CHP’li Erbay: Narenciye üreticisi sezonu kapattı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Afrika’dan gelen çöl sıcakları sonrasında hava sıcaklığının Mayıs ayı ortalamasının çok üzerine çıkarak 47 dereceye ulaştığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Av. Burak Erbay, “Yüksek sıcaklık ve ardından gelen sert poyraz Muğla ve Akdeniz bölgesindeki narenciyeye zarar vererek nar, limon, portakal ve mandalina meyvelerinin dökülmesine neden oldu” dedi.

Afrika’dan gelen çöl sıcakları sonrasında hava sıcaklığının Mayıs ayı ortalamasının çok üzerine çıkarak 47 dereceye ulaşması nedeniyle nar, limon, portakal ve mandalina meyvelerinin dökülmesine neden olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu Üyesi Av. Burak Erbay, “Rekolte kaybının yüzde 70 ile 90 arasında olduğu tahmin ediliyor” dedi.
Bunun doğal bir afet olduğunu ileri süren Erbay, “Bu nedenle bölgemiz acilen doğal afet bölgesi ilan edilmeli ve destek verilmelidir. Salgın nedeniyle zaten zor günler geçiren çiftçimiz devletimizden acilen yardım beklemektedir” dedi.

TARİHDE GÖRÜLMEMİŞ SICAKLIK YAŞANDI
Narenciye üretiminin yoğun olduğu Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Fethiye ilçelerinde incelemelerde bulunan CHP’li Erbay çiftçilerin büyük zarar gördüğünü belirterek şunları söyledi:
“Çiftçilerimiz için çok zamansız bir dönemde tarihin en sıcak günlerini yaşadık. Narenciye ağaçlarının çiçek açtığı bir dönemde sıcaklıklar 47 dereceye kadar yükseldi. Muğla tarihinde görülmemiş bir durum bu. Bu yüksek sıcaklık, narenciye ağaçlarının çiçeklerini yaktı.
Ardından çıkan poyraz bütün meyveleri döktü. Mahsul olumsuz etkilendi. Nar, limon, portakal ve mandalina üreticisi çiftçilerimizin bahçesindeki ağaçlarda neredeyse meyve kalmadı diyebiliriz. Meyvelerin yüzde 90’a yakını döküldü. Narenciye üretimi Muğla için en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Ancak bu sene yüzde 90’a yakın rekolte kaybı söz konusu olacaktır. Uzun bir zamandır virüs salgını ile mücadele eden ve zor günler geçiren çiftçilerimiz şimdi de çöl sıcaklarının ve kuvvetli poyrazın verdiği zararla mücadele etmek zorunda kaldı.”

ÇİFTÇİLERİMİZİ ÇOK ZOR GÜNLER BEKLİYOR
Çiftçilerin emeklerinin boşa gittiğini belirten Erbay, “Çiftçimiz ilaçlarını, gübresini almıştı, bahçelerin bakımını yapmıştı. Ancak şu an beklenmeyen bu durum nedeniyle bütün emekleri ve harcamaları boşa gitti. Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığı, çiftçimizin ilaç, gübre ve mazot almakta bile zorlandığı şu durumda bütün maliyetler boşa gitti. Bu insanlar hayatlarını bu topraklardan kazanıyorlar. Ama şimdi bu sene yok denecek kadar az mahsul çıkacak. Bu insanlar nasıl geçinecek, borçlarını nasıl ödeyecekler bu sorunlara acilen çözüm üretilmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİLERİMİZ ACİL OLARAK DESTEK BEKLİYOR
Narenciye üreticilerinin yıllardır emek verip üreterek hem yurtiçi tüketime hem de yurt dışı ihracata önemli katkı verdiğini de söyleyen Erbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu ülkeye büyük miktarda döviz kazandırdılar. Şimdi çok zor durumdalar. Devletten acil olarak destek bekliyorlar. Bu insanlar şu durumda bırakın borçlarını ödemeyi, yiyecek ekmek almakta zorlanacak durumdalar. Eğer üreticiye destek verilmezse gelecek senelerde narenciye üretilemez. Dünyada narenciye üretimi ve ihracatında önemli bir ülkeyiz ama gelecek yıllarda narenciye ithal eder duruma gelebiliriz. Bu nedenle acilen destek paketi hazırlanmalı. Zamansız bir şekilde Muğla tarihinin en sıcak günlerini yaşadık. Bu nedenle narenciye üretimi çok büyük zarar gördü. Tarım Bakanı’na ve yetkililere buradan sesleniyoruz. Bu durum bir doğal afettir. Bölgemiz acilen afet bölgesi ilan edilmelidir. Şimdi ilan edilmeyecekse ne zaman afet bölgesi ilan edilecektir. Bu durum tarım sigortası kapsamında değerlendirilmeli ve çiftçilerimiz desteklenmelidir. Çiftçilerimizin sigorta primleri devlet tarafından ödenmeli, çiftçilerimizin borçları ötelenmeli ve faizsiz kredi sağlanmalıdır. Bu konuda da gerekli çalışmalar bir an önce yapılmalıdır. Bu zor günlerde her zaman olduğu gibi emeği ile toprağı işleyen, alın teri ile sulayan çiftçilerimizin yanında olacağız. Tarım ve çiftçilerimiz ülkemizin geleceğidir. Bu nedenle acilen destek verilmelidir.”

One thought on “CHP’li Erbay: Narenciye üreticisi sezonu kapattı

  • EVET.. MUĞLA ,AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN.

    Cennet Köyceğiz’imizin vekili sayın Burak Erbay, çok yerinde ve önemde halkın ihtiyacı olan bir konuyu, mağdur olan yöre narenciyecilerinin adına dile getirmiş ve Tarım Bakanlığın’dan çok haklı bir talepte bulunmuş.

    Vekilimizi tebrik ediyorum.
    Emeğine, bilincine sağlık.
    Yöreyi adım, adım gezen ve sorunları iyi bilen vekilimize çalışmalarında kolaylıklar, ve başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın