Hayat bilgisi

Genel, Haber, Şahin Erkenez
Haberi paylaşın

Aşağıdakilerin hepsi yaşanmış olup kahramanlarının isimleri bende saklıdır.
*Orman içine yaptırdığı lüks malikanesinde ailesi uşak, şoför ve
yardımcılarıyla yaşayan günümüzün Hulusi Kentmen sevenciğini taşıyan zengin adam:
”Beyim ormanda tilki gördük..” diyen uşağına:
” Bundan daha doğal ne olabilir ki?.. Biz onların yaşam alanına geldik. Asıl onlar bizi gördüklerinde şaşırmışlardır’ ‘diyerek hayat dersi verdi.
*
Karşı yönden gelen araçları sinyal ve korna ile uyararak ‘radar var’ mesajı veren sürücüyü -bu davranışı nedeniyle- trafik polisi durdurarak ceza yazmak isteyince, sürücü:

“‘Memur bey ne uyarması? Onlar benim arkadaşlarım.Yalnızca selamlaşıyordum” dedi. Poliste ”Hepsi mi arkadaşın be adam!” diye üsteleyince:
”Ben çevresi geniş bir adamım” yanıtıyla polisi ikna(!) ederek cezadan yırttı.*

Yaptığı her işe karışan yaşlı annesi ve kaynanasından bıkan yurdum kadını ikisini de evin önündeki avluya çıkartıp sandalyeye oturttu. Yoldan geçen tanıdıklar:
”Aferin. Bak yaşlılarına ne de güzel bakıyor” diye takdir ettikleri kadın: ”Bunların ölüm sırası geldi de geçiyor. Azrail evin içinde göremiyor bunları. O yüzden görsün de bunları alsın götürsün diye dışarı çıkardım” dedi.*
*
Fahiş fiyatlarla kazıklanmaktan! Kaçak içkiden zehirlenmekten, trafik kazasında ölmekten korktukları için Türkiye’de tatil yapmak istemeyenlere karşılık, her an her şeyin olabildiği, gündemin hemen değişebildiği, aksiyonun durmaksızın devam etmesi nedeniyle tatil için Türkiye’yi seçenler var.
*
Çok eski yıllarda yaşlı bilge’ye: ”İki kardeşiz, babamız öldü. Ondan kalan malları paylaşırken sorun çıkar kardeşimle kötü oluruz diye korkuyorum. Bu malı kavgasız ve adaletli paylaşmak için ne yapmamız gerek? ”diye başvuran gence bilge adam sakalını sıvazlayarak:
”Çok kolay evlat” dedi.. ”Malları biriniz ikiye bölsün, diğeriniz de seçsin..” diyerek harika bir yol önerdi.*
*
Yılın 11 ayı günde bir yetmişlik rakı içen sigarayı ağzından düşürmeyen, karaciğerini bitiren alkolik akraba, Ramazan geldiğinde rakıyı bırakıp oruç tutuyor, teravih namazına gidiyor ama bu seferde oruç tutmayanlara çok kızıyor, elinden gelse oruç tutmayanları taşlayarak öldürecek. Bir orta yol bulamadı bizim Ramazan Müslümanı…
*
”Aklım durdu” dedi.. ”Akıl durmaz!” dedim.. ”Vallahi durdu!” dedi..
”Yahu madem aklın durdu aklının durduğunu hangi akılla anladın?” diye sordum sustu…
*
”Rusya’ya birlikte tatile gidelim aşkım” diyen karısına: ” Hadi yaa.. İnsan meyhaneye şarapla gider mi?” diyen de kocası oluyor…
*
Deniz kıyısından 2 000 metre yükseklikteki yaylaya çıktık. Boşboğaz arkadaşlardan birinin yaz kış orada yaşayan bekçiye:
”Baba burada çok soğuk olur mu?” anlamsız ve aptal sorusuna, bekçi: ”Sen ne diyon yeğen? Burası etin kemik olduğu yer!” diyerek Ramiz dayı edasıyla kısa net ve çarpıcı yanıt verdi….

”Hayatım alt üst oldu abi..” diyene, ”Üzülme lan. Hayatın zaten berbattı. Belki hayatının altı, üstünden daha iyi çıkar.” dedi arkadaşı…Haklı olabilir.

Bir cevap yazın