Kuzugöbeği Köyceğizli Yörüklerin umudu oldu

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi ve çevresinde kırsal alanda yaşayan Yörükler, corona virüsü salgını nedeniyle işlerine gidemediği için yaşadıkları geçim sıkıntısını bölgede bol miktarda yetişen Kuzugöbeği mantarı ile gidermeye çalışıyor. Yurt dışında 150 Euro, market ve manavlarda 200-300 lira arasında satılan mantarı köylüler kilosunu 100 TL’den satıyor.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaşamı alt üst eden corona virüsü salgını günlerinde Köyceğizli Yörüklerin imdadına Kuzugöbeği mantarı yetişti. Muğla’nın hemen her ilçesinde dağlık mahallelerde yaşayan ve dağlarda yetişen neredeyse her türlü bitkilerden yemek yapan Yörüklerin yaşadığı maddi imkansızlıklara Kuzugöbeği mantarı can suyu oluyor.  

Doğal ve şifalı bir ürün olan, bahar aylarında ortaya çıkan ve daha çok kansızlık hastalığına iyi gelmesiyle tanınan Kuzugöbeği Mantarı az bulunması nedeniyle yüksek rakamlara alıcı bulabiliyor. Yurt dışında kurutulmuşunun kilosu 150 Euro’ya kadar satılan mantar, ülkemizde de market ve manavlarda 200-300 lira arasında değişiyor. Yörükler, dağlardan topladıkları taze mantarları daha semt pazarlarına bile indirmeden yollarda kilosunu 100 TL’den hemen satabiliyor.

KUZUGÖBEĞİ VE ÇİNTAR TÜRÜ MANTARLARIN UZMANI YÖRÜKLER

Köyceğiz’de Yörük Oteli işletmecisi turizmci ve araştırmacı yazar Ömer Oflaz,  Kuzugöbeği ve Çintar türü mantarların uzmanı Yörükler olduğunu belirterek, “Yörüklerin genelde ot ve sebze üzerine yemekleri meşhurdur. ‘Fasulye, limonotu, geran, tekesakalı yoğurtlamaları var. Ekşileme yani hoşmerim önemlidir. Fakat Yörüklerin vaz geçilmezi mantar yemekleridir. Kuzugöbeği ve çintar mantarlarının uzmanları olup yoğurtlusundan kaymaklısına kadar her türlü yemeği ve tatlısını yapıyorlar” dedi.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI NEDİR?

Morchellaceae familyasından gelen Kuzugöbeği (morchella esculenta) mantarı, bir bitki türü. Tek tek ve küçük bitkiler grubu halinde yetişen bu bitki ülkemizde Akdeniz, Karadeniz ve Ege kıyılarında yetişir. Hava durumu ve bulunduğu yere göre Mart ortalarında başlayıp Mayıs ayı sonlarına kadar sürer. İsviçre, Fransa, Belçika, Almanya ve Amerika’da çokça tüketilen mantar yaklaşık olarak 4 ile 6 cm boyutlarında olmakla birlikte son dönemlerde daha irilerine de rastlanabiliyor. Bu mantarda yüksek miktarda B1, B2 ve C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum ve çinko bulunuyor. Vücut direncini artırıp zihni açıyor, kansızlığa iyi geliyor. Ayrıca niosin ve selenyum maddeleri taşıdığından özellikle prostat kanserini önlediği biliniyor. Karaciğer ve kalp sağlığını koruyor, bol miktarda B2 vitamini barındırması nedeniyle göz hastalıklarından korunma imkanı da sağladığı biliniyor.

Bir cevap yazın