Dalış merkezleri özel tedbirler aldı, hizmete hazır

Genel, Haber
Haberi paylaşın

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki dalış merkezleri 15 Haziran’da sezonu açmak için kolları sıvadı. Bakanlıklar aracılığıyla getirilecek yüzde 50 az kapasite ile çalışma ve hijyen kurallarına ek olarak kendi özel kurallarını da hazırladıklarını belirten şirket yöneticileri, “Diğer sektörlere oranla corona virüsü bulaştırma riskimiz sıfır” dediler.

İstanbul Deniz Ticaret Odası Meslek Grubu Komitesi üyesi ve Marmaris Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi ikinci başkanı dalış eğitmeni Behçet Kutlu, dalışla ilgili alınan tedbirleri tek tek açıkladı. Kutlu, “Sporlar arasında bulaşı riski en az olan spor dalış” dedi.

1995 yılından bu yana Marmaris’te dalış ve eğitim merkezli çalışan özel bir dalış şirketinin de sahibi olan dalış eğitmeni Behçet Kutlu, corona virüsü nedeniyle her sektörde olduğu gibi dalış merkezlerinde de sıkıntı yarattığını söyledi.

KAPASİTEMİZ DÜŞECEK AMA “RİSK” SIFIR

Türkiye genelinde 257, Marmaris’te ise 10 dalış merkezi olduğunu belirten Kutlu alınan tedbirleri şöyle açıkladı:

“Diğer hizmet ve eğlence sektöründe olduğu gibi bizde de zorunlu olarak kapasitemiz yüzde 50 düşürülecek, sosyal mesafe ile hijyen koşulları öne çıkarılacak. Biz dalış merkezleri olarak bunlardan ayrı ekstra önlemler aldık. Bilindiği gibi dalış malzemeleri ortak kullanılıyor ve risk fazla sanılıyor. Önce yanlış bilinenleri düzeltelim:

* Söylendiği gibi tüpler sıkıntı yaratmıyor. Çünkü dolum esnasında tüpün içindeki hava ısınarak 65 derecenin üzerine çıktığından hiçbir virüsün yaşama şansı yok.

* Virüsün ten yoluyla bulaşmadığı göz önüne alınırsa zaten hijyen kurallarına uygun dalış giysileri risk oluşturmuyor.

* Su altında bulaşma riski olmadığına göre sosyal mesafe derdi de yok. Zaten olsa bile herkes maskeli, giysili ve eldivenli.”

RİSKLİ MALZEME SAYISI İKİ

Birbirinden güzel 36 koya sahip Marmaris’in 25 koyunda dalış yapıldığını belirten Kutlu, bulaşı açısından en büyük riskin maskeler ile regülatör olduğunu söyledi. Kutlu, “Su altında tüpteki sıkıştırılmış havayı, bulunulan derinliğe uygun basınçta kullanmayı sağlayan sualtı ekipmanı olan regülatör ve maske çok önemli. Bu malzemeler profesyonel dalıcıların kendilerine özel oluyor. Amatörler için kullandığımız regülatör ve maskeler dalış öncesi ve sonrasında gerektiği şekliyle zaten dezenfekte ediliyor” dedi.

ÖZEL KOMİSYON KURULDU

Bakanlıklar arasında hızlı hareket edebilmek adına İstanbul Deniz Ticaret Odası ile Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun(TSSF) “Deniz Ticaret Odası 46 Nolu Meslek Komitesi ve TSSF Çalışma Komisyonu” kurduklarını da sözlerine ekleyen dalış eğitmeni şöyle devam etti:

“Bu komisyonda benimle birlikte Bodrum ve Antalya’dan iki arkadaşımız ile Güney Ege ve Akdeniz’i 3 kişi temsil ediyoruz. Her türlü sorunlar bu komisyonda incelenerek karar altına alındı ve gerekli yerlere ulaştırıldı. Amacımız 15 Haziran’da çalışmalara başlamak. Artık karar devlete kaldı”

FİYATLARDA ARTIŞ OLMAZ

Çalışmaya hazır olduklarını ama tek çekincelerinin dış turizmin açılıp açılmayacağının olduğunu da sözlerine ekleyen Behçet Kutlu, “Yurt dışı uçak seferleri açılacak mı? Turist gelecek mi? En önemli olan bu. Bayramdan sonra açılacağı söyleniyor. Marmaris’te bir iki büyük otel Temmuz 15’de açmayı düşünüyor. Tek bir otel var şu an için Haziran ayına hazır. Bunlar gerçekleşirse sorun olmaz. Herkes birçok sektörde olduğu gibi dalış turizminde de fiyatların artıp artmayacağını söylüyor. Bizde kesin artış olmaz. İhtiyaç ürünü pazarlayanlar zam yapabiliyor ama bizimki eğlence. Öncelik ihtiyaçlarda. Bizim sektörde bırakın zam yapmayı para kazanamayacağını görenler fiyat bile kıracaklar. Bizim ülkemizde en kolay rekabet fiyat düşürmektir” diye konuştu.  

YERLİ MÜŞTERİ BİLE GELSE YETER

MARMARIS:SON UC YILA ORANLA BU SENE DALIS TURIZMINDE YUZDE 50 ARTIS YASANDI. FOTO:SOZCU

“Üç sene öncesinde başlayan yerli artışı hala istikrarlı olarak sürüyor” diyen dalış eğitmeni, “Yurt dışından turist gelmese bile yerliler geçen yıllardaki gibi gelirse bizi kurtarır. Çünkü geçen yılın yüzde 30’undan fazlası yerli turistti. Deniz turizminde 6 ay çalışıyoruz o kadar. 6 ay iş olmazsa peşindeki 6 ay iş olmayacak. O zaman tam anlamıyla biteriz. Belki de sezon hiç açılmayacak. Belki açılsa bile hiç iş yapamayabiliriz. Tekne sahiplerine DTO çok destek oldu ve düşük faizli kredilerden faydalandık. Bunları ödesek bile kardır” dedi.

Bir cevap yazın