dünya meşhurlarının geldiği kitesurf sporu da başlamadan bitmiş gözüküyor.

DENİZİN ORTASINDA YÜRÜME HİSSİ
Marmaris’e 30 kilometre uzaklıktaki yeşil ile mavinin kucaklaştığı Orhaniye Mahallesindeki efsanevi Kızkumu Plajı tatilci ve turistlerin ilgi duyduğu alanların başında geliyordu. Kırmızı çakıl taşı ve kumlardan oluşan 550 metre uzunluk, 3 metre genişlikteki denizin ortasına doğru uzanan yol, ziyaretçilere suyun üzerinde yürüyormuş hissi veriyor. Yazın bunaltan sıcakları nedeniyle daha çok Nisan ve Mayıs aylarını tercih eden büyük bölümü orta yaş ve üzeri yerli ve yabancı turistler o anları görüntüleyerek ölümsüzleştiriyordu. Virüs salgını nedeniyle kumlar üzerinde tek bir kişi bile yürüyemedi. 

ISSIZLIK CARETTA CARETTALARA YARADI
Avrupa’dan birçok ödül alan Caretta carettaların üreme alanı olan Ortaca’nın Dalyan mahallesinde 6 kilometre uzunluğundaki “Yeryüzünün Cenneti” olarak nitelendirilen İztuzu Plajında da yeni tip corona virüsü sessizliği yaşanıyor. Tedbirler kapsamında spor yapmanın ve denize girmenin yasaklandığı sahil, boş görüntüsüyle de insanı adeta büyülüyor. Son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri Caretta carettaların yaşama şansını sürekli azaltmayı başardı. Bilim adamları kumsallarda özellikle Nisan ve Mayıs aylarında insanın olmaması nedeniyle Caretta carettaların yaşam şanslarının daha da artıracağı açıklanmıştı. Bu açıdan corona virüsü her tarafa zarar verirken, Caretta carettaların yaşamlarına destek sağlaması bir teselli konusu oldu.

AKYAKA 12 AY DOLU
Cittaslow (Sakin Şehir) olan Ula ilçesine bağlı Akyaka mahallesi, yaz kış başka güzel. Mavi Bayrak çevre ödüllü, 250 metre uzunluk ve 15 metre genişliğe sahip, kıyıdan 200 metre ilerlediğinizde ancak göğüs hizanıza gelen deniziyle meşhur bir halk plajı. Yüzme bilmeyenler ve bedensel engelliler için ideal olan plaj, 2016’da “Engelsiz Plaj” oldu. Yanı başında içinde Su Samurunun da bulunduğu 15 çeşidi memeli olmak üzere 170 çeşit hayvan türüne ev sahipliği yapan 2 bin 700 metre uzunluğundaki Kadın Azmağı ise kaz ve ördeklere kalmış durumda. Kıyıdaki restoranlar kışın kumsalı dinlence alanına çevirerek konuklarını ağırlıyor. Yaz kış insanla dolup taşmasıyla ünlü Akyaka Plajı da yalnızlar arasında.

KİTESURF BİTTİ
Akyaka Plajının hemen karşı kıyısında Akçapınar Mahallesi sahilinde dünyanın tanınmış sporcularının da her sene katıldığı kitesurf (Kiteboard) alanı da yalnızları oynuyor. Giriş kapısına kilit vurulmuş. 2018 Dünya Kiteboarding Şampiyonası’nın da yapıldığı bölge ile ilgili bölgenin güvenlik müdürü Levent Odabaşı Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Şu anda cıvıl cıvıl olması gereken yer bomboş. Burada 6 tane kite okulu var. Yüzlerce kişi buradan ekmek yiyor. Eğitmen, yönetici, öğrenci, katılımcı, kursiyer derken burada toplamda bin, bin 500 kişiye kadar insan var. Spor yapılması gereken yerde spor yapılmıyor. Durum gerçekten vahim. Tam sezonumuz. Temasla alakamız yok neden spor yapamıyoruz diye soranlar çok fazla. Biz Mart başında burayı açıyorduk” dedi.

Bir cevap yazın