Pahalı tünelden geçişler azaldı

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Türkiye’nin tek ücretli tüneli olan Muğla’nın Dalaman ile Fethiye ilçelerini birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek Tüneli geçiş ücretlerinin pahalı olmasına tepkiler giderek büyüyor. Bölge yaşayanları, özel toplu taşıma araçları ve taksiler eski virajlı yolu kullanıyor. 125 lira civarında tutan Dalaman Havaalanı Göcek taksi ücreti tünelden geçildiği taktirde gidiş dönüş 18 TL tünel ücreti eklenince rakam 143 liraya yükseliyor. Corona salgını günlerinde zaten müşteri bulamadıklarını belirten taksiciler müşteri ile tünel ücreti için sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyor.

Türkiye karayollarındaki 242 tünelden sadece birinden geçiş için ücret alınıyor. Muğla’da Dalaman ile Fethiye ilçelerini birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek Tüneline yılbaşı sonrasında yapılan zamlar sonrasında geçiş yapan araç sayısında azalma yaşandığı gibi her geçen gün geçiş ücretine tepkiler yükseliyor. Bölge yaşayanları, özel toplu taşıma araçları ve taksiler eski virajlı yolu kullanıyor. Örneğin 125 lira civarında tutan Dalaman Havaalanı Göcek taksi ücreti tünelden geçildiği taktirde gidiş dönüş 18 TL tünel ücreti de eklenince rakam 143 liraya yükseliyor.Corona salgını günlerinde zaten müşteri bulamadıklarını belirten taksiciler müşteri ile tünel ücreti için sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere Ocak ayında tünel geçişlerinde birinci sınıf araçlar (otomobil) 7 liradan 9, ikinci sınıf araç (kamyon) 10 liradan 15, üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 14 liradan 20 TL’ye, dördüncü sınıf araç grubu (TIR) 22 liradan 30 liraya, motosiklette 2 buçuk liradan 3 liraya yükseltilmişti. 

SON BOYKOTÇU TURSAB ÜYELERİ OLMUŞTU

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolara yapılan tünel, 2006 yılında hizmete açılmıştı. 12 metre genişlik, 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tüneldeki fiyatların yüksekliğiyle ilgili Muğla CHP milletvekilleri başta olmak üzere vatandaşlar, yöre halkı, özel toplu taşıma araç sahiplerinin protestolarına Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleri de katılmıştı.

Eski virajlarla dolu yol yeniden gözde oldu.

TÜNEL ÜCRETİ SIKINTI YARATIYOR
Tünel geçiş ücreti ile ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayanlar ise Dalaman Havaalanına 20 km. ile en kısa mesafede olan Göcekli taksiciler. Dalaman Havalimanına müşteri götüren taksiciler ortalama rakamın 125 lira tuttuğunu fakat tünelden gidiş ve dönüş için ödenen 18 liranın da müşteriden istenmesi karşısında sıkıntı yaşandığını dile getirdiler. 20 yıldır taksicilik yapan Ahmet Kadir Uygun, “Corona salgını günlerinde zaten müşteri bulmakta zorlanıyoruz. Duraklardaki taksiler birer gün arayla çalışıyoruz. Dalaman, Ortaca ya da Marmaris tarafına gidecek müşteri ister istemez pazarlık yapıyor. Taksimetre açtırmak istemeyenler var. Tünel ücretlerine karışmam diyenler var. Eski yolu kullan diyenler var. Ne yapacağımızı gerçekten bilemez haldeyiz. Eğer acil gitmek gerekirse giderken tüneli, dönüşte eski yolu kullanıyoruz. Böylece hiç değilse 9 liradan kurtulmuş oluyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın